O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Europejska Agencja Leków bada ryzyko zespołu zapalnego po szczepionce Pfizera

Europejska Agencja Leków (EMA) poinformowała, że bada ryzyko wieloukładowego zespołu zapalnego (Multisystem Inflammatory Syndrome - MIS) na skutek szczepienia przeciw Covid-19 preparatem Pfizera, po wystąpieniu tej choroby u 17-letniego chłopca w Danii.

Fot. PAP/EPA/CAROLINE BREHMAN
Fot. PAP/EPA/CAROLINE BREHMAN

Zespół EMA do spraw bezpieczeństwa analizuje przypadek nastolatka, który całkowicie wyzdrowiał po MIS. MIS jest poważną, ale bardzo rzadką chorobą, która wystąpiła też u osób przechodzących Covid-19. Powoduje stany zapalne wielu organów w tym serca, mózgu, płuc, oczu, skóry, układu trawiennego.

Nieliczne przypadki takiego zespołu zapalnego wystąpiły też po szczepieniach preparatami innych koncernów. W Europie do 19 sierpnia odnotowano pięć zespołów zapalnych po szczepieniu preparatem Pfizera oraz po jednym po szczepionkach Moderny i Johnson & Johnson - podała w piątek EMA.

Więcej

Fot. PAP/Albert Zawada

Dla kogo trzecia dawka szczepionki? Resort zdrowia o szczegółach

Wytyczne w sprawie bezpieczeństwa stosowania szczepionki Pfizera wydane w poniedziałek przez Amerykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) nie zawierają żadnych informacji o przypadkach MIS.

Zespół EMA do spraw bezpieczeństwa analizuje też przypadki żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej po podaniu szczepionki koncernu Johnson & Johnson.

W lipcu EMA oceniła dziewięć przypadków autoimmunologicznej choroby krwi po podaniu szczepionki przeciw Covid-19. Uznała, że nie można ustalić między nimi „jasnego związku przyczynowego”. Agencja poinformowała też wtedy, że jej komisja ds. bezpieczeństwa będzie nadal monitorować przypadki małopłytkowości immunologicznej, choroby autoimmunologicznej z niskim poziomem płytek krwi. (PAP)

mmi/
 

Zobacz także

  • Nie ma na razie nowych szczepionek na COVID Fot. PAP/Lech Muszyński

    COVID wraca, szczepionek nie ma. Eksperci o tym, co dalej

  • Szczepienie przeciw COVID-19. Fot. PAP/Grzegorz Michałowski

    Od dziś można przyjąć nowy wariant szczepionki przeciw COVID-19

  • Szczepionka na COVID-19. Fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

    EMA zarekomendowała szczepienia na Covid-19 dla dzieci od szóstego miesiąca życia. MZ: decyzja w najbliższym czasie

  • Zdjęcie ilustracyjne. Fot. PAP/Wojtek Jargiło

    Ponad 30 tys. osób zapisało się na szczepienie drugą dawką przypominającą

Serwisy ogólnodostępne PAP