O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Unikatowe odkrycie archeologów. Znaleziono złotą misę sprzed 3 tysięcy lat

Unikatową złotą misę sprzed ponad 3 tys., zdobioną motywem słońca, odkryli archeolodzy na terenie pradziejowej osady w miejscowości Ebreichsdorf (Austria). Nieopodal znaleziono setki przedmiotów wykonanych z brązu. Było to miejsce kultu - komentuje dla PAP kierownik wykopalisk, polski archeolog dr Michał Sip.

Misa i jej odnaleziony fragment wraz z dwiema złotymi bransoletami ze złotego drutu, odnalezione przez archeologów Fot. PAP/Andreas Rausch
Misa i jej odnaleziony fragment wraz z dwiema złotymi bransoletami ze złotego drutu, odnalezione przez archeologów Fot. PAP/Andreas Rausch

Według dr. Sipa przedmioty z brązu wrzucano do wody podczas rytuałów religijnych. Jaką rolę odgrywały w tym wydarzeniu złota misa i złote chusty? Tego naukowcy nie wiedzą i zapewne nigdy się nie dowiedzą.

W okresie 1300-1000 lat p.n.e. w osadzie odkrytej na terenie dzisiejszego Ebreichsdorf zamieszkiwała społeczność określana przez archeologów jako kultura pól popielnicowych (nazwa ta ma związek z ciałopalnym typem obrządku pogrzebowego). Był to okres środkowej i późnej epoki brązu. Społeczność prowadziła osiadły tryb życia, trudniła się rolnictwem i hodowlą, zwłaszcza owiec. 

Kultura ta jest znana także ze śladów na terenie współczesnych ziem polskich, a jej specyficzna, lokalna odmiana nazywana jest kulturą łużycką. Jej prxzedstawiciele wznieśli słynną osadę w Biskupinie.

"Ewenementem na skalę tej części Europy są nie tylko liczne i cenne znaleziska w postaci przedmiotów z brązu i ze złota - ale to, że odkryta przez nas osada w Ebreichsdorf była tak wielka" - zaznaczył dr Sip. Relikty osady rozciągają się na osi północ-południe i wschód-zachód na przestrzeni kilkuset metrów. Łącznie osada mogła mieć około 10 hektarów powierzchni. 

Warto kontynuować prace archeologiczne

Naukowiec uważa, że warto kontynuować prace archeologiczne poza zasięgiem obecnej koncesji, wyznaczonej przez zasięg inwestycji kolejowej. “Być może uda się zrealizować projekt badawczy przy współudziale jednego z uniwersytetów” - wyraził nadzieję.

Na terenie austriackiej osady archeolodzy odkryli też wiele budynków słupowych - nazwa ta oznacza, że domy składały się ścian wykonanych z pali. Przestrzeń między nimi wypełniana zapewne plecionką i gliną. Jeden z nich zwrócił szczególną uwagę badaczy, bo był zdecydowanie większy - wykonano go na planie zbliżonym do kwadratu, mierzył 10 na 8 m.

“Takie budowle określane są jako świątynie, domy zebrań, albo domostwa lidera osady” - mówi dr Sip.

Do znaleziska złotego depozytu doszło w 2020 r. Jednak ze względu na rangę odkrycia zdecydowano o jego ujawnieniu po wykonaniu szczegółowych analiz. Misa będzie eksponowana w Muzeum Historii Sztuki w Wiedniu. Wykopaliska w ramach koncesji austriackich kolei będę kontynuowane jeszcze około 6 miesięcy. (PAP)

Autor: Szymon Zdziebłowski
io/

Galeria (6)

  • Misa i jej odnaleziony fragment wraz z dwiema złotymi bransoletami ze złotego drutu, odnalezione przez archeologów Fot. PAP/Andreas Rausch
    1/6

    Misa i jej odnaleziony fragment wraz z dwiema złotymi bransoletami ze złotego drutu, odnalezione przez archeologów Fot. PAP/Andreas Rausch

  • Archeolodzy w trakcie prac archeologicznych Fot. PAP/Novetus GmbH
    2/6

    Archeolodzy w trakcie prac archeologicznych Fot. PAP/Novetus GmbH

  • Fot. PAP/Novetus GmbH
    3/6

    Fot. PAP/Novetus GmbH

  • Fot. PAP/Andreas Rausch
    4/6

    Fot. PAP/Andreas Rausch

  • Fot. PAP/Novetus GmbH
    5/6

    Fot. PAP/Novetus GmbH

  • Fot. PAP/Andreas Rausch
    6/6

    Fot. PAP/Andreas Rausch

Zobacz także

  • Sztylet. Fot. PAP/Marcin Bielecki

    Archeolodzy o sztylecie znad Bałtyku: pospieszono się z publikacją niepewnych informacji

  • Wykopaliska przy ulicy. Zdziarskiej. Fot. Fot. PRACOWNIA ARCHEOLOGII TERENOWEJ

    Ekspert: Warszawa jest miastem niespodzianek archeologicznych [GALERIA]

  • Fot. PAP/EPA/MOHAMED HOSSAM

    Po dwóch dekadach Wielkie Muzeum Egipskie szykuje się do otwarcia [WIDEO]

  • Machu Picchu, ruiny miasta Inków. Fot. EPA/Paolo Aguilar
    Specjalnie dla PAP

    Historia Inków. Badaczka zdradza zastosowanie ceramiki

Serwisy ogólnodostępne PAP