O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Po ewakuacji do Polski pod opieką urządu ponad tysiąc Afgańczyków

Po ewakuacji afgańskich współpracowników Polskiego Kontyngentu Wojskowego oraz polskiej dyplomacji pod opieką Urzędu do Spraw Cudzoziemców znajduje się 1021 obywateli Afganistanu - poinformował w czwartek PAP rzecznik UdSC Jakub Dudziak.

Afgańscy azylanci okupują kościół Fot. PAP/ EPA/THIERRY ROGE
Afgańscy azylanci okupują kościół Fot. PAP/ EPA/THIERRY ROGE

Premier Mateusz Morawiecki poinformował w czwartek rano, że tego dnia kończy się akcja ewakuacyjna, którą nasz kraj zorganizował dla Polaków i współpracowników Polaków z Afganistanu.

Po ewakuacji pod opieką Urzędu do Spraw Cudzoziemców znalazło się 1021 Afgańczyków. "Osoby te przebywają w ośrodkach dla cudzoziemców oraz w placówkach wojewodów wyznaczonych do odbycia kwarantanny" - wyjaśnił rzecznik UdSC.

Dudziak zaznaczył, że cudzoziemcom zapewniono zakwaterowanie, wyżywienie, środki higieny osobistej, pomoc medyczną, psychologiczną oraz rzeczową (ubrania, zabawki dla dzieci itp.).

"Rozpoczęła się już procedura przyjmowania od ewakuowanych obywateli Afganistanu wniosków o udzielenie ochrony międzynarodowej. Realizowane będą również działania ułatwiające ich integrację" - poinformował.

Ze względu na przepisy związane z epidemią COVID-19 wszyscy cudzoziemcy zostali objęci kwarantanną, która trwa 10 dni od daty wjazdu na terytorium Polski. (PAP)

Autorka: Agnieszka Ziemska

liv/

Zobacz także

  • Flaga Ukrainy. Zdjęcie ilustracyjne. Fot. PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO

    Agencja ONZ ds. Uchodźców: prawie 7 milionów Ukraińców zmuszonych do ucieczki przed wojną

  • Donald Tusk. Fot. PAP/Adam Warżawa

    Premier Tusk o pakcie migracyjnym. "Moja argumentacja znalazła słuch i zrozumienie"

  • Marszałek Sejmu Szymon Hołownia podczas konferencji prasowej. Fot. PAP/Rafał Guz

    Hołownia: Polska nie będzie przyjmować nielegalnych uchodźców

  • Rafał Trzaskowski. Fot. PAP/Piotr Nowak

    Trzaskowski o uchodźcach: w tej sprawie to my możemy rozliczać Unię

Serwisy ogólnodostępne PAP