O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Szefowa Komisji Europejskiej: wykorzystywanie oprogramowania szpiegującego przeciw dziennikarzom niedopuszczalne

Wykorzystywanie oprogramowania szpiegującego Pegasus przeciwko dziennikarzom byłoby całkowicie niedopuszczalne - powiedziała w poniedziałek na konferencji prasowej w Pradze szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Fot. PAP/EPA/MARTIN DIVISEK
Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Fot. PAP/EPA/MARTIN DIVISEK

"To, co mogliśmy do tej pory przeczytać, a to trzeba zweryfikować, ale jeśli tak jest, to jest to całkowicie nie do przyjęcia. Wbrew wszelkim zasadom, jakie mamy w Unii Europejskiej" – powiedziała von der Leyen.

Była to reakcja na doniesienia, że oprogramowanie szpiegujące Pegasus izraelskiej firmy NSO Group zostało wykorzystane do włamania się do smartfonów dziennikarzy, urzędników państwowych i obrońców praw człowieka na całym świecie.

Informacje te pochodzą z dziennikarskiego śledztwa, którego wyniki zostały opublikowane w niedzielę w kilku mediach.

Oprogramowanie Pegasus może pobierać wiadomości, zdjęcia i kontakty ze smartfonów, na których zostanie zainstalowane, a także podsłuchiwać rozmowy telefoniczne. Producenta oprogramowania regularnie oskarżano o to, że system jest wykorzystywany przez autorytarne reżimy, firma broniła się, podkreślając, że Pegasus jest używany wyłącznie do walki z przestępczością zorganizowaną i siatkami terrorystycznymi.

Więcej

Fot. PAP/EPA/SASCHA STEINBACH

Media: oprogramowanie Pegasus szpiegowało dziennikarzy, obrońców praw człowieka i opozycjonistów

17 redakcji, w tym brytyjskiego dziennika "The Guardian", francuskiego "Le Monde" i amerykańskiego "The Washington Post", przeprowadziło dziennikarskie śledztwo analizujące listę 50 tys. numerów telefonów, które klienci NSO Group mogli wybrać do nadzorowania poprzez Pegasusa. Sprawdzono, że były na niej telefony co najmniej 180 dziennikarzy, 600 polityków i 85 działaczy na rzecz praw człowieka.

Wśród zidentyfikowanych numerów były telefony korespondentów zagranicznych m.in. dzienników "The Wall Street Journal" i "El Pais", telewizji CNN i France 24 oraz agencji AFP, Reuters i Associated Press.

Klientami NSO Group, którzy zlecali śledzenie konkretnych numerów, były rządy co najmniej 10 państw, w tym Azerbejdżanu, Kazachstanu, Meksyku, Arabii Saudyjskiej, Węgier, Indii i Zjednoczonych Emiratów Arabskich - pisze "The Guardian".

Bez fizycznego zbadania telefonu nie da się ustalić, czy urządzenie było rzeczywiście inwigilowane przez Pegasusa - zaznacza gazeta.

NSO Group podkreśla, że sprzedaje swoje oprogramowanie tylko sprawdzonym przez siebie agencjom rządowym. W czerwcu firma opublikowała fragmenty umów ze swoimi klientami, w których zastrzeżono, że Pegasus może być używany jedynie do dochodzeń dotyczących spraw kryminalnych i bezpieczeństwa narodowego.

Z Brukseli Artur Ciechanowicz (PAP)

est/
 

Zobacz także

  • Zdj. ilustracyjne. Fot. PAP/Tomasz Gzell

    Polska prezydencja i PE porozumiały się ws. zmian w dyrektywie o prawie jazdy

  • Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Fot. PAP/Wiktor Dąbkowski

    Zełenski: gdyby Putin zrobił to, co obiecał, minąłby już tydzień bez śmierci i ognia [WIDEO]

  • Radosław Sikorski. Fot. PAP/Przemysław Piątkowski

    Sikorski: ciekaw byłbym wyników referendum w UE w sprawie członkostwa orbanowskich Węgier

  • Przewodniczący Rady Europejskiej Antonio Costa, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Fot PAP/Wiktor Dąbkowski

    W Brukseli specjalny szczyt UE poświęcony Ukrainie i unijnej obronności [WIDEO]

Serwisy ogólnodostępne PAP