Polska, która otrzymała 190 głosów (dwa państwa się wstrzymały), zgłosiła swoją kandydaturę do RB w roku 2009. Kampanię wyborczą prowadziła pod hasłem „Solidarność-Odpowiedzialność-Zaangażowanie”. Od grudnia 2016 roku, kiedy Bułgaria wycofała się z batalii o niestałe miejsce w RB, Polska była jedynym kandydatem grupy EEG.
Polska zastąpi w grupie EEG Ukrainę. Kadencja nowych niestałych członków Rady ma się rozpocząć 1 stycznia 2018 roku.
Premier: historyczny sukces polskiej dyplomacji w RB ONZHistoryczny sukces polskiej dyplomacji w RB ONZ - napisała premier Beata Szydło na Twitterze po wyborze Polski na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa. Polska staje się silnym, szanowanym i bezpiecznym krajem - podkreśliła szefowa rządu.
"Historyczny sukces polskiej dyplomacji w RB ONZ. Polska staje się silnym, szanowanym i bezpiecznym krajem. Kolejny krok w dobrym kierunku" - napisała premier na swoim profilu na Twitterze.
Szef MSZ: wybór do RB ONZ - potwierdzenie, że podmiotowa polityka przynosi sukcesyWybór Polski do Rady Bezpieczeństwa ONZ to zwieńczenie kilkuletnich starań polskiego rządu i potwierdzenie, że podmiotowa polityka zagraniczna przynosi sukcesy - skomentował wyniki piątkowego głosowania w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ w Nowym Jorku szef polskiego MSZ Witold Waszczykowski.
Polska został wybrana na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ na kadencję 2018-2019. W głosowaniu w ZO uzyskała 190 głosów; dwa państwa wstrzymały się od głosu.
W przesłanym PAP komunikacie MSZ do wyboru Polski odniósł się szef polskiej dyplomacji. Jak podkreślił, wybór Polski do Rady Bezpieczeństwa ONZ to "zwieńczenie kilkuletnich starań polskiego rządu".
"To duże zwycięstwo polskiej dyplomacji i ważny sukces w naszej polityce zagranicznej" – ocenił minister, cytowany w komunikacie. Zaznaczył, że wynik piątkowego głosowania stanowi ponadto "potwierdzenie, że podmiotowa polityka zagraniczna przynosi sukcesy". "Zaczynamy działać globalnie, nie boimy się poważnych wyzwań" – dodał Waszczykowski. (PAP)
fit/ mc/ mce/ eaw/ msom/ akw/