Teresa Szafrańska urodziła się 20 sierpnia 1958 r. w Nowym Rybiu koło Limanowej. W 1978 r. ukończyła Technikum Włókiennicze w Bielsku-Białej i podjęła pracę w księgowości w Zakładach Przemysłu Wełnianego Krepol w Bielsku-Białej. Tam jesienią 1980 r. wstąpiła do NSZZ Solidarność.
Po wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce włączyła się w działalność podziemnej Regionalnej Komisji Wykonawczej „Trzeci Szereg” NSZZ Solidarność Regionu Podbeskidzie. Zajmowała się zbieraniem i rozdziałem składek związkowych z zakładów pracy, gromadzeniem informacji oraz redagowaniem, wydawaniem i kolportażem podziemnych pism „Solidarność Podbeskidzia” i „Serwis Informacyjny RKW”.
Za działalność została aresztowana 19 października 1983 r. Jako jedna z nielicznych odmówiła składania jakichkolwiek wyjaśnień. Z aresztu została zwolniona 31 maja 1984 r., a dwa miesiące później postępowanie karne zostało umorzone na mocy amnestii.
Po zwolnieniu z aresztu nie została przyjęta do pracy w Krepolu. W latach 1985–1986 pracowała jako kancelistka w parafii św. Maksymiliana Kolbego w Bielsku-Białej Aleksandrowiczach, a w latach 1986–1988 jako księgowa w bielskim Pogotowiu Opiekuńczym.
Równolegle kontynuowała działalność podziemną: w latach 1984–1989 była redaktorką „Solidarności Podbeskidzia” i uczestniczką Duszpasterstwa Ludzi Pracy przy parafii św. Mikołaja. W latach 1988–1989 zaangażowała się w działalność Solidarności Polsko-Czechosłowackiej.
Od stycznia 1989 r. była współorganizatorką regionalnych struktur Solidarności. Od kwietnia 1989 r. do czerwca 1991 r. była sekretarką w zarządzie regionu Podbeskidzie NSZZ Solidarność.
W następnych latach pracowała m.in. jako radca w bielskiej delegaturze Ministerstwa Skarbu Państwa, inspektor w bielskim oddziale ZUS, sprzątaczka w Karpackiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Bielsku-Białej oraz jako pomoc w parafii Wniebowzięcia NMP w Milówce. Przez kilka lat była bezrobotna. Od 2018 r. przebywała na emeryturze.
Za swą działalność Teresa Szafrańska została uhonorowana tytułem Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyżem Wolności i Solidarności, a także tytułem Zasłużona dla Solidarności Podbeskidzia.
Od kilku lat zmagała się z ciężką chorobą.
Uroczystości pogrzebowe odbędą się w środę w kościele w bielskiej dzielnicy Wapienica. (PAP)
Autor: Marek Szafrański
js/