Premier: pogląd, że beneficjentem wiedzy mogą być ci, którzy potrafią ją skomercjalizować - niewłaściwy
Szef rządu stwierdził również, że w dzisiejszym świecie nawarstwiania się wiedzy jest dużo wyzwań dotyczących regulacji prawnych.
Wśród innych wyzwań współczesności wymienił rosnącą rolę korporacji, które - jak mówił - mają monopol poprzez nagromadzony kapitał. Wskazywał też na potrzebę tworzenia antymonopolowych regulacji na poziomie międzynarodowym.
Premier @MorawieckiM podczas inauguracji roku akademickiego 2021/2022 na #UniwersytetWrocławski: Dziękuję za zaproszenie, to dla mnie zaszczyt być w murach tej uczelni, którą sam ukończyłem. To Alma Mater - karmicielka duszy, która ma nas inspirować i kształcić przyszłe elity. pic.twitter.com/0U8S2VDpcr
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) September 30, 2021
"Polska jako państwo, które miało ogromnego pecha w historii - nie mogliśmy się rozwijać podobnie do naszych zachodnich sąsiadów, dziś musimy cały czas nadrabiać te zaległości i przez brak możliwości sięgania po najnowsze technologie lub utrudnienie sięgania po najnowsze technologie, biegniemy w tym wyścigu z workiem pełnym kamieni pod górę" - mówił Morawiecki.
Ocenił, że beneficjentem wiedzy akademickiej są korporacje, które mogą przekształcić tę wiedzę w nowoczesne technologie. "Pogląd, że beneficjentem dzisiaj nagromadzonej wiedzy mogą być ci, którzy w najsprawniejszy sposób potrafią niejako przez ochronę własności intelektualnej tę wiedzę nie tylko przyswoić, ale skomercjalizować ją, przekształcić w dobra sprzedawalne, jest z gruntu niewłaściwy" - powiedział Morawiecki. (PAP)
Autorzy: Mateusz Roszak, Agata Tomczyńska
mmi/