"Największymi inwestorami, których obsługujemy, są inwestorzy amerykańscy - zarówno pod względem liczby inwestycji, jak i ich wartości. Nastąpiła zmiana na drugiej lokacie. Dalej - jeżeli chodzi o liczbę inwestycji - na drugim miejscu są Niemcy. Natomiast jeżeli chodzi o wartość inwestycji są oni już na miejscu trzecim, ponieważ największym inwestorem pod względem wartości inwestycji po Amerykanach są w Polsce Japończycy" - poinformował prezes Pisula.
"Wydaje się, że japońscy inwestorzy widzą, że Polska jest krajem wiarygodnym. W momencie, kiedy tak uznali, zaczęli tutaj się lokalizować już grupowo. Jest ich bardzo wielu. Cieszymy się z tego reprezentują bardzo wysoką kulturę biznesową, a jednocześnie to bardzo bogate firmy, budujące długofalowe relacje. Nie zawsze tak jest z inwestorami, czasami inwestorzy chcą zrobić jeden szybki interes. Z Japończykami – widzimy – jest coś, co dojrzewa na przestrzeni lat" - zauważył.
Wyjaśnił też, że japońskie firmy to przede wszystkim branża wytwórcza. Dodał, że są to zarówno inwestycje nowe, jak i reinwestycje.
W Polsce spośród firm z kapitałem japońskim zainwestowały już m.in. Toyota, Sharp, Panasonic, Funai czy Toshiba.
Przy wsparciu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu Japonia prowadzi aktualnie w Polsce 13 projektów o łącznej wartości 768,2 mln euro. Wyprzedzają ją tylko USA.
Przed rokiem aktywne projekty japońskie w portfelu PAIH miały wartość 170,9 mln euro.
W 2017 roku Polska Agencja Inwestycji i Handlu zakończyła już 2 projekty japońskie - oba to obecnie realizowane reinwestycje Toyota Motor Industries Poland (w Wałbrzychu i Laskowicach), warte łącznie 151,24 mln euro.
Natomiast w 2016 roku Agencja zakończyła w sumie 3 inwestycje japońskie o łącznej wartości 82 mln euro. (PAP)
zab/ hgt/