Darmowe leki dla seniorów od 70 roku życia? Komisje senackie poparły propozycję

2021-07-20 13:50 aktualizacja: 2021-07-20, 20:27
Fot. PAP/Grzegorz Michałowski
Fot. PAP/Grzegorz Michałowski
Senatorowie opozycji przygotowali projekt przewidujący, że prawo do darmowych leków będą miały osoby, które ukończyły 70 lat, a nie jak obecnie – 75 lat. Komisje senackie we wtorek poparły tę propozycję. Rozszerzenie grona osób uprawnionych do darmowych leków zapowiedziano również w Polskim Ładzie.

Program bezpłatnych leków dla seniorów obowiązuje od września 2016 r. Przewiduje on, że osoby, które ukończyły 75 lat mają prawo bezpłatnie otrzymać leki, które są wymienione w specjalnym wykazie ogłaszanym przez ministra zdrowia.

Senatorowie opozycji przygotowali projekt rozszerzający grono osób uprawnionych do darmowych leków o seniorów, którzy ukończyli 70. rok życia. Propozycją tą we wtorek zajmowały się: komisja rodziny, polityki senioralnej i społecznej, komisja ustawodawcza oraz komisja zdrowia.

Z darmowych leków mogłyby korzystać osoby 70+ 

Przedstawiciel wnioskodawców senator Krzysztof Kwiatkowski przekonywał, że proponowana zmiana jest potrzebna i uzasadniona. "Niestety zakres wsparcia dla tej grupy wiekowej, w kontekście uprawnienia do bezpłatnych leków, w Polsce jest w bardzo ograniczonym zakresie w stosunku do innych państw europejskich" - podkreślił.

Wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski poinformował, że obecnie toczą się już prace nad zmianą ustawy refundacyjnej. "Takie propozycje nie zostały przedstawione w tej propozycji rządowego przedłożenia ustawy refundacyjnej, ale spotykamy się również z organizacjami pacjenckimi i oczekuję poważnych propozycji zmian" - powiedział. Dodał, że możliwe jest, by wówczas takie zmiany znalazły się w rządowym projekcie.

Miłkowski przypomniał, że również w Polskim Ładzie zapowiedziano rozszerzenie grona osób uprawnionych do darmowych leków. W dokumencie zapisano, że z programu będą mogły korzystać osoby mające mniej niż 75 lat, a w niektórych kategoriach leków nawet osoby z grupy 60+.

Projekt senacki poparło 17 członków komisji, nikt nie był przeciw, 9 senatorów wstrzymało się od głosu. Senatorowie przyjęli również poprawkę proponowaną przez biuro legislacyjne dotyczącą szacowanych skutków finansowych wejścia w życie projektowanej ustawy. Zgodnie z nią koszty tej regulacji oszacowano na 11 494 200 tys. zł.

Obecnie seniorzy receptę na bezpłatny lek mogą otrzymać najwcześniej w dniu swoich 75. urodzin. Na receptach na bezpłatne leki lekarze lub pielęgniarki powinni w odpowiednim miejscu wpisywać symbol "S". Nie zawsze lek, który znajduje się na wykazie ministra, seniorzy mogą otrzymać bezpłatnie - uprawnienie to przysługuje im pod warunkiem, że preparat został przepisany we wskazaniu objętym refundacją. (PAP)

Autorka: Olga Zakolska

mmi/