Zespół początkowo nosił nazwę Res Publica, powstał w 1979 roku. Pierwsze próby i występy odbywały się w toruńskim klubie studenckim „Od nowa”. Początkowe niepowodzeniach sprawiły, że zespół opuścił wokalista Jann Castor a liderem został Grzegorz Ciehowski, który zdecydował o zmianie nazwy i wraz z Pawłem Kuczyńskim, Zbigniewem Krzywiańskim i Sławomirem Ciesielskim uformował stały skład grupy. W 1982 roku muzycy zaczęli koncertować, czemu towarzyszyły pierwsze sukcesy muzyczne.
Kolejne trasy i liczne występy w radiowej Trójce pozwoliły zespołowi rozwijać się artystycznie. Szybko został zaliczany do ówczesnej awangardy muzycznej. Oprócz eksperymentatorskich rozwiązań, muzycy wyróżniali się też swoim stylem. Odbiegali od promowanego przez dwie poprzednie dekady wizerunku rockandrollowców w kolorowych kostiumach inspirowanych stylem hippisowskim. Republika grała bardziej surową w brzmieniu muzykę. Czerń i biel stały się barwami, z jakimi kojarzono wizerunek sceniczny czwórki oraz oprawę graficzną kolejnych krążków. Na przestrzeni lat 80. i 90. artyści wydali siedem albumów studyjnych oraz cztery koncertowe.
Solowy dorobek Grzegorza Ciechowskiego. Obywatel G.C. i Grzegorz z Ciechowa
Ciechowski odnosił również sukcesy solowe jako Obywatel G.C. W latach 90. wydał sześć albumów, z których pochodzą m.in. piosenki „Obcy astronom” czy kontrowersyjna ballada „Nie pytaj o Polskę”.
Jeden z najbardziej oryginalnych projektów stanowi wydany pod pseudonimem Grzegorz z Ciechowa eksperyment muzyczny „ojDADAna” z 1996 roku. Właśnie z inspirowanego folklorem krążka pochodzi kompozycja „Piejo kury piejo”. Przed śmiercią Ciechowski skomponował soundtrack do polskiego serialu „Wiedźmin” z 2001 roku. Najbardziej znanym utworem z tego albumu jest „Nie pokonasz miłości” w wykonaniu Roberta Gawlińskiego.
Muzyk zajmował się też promocją innych artystów, którzy dopiero pojawiali się na polskiej scenie rozrywkowej. Jako producent wspierał między innymi Kayah, Kasię Kowalską, Justynę Steczkowską i Katarzynę Groniec.
Grzegorz Ciechowski zmarł w 2001 roku po nagłej operacji tętniaka serca, niedługo po tym, jak jego zespół Republika obchodził dwudziestolecie istnienia. (PAP)
Autorka: Klaudia Grzywacz