Sprawa Turowa. Europoseł Saryusz-Wolski domaga się wyjaśnień

2021-09-24 18:20 aktualizacja: 2021-09-24, 20:16
Fot. PAP/Aleksander Koźmiński
Fot. PAP/Aleksander Koźmiński
Europoseł PiS Jacek Saryusz-Wolski skierował w piątek interpelację do Komisji Europejskiej, pytając, czy wiceprezes TSUE działała zgodnie z zasadą praworządności, kiedy podejmowała decyzję ws. kopalni Turów.

"Czy według Komisji zgodne jest z zasadą praworządności postępowanie wiceprezes TSUE, która działając jednoosobowo, oddaliła odwołanie od jej własnej decyzji i przekazanie sprawy wielkiej izbie Trybunału, tym samym stając się sędzią we własnej sprawie?" - pyta polityk.

Kopalnia Turów jest niezwykle istotna z punktu widzenia bezpieczeństwa kraju

Przypomina też KE, że "kopalnia Turów jest niezwykle istotna z punktu widzenia bezpieczeństwa kraju ponieważ surowiec tam wydobywany zaopatruje elektrownię, która odpowiada za 7 proc. energii elektrycznej wytwarzanej w kraju, co przekłada się na zaopatrzenie około 3,2 mln gospodarstw domowych".

W związku z tym, Saryusz-Wolski chce wiedzieć, czy "według Komisji nakaz wyłączenia tak strategicznego kompleksu energetycznego, +wpływa znacząco na (...) ogólną strukturę zaopatrzenia (...) w energię+ Polski w rozumieniu art. 192 ust. 2 akapit pierwszy lit. c) Traktatu o Funkcjonowaniu UE (w związku z art. 194 ust. 2  TFUE), a tym samy łamie powyższy artykuł, który stanowi, że taką decyzję może podejmować tylko Rada i to tylko w sposób jednomyślny?".

Wiceprezes Trybunał Sprawiedliwości UE Rosario Silva de Lapuerta wydała w poniedziałek postanowienie, nakładając na Polskę 500 tys. euro kary dziennie za niewdrożenie środków tymczasowych i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów.

Z Brukseli Artur Ciechanowicz (PAP)