"Dziennik Gazeta Prawna": aborcja z zaświadczeniem od psychiatry

2021-09-28 06:39 aktualizacja: 2021-09-28, 07:57
Fotel ginekologiczny. Fot. PAP/Leszek Szymański
Fotel ginekologiczny. Fot. PAP/Leszek Szymański
W gabinetach psychiatrów przybywa pacjentek w ciąży z rozpoznaną letalną wadą płodu; nie ma jednak mowy o wydawaniu z automatu opinii potrzebnej do przeprowadzenia legalnej aborcji - pisze wtorkowy "Dziennik Gazeta Prawna".

"DGP" podkreśla, że zdaniem specjalistów śmiertelna wada płodu u niektórych kobiet może spowodować nieodwracalne szkody w jej zdrowiu. Dlatego w takich przypadkach wydają opinię, która staje się podstawą do przerwania ciąży. Profesor Krzysztof Preis, pomorski konsultant w dziedzinie ginekologii i położnictwa, w rozmowie z gazetą przyznaje, że w zeszłym roku trafiło do niego kilka takich wniosków. Lekarze prosili w nich o potwierdzenie, że wskazanie od psychiatry można zaliczyć do przesłanek pozwalających na legalne przeprowadzenie terminacji ciąży.

"Jeżeli są dwie opinie, wskazujące na to, że jest ryzyko zagrożenia życia oraz zdrowia, jest to traktowane jako orzeczenie komisji. I jest wiążące" — tłumaczy w rozmowie z gazetą prof. Preis. Zaświadczenie jest opatrzone wnioskami z rozpoznania. Jak dodaje Preis, wówczas lekarz ginekolog nie ma podstaw, żeby to podważać.

Psychiatrzy, z którymi rozmawiamy, przekonują, że każdą pacjentkę dokładnie diagnozują i nie ma mowy o wydawaniu dokumentu z automatu. W zaświadczeniu mowa jest o tym, że „z uwagi na stan psychiczny pacjentki, związany ze stwierdzonym uszkodzeniem płodu, istnieje istotne ryzyko dalszego pogorszenia jej stanu zdrowia, co może zagrażać jej życiu. W związku z powyższym istnieje uzasadnienie dla przerwania ciąży ze wskazań psychiatrycznych — zgodnie z przesłanką wynikającą z ustawy z 7.01.1993 r.".

Psychiatra dr Aleksandra Krasowska podkreśla w "DGP", że to nie jest "furtka", a realne zagrożenie dla zdrowia, a nawet i życia kobiety, kiedy czynnik stresowy związany ze stwierdzeniem poważnie uszkodzonej ciąży prowadzi do ciężkiego stanu psychicznego. Zdaniem psychiatrów nie ma mowy o naginaniu prawa.

Psychiatrzy podkreślają, że nie namawiają do aborcji i że są pacjentki, które decydują się na donoszenie ciąży pod opieką hospicjum perinatalnego. Dodają jednak, że pacjentek w ciąży z rozpoznaną wadą letalną w jej gabinecie przybywa. Fakt, że przybywa w tej sytuacji korzystających z pomocy psychiatrów kobiet, potwierdza także gazecie Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny. (PAP)

dors/