Premier: jesteśmy przeciwko centralizacji, opowiadamy się za silną rolą państw suwerennych

2021-07-09 14:00 aktualizacja: 2021-07-09, 16:27
Premier Mateusz Morawiecki Fot. PAP/Marcin Obara
Premier Mateusz Morawiecki Fot. PAP/Marcin Obara
Jesteśmy przeciwko centralizacji, opowiadamy się za silną rolą państw suwerennych; dziś doskonale wiemy, że nasze miejsce na europejskim rynku i w europejskiej polityce nie jest w żadnym kącie - powiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki.

Szef polskiego rządu bierze udział w spotkaniu premierów państw Grupy Wyszehradzkiej i Słowenii w Lublanie.

"Jestem pełen przekonania, że ten plan, który pan premier Słowenii przedstawił dla UE na to najbliższe półrocze, to bardzo dobry plan, plan budowy odporności" - powiedział Morawiecki na wspólnej konferencji prasowej szefów rządów. Podkreślił, że "dziś nasze kraje chronią obywateli, chronią miejsca pracy i robimy to bardzo skutecznie".

"Dziś koncentrujemy się na odbudowie gospodarki, a punkt ciężkości w dużym stopniu przesuwa się do Europy Środkowej. Jeśli weźmiemy pięć naszych krajów razem i np. nasz handel z Niemcami, to blisko 300 mld euro - daleko więcej niż Chiny czy Stany Zjednoczone, Holandia albo Francja. Nasz eksport przez ostatnie 25 lat wzrósł kilkanaście razy" - zaznaczył.

"Niestety też często słyszymy takie głosy, które powodują, że zastanawiamy się, czy jesteśmy tylko pionkami na jakiejś szachownicy europejskiej. Dlatego ten nasz głos podczas dyskusji o przyszłości Europy, tej dyskusji, która jest zainicjowana, musi wybrzmieć bardzo głośno" - oświadczył Morawiecki.

"Jesteśmy przeciw centralizacji, centralizmowi. My wiemy doskonale, nasze państwa, co to jest taki nadmierny centralizm. Opowiadamy się za silną rolą państw suwerennych, jak najbliżej współpracujących ze sobą na polu gospodarczym" - zaznaczył.

"Dziś doskonale wiemy też, że nasze miejsce na europejskim rynku, w europejskiej politycy nie jest w żadnym kącie. Nie chcemy być wciskani do kąta, tylko razem grać do jednej bramki, by Europa strategicznie stawała się silniejsza" - podkreślił polski premier. 

Premier Węgier: Słowenia będzie doskonałym przewodniczącym Rady UE 

Możemy oczekiwać, że Słowenia będzie doskonałym przewodniczącym Rady UE; przed Wspólnotą bardzo ważne sześć miesięcy, UE musi się konfrontować m.in. z bardzo poważnymi pytaniami dotyczącymi migracji, odbudowy gospodarki i rozszerzenia - mówił w piątek w Lublanie premier Węgier Viktor Orban.

W stolicy Słowenii odbywa się spotkanie szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej i Słowenii. Wśród tematów są kwestie z agendy UE dotyczące m.in. polityki klimatycznej, migracyjnej i azylowej. Słowenia 1 lipca przejęła przewodnictwo w Radzie UE.

"Mamy szczęście, że w tych ciężkich, bardzo trudnych miesiącach akurat Słowenia przewodniczy Radzie UE, mamy też szczęście, że Janez Jansza jest premierem (Słowenii)" - powiedział Orban.

Jak mówił, "możemy oczekiwać, że Słowenia będzie doskonałym przewodniczącym Rady i przyczyni się do odnowy gospodarki". Orban zaznaczył, że potrzebne są nowe inwestycje i rozszerzanie rynków pracy.

Szef rządu Węgier wskazywał też na znaczenie wzmocnienia UE i włączenia państw Bałkanów Zachodnich do wspólnoty europejskiej.

Premier Słowenii mówił że podczas spotkania przedyskutowano priorytety słoweńskiego przewodnictwa w Radzie UE. Wskazywał, że w ciągu najbliższych miesięcy dyskusja będzie dotyczyć m.in. przyszłości i ewentualnego rozszerzenia UE.

Jansza powiedział, że przed Wspólnotą stoją też wyzwania ustawodawcze, kwestia migracji oraz sprawa szczepień przeciw koronawirusowi. Podkreślił też znaczenie współpracy z państwami Grupy Wyszehradzkiej i ustalania wspólnych priorytetów. (PAP) 

Autorzy: Sylwia Dąbkowska-Pożyczka, Rafał Białkowski, Karol Kostrzewa

liv/