O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Plaga pijanych kierowców. Resort sprawiedliwości wraca do pomysłu konfiskaty samochodów

Należy wrócić do idei konfiskaty samochodu, kiedy poziom alkoholu u kierowcy przekracza istotne granice. Do przepadku pojazdu dochodziłoby, gdy kierowca miałby ponad promil alkoholu we krwi i doszło do tragicznego zdarzenia - przekazało Ministerstwo Sprawiedliwości.

Fot. PAP/Tomasz Gzell
Fot. PAP/Tomasz Gzell

Więcej

Fot. Marcin Radzimowski/Policja Województwa Łódzkiego/Facebook

"Sytuacje jak ta ze zdjęcia po wypadku w Stalowej Woli są codziennością naszej służby"

W czwartek resort sprawiedliwości odpowiedział na pytania PAP dotyczące zapowiadanych zmian w prawie odnoszących się do odpowiedzialności za spowodowanie wypadku drogowego pod wpływem alkoholu.

Zapowiedzi zmian w prawie pojawiły się po sobotnim tragicznym wypadku pod Stalową Wolą. Zginęło w nim małżeństwo, które osierociło trójkę małych dzieci. Sprawca wypadku był pijany i jechał z prędkością co najmniej 120 km/godz. "Chcę z całą mocą powiedzieć, że przystąpimy bardzo szybko także do prac legislacyjnych, które będą bardzo jasno określały odpowiedzialność osób prowadzących pojazd pod wpływem alkoholu" - zapowiadał we wtorek premier Mateusz Morawiecki.

Jak przekazało w czwartek Ministerstwo Sprawiedliwości, "zmiany proponowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości dotyczą zaostrzenia odpowiedzialności karnej za przestępstwa w ruchu drogowym spowodowane przez nietrzeźwych kierowców". "Przewidują również przepadek pojazdu lub równowartości pojazdu, którym nietrzeźwy sprawca kierował" - dodał resort.

"Na kierowców łamiących przepisy najbardziej skutecznie działają sankcje odczuwalne finansowo. Dlatego należy wrócić do idei konfiskaty samochodu, kiedy poziom alkoholu przekracza istotne granice. Do przepadku pojazdu dochodziłoby w przypadkach, gdy kierowca miał ponad jeden promil alkoholu we krwi i doszło do tragicznego zdarzenia - ofiara lub ofiary śmiertelne" - zaznaczyło MS.

Jak podkreślił resort "w takiej sytuacji samochód byłby traktowany jako narzędzie popełnienia przestępstwa". (PAP)

Autor: Marcin Jabłoński

io/Maciej Zieliński
 

Zobacz także

  • W ocenie policji tegoroczne wakacje były o wiele bardziej bezpieczne niż rok temu. Fot. PAP/Tytus Żmijewski

    KGP: wakacje były o wiele bardziej bezpieczne niż rok temu

  • Policja zwróciła uwagę, że tegoroczne statystki są lepsze niż w roku ubiegłym, kiedy doszło do 284 wypadków, w których zginęły 24 osoby, a 343 zostały ranne. Fot. PAP/	Marcin Bielecki

    KGP podsumowała długi weekend na drogach. Tegoroczne statystki są lepsze niż w roku ubiegłym

  • Od początku długiego weekendu do soboty w 244 wypadkach drogowych zginęło 15 osób, a 281 zostało rannych. Fot. PAP/Andrzej Lange

    Raport policji: podczas długiego weekendu do soboty w 244 wypadkach drogowych zginęło 15 osób

  •  Śmigłowiec TOPR.  Fot. PAP/Grzegorz Momot

    Seria wypadków w Tatrach, turyści bez odpowiedniego sprzętu [NASZE WIDEO]

Serwisy ogólnodostępne PAP