Sejm przyjął nowelizację ustawy medialnej

2021-08-11 20:58 aktualizacja: 2021-08-12, 07:35
 Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik
Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik
Sejm przyjął w środę nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji. Za ustawą głosowało 228 posłów, przeciw było 216, wstrzymało się 10.

Późnym wieczorem, po burzliwym dniu obrad, parlament przegłosował nowelizację ustawy medialnej. Posła sprawozdawcę, Marka Suskiego, tuż przed głosowaniem opozycja powitała okrzykami "Ruski-Suski!". Poseł Suski poinformował o jeszcze jednej poprawce do ustawy, która zostanie złożona w Senacie. Po tym ustawa została przyjęta.

Zaraz po głosowaniu w Sejmie wystąpili opozycyjni senatorowie. "Jeżeli ta poprawka będzie budzić najmniejsze wątpliwości, będzie weto do tej ustawy" - powiedział senator niezależny Krzysztof Kwiatkowski. Wicemarszałek Senatu, Michał Kamiński z Koalicji Polskiej zwrócił się wprost do PiS: "Nie macie 231 głosów, które pozwolą odrzucić senackie weto". Jak dodał : "Senat prawdopodobnie zwiększy swoje posiadanie. Jesienią będziemy mieli większą większość albo mniejszy rząd ". Wicemarszałek Gabriela Morawska-Stanecka z Lewicy  zapowiedziała posłom głosującym "za", że w przyszłości może zająć się nimi prokurator."Tym posłom, którzy dali się przekupić, inteligentny prokurator będzie mógł postawić zarzuty".

Projekt PiS nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji zmienia zasady przyznawania koncesji na nadawanie dla mediów z udziałem kapitału spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Według projektu koncesję na rozpowszechnianie programów radiowych i telewizyjnych może uzyskać podmiot z siedzibą w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego, pod warunkiem że nie jest zależny od osoby zagranicznej spoza EOG.

autor: Olga Łozińska

kgr/

TEMATY: