O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Szef MON do żołnierzy w Olsztynie: służba w północno-wschodniej Polsce wymaga szczególnej uwagi

Służba wojskowa w północno-wschodniej Polsce wymaga obecnie szczególnej uwagi - podkreślił szef MON Mariusz Błaszczak w Olsztynie na obchodach święta 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej. Dwa tysiące żołnierzy tej dywizji zabezpiecza obecnie polsko-białoruską granicę - zaznaczył.

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podczas święta 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej  w Olsztynie.  Fot. PAP/Tomasz Waszczuk
Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podczas święta 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej w Olsztynie. Fot. PAP/Tomasz Waszczuk

Zwracając się do żołnierzy szef MON powiedział, że "bezpieczeństwo naszej ojczyzny jest bezcenne".

"Polska nie mogłaby się rozwijać, gdyby nie była bezpieczna. A Polska jest bezpieczna dzięki służbie żołnierzy Wojska Polskiego" - powiedział Błaszczak. Podkreślił, że w obecnej sytuacji służba wojskowa w północno-wschodniej Polsce wymaga "szczególnej uwagi i wybitnych umiejętności". Podziękował rodzinom żołnierzy za wsparcie mundurowych i podkreślił, że w tym regionie kraju jest "rodzina wojskowa" złożona z czynnych żołnierzy i weteranów, z których doświadczeń korzysta wojsko. Do "wojskowej rodziny" Błaszczak zaliczył też kadetów i uczniów klas mundurowych.

Położono ponad 130 km zasieków wojskowych

W przemówieniu do żołnierzy szef MON podkreślił, że 2 tys. żołnierzy z 16 Dywizji Zmechanizowanej codziennie służy na wschodniej granicy m.in. budując płot i stawiając zasieki.

Więcej

Fot. PAP/Artur Reszko

Błaszczak o granicy polsko-białoruskiej: położono ponad 130 km zasieków wojskowych

"Już 80 km ogrodzenia wysokości 2,5 metra zostało zbudowane; ponad 130 km zasieków wojskowych zostało położonych. Równolegle budowane jest też ogrodzenie, które zapewni to, żeby zwierzęta nie okaleczały się" - powiedział Błaszczak, odnosząc się do działań podjętych na granicy przez wojsko, m.in. żołnierzy z 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej.

Dodał, że "pierwszą rolę odgrywa batalion saperów wspomagany też przez żołnierzy z pułków inżynieryjnych Wojska Polskiego".

Błaszczak pogratulował żołnierzom "świetnie wykonanej pracy; świetnie wykonanej służby". Dodał, że żołnierze pracowali "mimo haniebnych ataków" na nich. "Mimo tych ataków żołnierze wypełniają swoje obowiązki perfekcyjnie" - powiedział i przypomniał, że wyróżniający się żołnierze otrzymali nagrody finansowe.

Ogrodzenie na granicy z Białorusią zaczęto instalować pod koniec sierpnia w regionie wsi Zubrzyca Wielka w woj. podlaskim. Instalacja ma uniemożliwić dostanie się do Polski przybyszów z Bliskiego Wschodu przywiezionych na polską granicę przez białoruski reżim, który uniemożliwia im także powrót na Białoruś. 

Ustawiany przez wojsko płot składa się z trzech warstw drutu ostrzowego typu concertina, ułożonych pierścień na pierścieniu. Słupki będące podstawą dla concertiny są wkopane w ziemię na ponad metr. Płot ma wysokość 2,5 metra. Pod płotem, po zewnętrznej stronie leżą trójwarstwowe zasieki, które utrudniają podejście do ogrodzenia. W pierwszym etapie zaplanowana jest budowa 150 km odcinka. W planach jest też przewidziany kolejny etap budowy o długości 97 km.

Stan wyjątkowy obejmuje 183 miejscowości

Od 2 września w przygranicznym pasie z Białorusią, czyli w części województw podlaskiego i lubelskiego, obowiązuje stan wyjątkowy. Obejmuje 183 miejscowości. Został wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów.

Przedstawiciele rządu uzasadniają konieczność wprowadzania stanu wyjątkowego sytuacją na granicy z Białorusią, gdzie reżim Alaksandra Łukaszenki prowadzi "wojnę hybrydową" oraz rosyjskimi ćwiczeniami wojskowymi Zapad, które trwały od 10 do 17 września.

Podczas święta 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej odbyły się pokazy musztry paradnej, pojazdów i samolotów wojskowych. Wyróżniający się wojskowi odebrali medale i awanse. Święto brygady celebrowane jest w Olsztynie od wtorku, od tego czasu w mieście odbywały się imprezy organizowane przez wojsko. (PAP)

Autorzy: Joanna Kiewisz-Wojciechowska, Magdalena Jarco

mmi/

Zobacz także

  • Bartłomiej M. Fot. PAP/Darek Delmanowicz

    Rusza proces byłego rzecznika MON Bartłomieja M. [NASZE WIDEO]

  • Zwiedzanie okrętu podwodnego ORP Orzeł Fot. PAP/Andrzej Jackowski

    Od kogo Polska kupi okręty podwodne? Wiceszef MON z wizytą w Niemczech

  • Kurs WOT we współpracy z instruktorami z Gwardii Narodowej USA Fot. PAP/Tytus Żmijewski

    Szkolenia wojskowe. Są pierwsze szczegóły programu

  • Jarosław Kaczyński i Mariusz Błaszczak na sali obrad Sejmu Fot. PAP/Rafał Guz

    Tajne obrady Sejmu. Rozpatrywano wniosek o uchylenie immunitetu byłego szefa MON

Serwisy ogólnodostępne PAP