Hiszpania. Pojawili się „negacjoniści wulkanu”. Twierdzą, że erupcja nie jest przypadkowa

2021-09-26 08:39 aktualizacja: 2021-09-26, 19:00
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. PAP/EPA/FRANCIS R. MALASIG
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. PAP/EPA/FRANCIS R. MALASIG
Najpierw negowali istnienie pandemii koronawirusa, potem sprzeciwiali się szczepieniom, uważając je za niepotrzebne i szkodliwe. Teraz wybuch wulkanu Cumbre Vieja w ubiegłą niedzielę na wyspie La Palma (Wyspy Kanaryjskie) ma swoich „negacjonistow” w hiszpańskich sieciach społecznościowych. Twierdzą, że erupcja wulkaniczna nie jest przypadkowa, ale została celowo sprowokowana. „To jest spisek - uważają. - Chodzi o odwrócenie uwagi ludzi od niebezpiecznych szczepionek”.

"Negacjonistów wulkanu” jeszcze nie jest wielu, ale wywołują silne emocje i reakcje w sieciach społecznościowych. Uważają, że erupcja wulkanu, która spowodowała konieczność ewakuowania ponad 6 tys. osób i wyrządziła poważne szkody materialne, to wynik makiawelicznego planu.

„Erupcję można sprowokować przez satelity z kamerami wyposażonymi w lustrzane obiektywy teleskopu, ogniskując je na kratery wulkaniczne” - twierdzą.

"Erupcja nie jest naturalnego pochodzenia"

„Jeżeli przyjrzycie się zdjęciom i nagraniom video zobaczycie, że lawa wylewa się ze zbocza wulkanu, a nie z jego wierzchołka, skąd, jak się wydaje, powinna wypływać. To bardzo dziwne, ta erupcja nie jest naturalnego pochodzenia  - pisze jedna z negocjanistek na Twitterze.

Tymczasem erupcja wulkanu Cumbre Vieja jest typu szczelinowego, a nie centralnego (z krateru), tzn. materiał wulkaniczny wydobywa się wzdłuż podłużnych szczelin z wieloma otworami, przez które wypływa lawa.

Inni negacjoniści zapewniają, że „erupcje wulkanu sprowokowano, żebyśmy zapomnieli, że prąd jest coraz droższy”.

„Vacuna (hiszp. szczepionka) i volcan (hiszp. wulkan), oba słowa zaczynają się na literę „V” - przypadek? Nie sądzę - napisał użytkownik Twittera, odnosząc się do negacjonistów szczepionkowych.

„Ignorancja staje się wartością społeczną, a nawet przybiera pozy wyższości moralnej - powiedziała kanadyjska naukowiec mieszkająca w Barcelonie, Catherine L”Ecuyer, podczas wywiadu w ub. sobotę dla „El Mundo”. - W modzie jest antyintelektualizm”.

Z Saragossy Grażyna Opińska (PAP)

mmi/