Włodarczyk ze złotem w Tokio. Mamy też brąz

2021-08-03 14:28 aktualizacja: 2021-08-04, 07:56
Anita Włodarczyk rzuciła młotem 78,48 i została po raz trzeci w historii mistrzynią olimpijską. W Tokio brązowy medal wywalczyła Malwina Kopron - 75,49, a siódme miejsce zajęła Joanna Fiodorow - 73,83. Srebro zdobyła Chinka Zheng Wang - 77,03.

Niespełna 36-letnia Włodarczyk to dwukrotna mistrzyni olimpijska. O jej sukcesach można pisać dużo. Praktycznie na dekadę zdominowała tę konkurencję. Do dwóch tytułów mistrzyni olimpijskiej (w Londynie przegrała z Tatianą Łysenko, ale Rosjanka została zdyskwalifikowana za doping) dołożyła po cztery złote medale mistrzostw świata i Europy. Od 28 sierpnia 2016 do niej należy też rekord globu - 82,98.

Dwa ostatnie sezony miała jednak stracone z powodu kłopotów zdrowotnych, a poza tym zmieniła trenera - teraz ćwiczy pod okiem Chorwata Ivicy Jakelica. Pierwsze tegoroczne starty miała słabe, ale cały czas zapewniała, że wszystko idzie w dobrym kierunku. Już przed wylotem do Tokio dała sygnał, że jest coraz lepiej, kiedy rzuciła 77,92. Także w eliminacjach, które wygrała, pokazała rywalkom, że jest w wysokiej formie.

Trenująca ze swoim dziadkiem Kopron jest brązową medalistką mistrzostw świata z Londynu (2017) i w tym sezonie prezentowała bardzo dobrą i stabilną formę. Przed igrzyskami eksperci także typowali ją do olimpijskiego podium.

Gratulacje od prezydenta

Naszym medalistkom gratulacje złożyli prezydent Andrzej Duda oraz wicepremier i szef resortu kultury i sportu Piotr Gliński. "Anita Włodarczyk złoto i Malwina Kopron brąz w rzucie młotem na igrzyskach w Tokio! Co za dzień! Brawo! Brawo! Brawo! Gratulujemy! Dziękujemy!" - napisała uradowana głowa państwa. "Złota Anita, Malwina z brązem! Wielkie gratulacje dla naszych młociarek - medalistek olimpijskich‼️‼️‼️" - czytamy w tweecie Glińskiego.

Z sukcesu Włodarczyk gorąco ucieszył się również m.in. szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. "Trzecie z rzędu olimpijskie złoto naszej królowej rzutu młotem staje się faktem ?? Wielki pokaz siły polskich lekkoatletek. Medalowy wtorku trwaj. Trzymamy kciuki!" - napisał lider ludowców.

Włodarczyk wywalczyła 70. złoto dla Polski

Anita Włodarczyk wygrywając konkurs rzutu młotem w Tokio zdobyła 70. złoty medal w historii startów polskich sportowców w letnich igrzyskach. Łącznie biało-czerwoni mają w dorobku 289 medali.

Obok Włodarczyk - mistrzyni olimpijskiej także z Londynu i Rio de Janeiro - na podium rywalizacji młociarek stanie Malwina Koprom, która była trzecia.

We wtorek z Polaków na podium stanęli także kajakarki Karolina Naja i Anna Puławska w K2 na 500 m oraz zapaśnik Tadeusz Michalik, który wywalczył brąz w kat. 97 kg w stylu klasycznym.

Łącznie w Tokio do tej pory biało-czerwoni zdobyli sześć medali. Wcześniej złoty zdobyła sztafeta mieszana w biegu 4x400 m oraz srebrny wioślarki w czwórce podwójnej.

Do tej pory polscy sportowcy w letnich igrzyskach zdobyli 289 medali. Na ten dorobek składa się 70 złotych, 85 srebrnych i 134 brązowe.