Premier podkreślił na spotkaniu z mieszkańcami Górzna (woj. mazowieckie), że dziś możemy powiedzieć po pięciu latach rządów Prawa i Sprawiedliwości, że nastąpiła "ta zasadnicza sanacja, ta naprawa naszego państwa".
"A nie ma właściwie państwa, jeżeli państwo nie potrafi w skuteczny sposób od wielkich korporacji ściągać podatków, jeżeli w skuteczny sposób nie potrafi poradzić sobie z mafiami VAT-owskimi, przestępcami podatkowymi. To państwo jest wtedy takie byle jakie" - powiedział Mateusz Morawiecki.
Według niego, udało się to naprawić. "I dlatego w sercu Polskiego Ładu, z którym tutaj do państwa przyjeżdżam, do powiatu garwolińskiego jest właśnie propozycja, żebyśmy razem wykorzystali tę naprawę, którą udało się zrobić, do awansu cywilizacyjnego Polski, do rozwoju Polski, jakiego nie było tutaj przez wiele, wiele lat, może nawet nigdy" - zaznaczył premier.
Wspólnym mianownikiem Polskiego Ładu jest to, aby Polacy mogli zarabiać więcej
Wspólnym mianownikiem Polskiego Ładu jest to, aby Polacy mogli zarabiać więcej, także w Garwolinie - powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki,
Morawiecki podkreślił, że właśnie do takich miejsc można przyciągać inwestorów. "Zrozumieliśmy to bardzo szybko. Dlatego jednym z priorytetów naszych rządów było uzupełnienie, a właściwie rozbudowa dróg autostradowych, dróg szybkiego ruchu, które by docierały do miast powiatowych" - podkreślił.
To, zdaniem premiera, coraz lepiej udaje się realizować. Jednak w ocenie szefa rządu "żeby naprawdę powiększyć szansę rozwoju powiatu garwolińskiego trzeba tych mniejszych dróg". Mówiąc o pieniądzach przeznaczanych dziś na drogi powiatowe i gminne, wskazywał, że pochodzą one z budżetu państwa i nie są to środki unijne. Z tego, jak dodał, można być dumnym.
Premier podkreślił, że również za środki unijne "jesteśmy wdzięczni", a wynegocjowane 770 mld zł "też będą służyły w ramach Polskiego Ładu na rozwój waszych gmin, powiatów". Ten rozwój, jak wskazał, powinien służyć mieszkańcom.
"Wspólnym mianownikiem tego wszystkiego, całego Polskiego Ładu, jest to, aby Polacy mogli zarabiać więcej, także w Garwolinie, także w miejscowościach całego powiatu garwolińskiego" - powiedział Morawiecki.
Mówiąc o krokach w tym celu wspomniał naprawę finansów publicznych, inwestycje w drogi, inwestycje kanalizacyjne i przyciąganie inwestorów. "Na końcu tej drogi, który już widać coraz bardziej, są możliwości jeszcze większe w zakresie wzrostu wynagrodzeń, ale też budowy placówek kultury" - zaznaczył szef rządu.
Takie placówki, jak planowane na terenie powiatu Regionalne Centrum Historyczne, jego zdaniem "nie tylko podtrzymują polską tożsamość, ale także upiększają nasze regiony, przyciągają turystów".(PAP)
Autor: Edyta Roś, Aleksander Główczewski, Agnieszka Ziemska,
io/