"W połowie tygodnia ostatnie transporty powinny dotrzeć na poligon do Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Nowej Dębie (woj. podkarpackie) i rozpocząć główne ćwiczenia - działania taktyczne i strzelania na poligonie" - powiedział w rozmowie z PAP kpt. Łukaszewski.
Ocenił, że transporty wojsk, które są prowadzone od niedzieli, jak dotąd przebiegają bez zakłóceń. "Żołnierze głównie przemieszczają się na kołach, natomiast koleją transportujemy ciężki sprzęt. Staramy się tak planować te przemieszczenia i zaczynać je wcześnie nad ranem, żeby jak najmniej wpływać na ruch drogowy i kolejowy" - wyjaśnił.
12 dywizja przemieszcza się z trzech województw: lubuskiego, zachodniopomorskiego i pomorskiego. Przerzut operacyjny z północno-zachodniej na południowo-wschodnią część Polski odbywa się jednocześnie z kilku miejscowości: Szczecina, Stargardu, Koszalina oraz Słupska. Jest to ponad 4 tys. żołnierzy i ponad 1000 jednostek sprzętu wojskowego. Główna cześć ćwiczenia przeprowadzona na poligonie w Nowej Dębie potrwa do 20 września.
Wśród ciężkiego sprzętu przerzucanego przez 12 Brygadę na wchód kraju są m.in.: kołowe transportery opancerzone Rosomak, bojowe wozy piechoty BWP-1, armatohaubice Dana, moździerze samobieżne Rak, zestawy przeciwlotnicze Hibneryt. "Bierzemy też własną logistykę i łączność, więc tego sprzętu zabieramy naprawdę dużo" - podkreślił kpt. Łukaszewski.
Informację o ćwiczeniach podał na Twitterze szef MON Mariusz Błaszczak. "Zdolności Sił Zbrojnych RP do szybkiego przerzutu są kluczowe. 12 Szczecińska Dywizja Zmechanizowana rozpoczyna jedne z największych ćwiczeń od lat. Żołnierze przemieszczają się właśnie z zachodu na wschodnie poligony" - napisał minister w niedzielę.
Ćwiczenie Ryś-21 w tym roku jest najważniejszym ćwiczeniem taktycznym dla żołnierzy 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej. Ćwiczenie realizują jednostki bezpośrednio podległe 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej: 12 Brygada Zmechanizowana, 7 Brygada Obrony Wybrzeża, 2 Brygada Zmechanizowana, 8 Koszaliński pułk przeciwlotniczy, 12 batalion dowodzenia. W sumie całość ćwiczenia potrwa dwa tygodnie. (PAP)
autor: Krzysztof Kowalczyk
liv/