Terlecki: Gowin przekombinował. Kto go przygarnie?

2021-08-10 21:35 aktualizacja: 2021-08-11, 09:09
Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki podczas wyjazdowego posiedzenia klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki podczas wyjazdowego posiedzenia klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Gowin przekombinował. Kto go przygarnie? Ktokolwiek to będzie, źle na tym wyjdzie - tak wicemarszałek Sejmu, szef klubu PiS Ryszard Terlecki odniósł się do dymisji wicepremiera, lidera Porozumienia Jarosława Gowina.

Rzecznik rządu Piotr Müller poinformował we wtorek, że premier Mateusz Morawiecki zwrócił się do prezydenta o odwołanie Jarosława Gowina z funkcji wicepremiera i szefa MRPiT.

Lider Porozumienia, wicepremier Jarosław Gowin swoją dymisję określił jako koniec koalicji rządzącej - Zjednoczonej Prawicy.

Szef klubu PiS odniósł się do dymisji lidera Porozumienia we wpisie na Twitterze. "Gowin przekombinował. Kto go przygarnie? Ktokolwiek to będzie, źle na tym wyjdzie. Niejaki Strzeżek chyba myślał, że już jest w poważnej polityce. Teraz pozostaje mu liczyć, że PSL wystawi listę w dzielnicy Bielany" - napisał Terlecki, nawiązując do opuszczenia przez zastępcę rzecznika Porozumienia, warszawskiego radnego Jana Strzeżka klubu PiS.

Formalnie decyzję o opuszczeniu Zjednoczonej Prawicy ma podjąć zarząd Porozumienia w środę.

Rzecznik rządu podczas wtorkowej konferencji podkreślił, że powodem dymisji Jarosława Gowina było to, że wicepremier oraz członkowie Porozumienia pracowali w niewystarczającym tempie nad projektami zawartymi w Polskim Ładzie oraz podejmowali "nierzetelne działania" dotyczące reformy podatkowej.

Z kolei rzecznik prezydenta Błażej Spychalski poinformował, że wnioskiem o dymisję prezydent zajmie się "bez zbędnej zwłoki" i dokona zmian, o które wnioskował szef rządu.

W ostatnich tygodniach przedstawiciele Porozumienia krytycznie odnosili się zarówno do projektu noweli ustawy medialnej, jak i projektów podatkowych zawartych w Polskim Ładzie.

W sobotę odbyło się posiedzenie zarządu Porozumienia, podczas którego politycy tego ugrupowania mieli zdecydować o dalszej współpracy w ramach Zjednoczonej Prawicy. W konsekwencji politycy tej partii wydali oświadczenie, w którym uzależnili swoje funkcjonowanie w koalicji od poparcia ich postulatów dotyczących reform podatkowych i ustawy medialnej. W oświadczeniu zarząd Porozumienia poinformował, że nie poprze zmian podatkowych, zmian w finansowaniu samorządów i zmian w prawie medialnym bez uwzględnienia ich postulatów.

Posiedzenie zarządu było pokłosiem dymisji Anny Korneckiej, którą premier Mateusz Morawiecki w środę odwołał z funkcji podsekretarza stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii. Rzecznik rządu Piotr Müller uzasadniał wówczas, że powodem dymisji "jest zdecydowanie niezadowalające tempo prac nad kluczowymi projektami Polskiego Ładu w zakresie ułatwienia budowy domów 70m2 oraz zakupu mieszkań bez wkładu własnego". (PAP)

autor: Mateusz Roszak

liv/