O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Główni bohaterowie Pandora Papers

Pandora Papers to wyciek niemal 12 mln dokumentów dotyczących ukrytych majątków, unikania opodatkowania oraz prania brudnych pieniędzy przez bogate i wpływowe osoby na świecie. Wśród ujawnionych nazwisk znaleźli się m.in. premier Czech Andrej Babisz, król Jordanii Abdullah II, Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i kolumbijska piosenkarka Shakira. Dane uzyskało i opracowało Międzynarodowe Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych (ICIJ).

Piosenkarka Shakira. Fot. Jorge Nunez PAP/EPA
Piosenkarka Shakira. Fot. Jorge Nunez PAP/EPA

Galeria (8)

  • Król Jordanii Abdullah II. Fot. Mike Nelson PAP/EPA
    1/8

    Powołując się na posiadane dokumenty finansowe, nazwane Pandora Papers, międzynarodowy zespół dziennikarzy śledczych poinformował, że od 1999 roku król Jordanii potajemnie kupił 15 domów w kalifornijskim Malibu, a także w Londynie i słynącym z wyścigów konnych Ascot. Łączny koszt nieruchomości miał wynieść ponad 100 mln dolarów.

    Król Jordanii Abdullah II. Fot. Mike Nelson PAP/EPA

  • Król Jordanii Abdullah II z żoną królową Ranią. Fot. HARISH TYAGI PAP/EPA
    2/8

    "Mieszkania i domy stanowiące prywatną własność króla Abdullaha II nie stanowią ani sekretu, ani nowości” – poinformował w oświadczeniu jordański pałac królewski, odnosząc się do ujawnionego raportu. W ostatnich latach przetoczyły się przez Jordanię protesty wywołane m.in. podwyżkami podatków i wprowadzaniem przez władze „środków oszczędnościowych”. Król był oskarżany o dążenie do zaostrzenia kursu w polityce wewnętrznej.

    Król Jordanii Abdullah II z żoną królową Ranią. Fot. HARISH TYAGI PAP/EPA

  • Premier Czech Andrej Babisz. Fot. PAP/Andrzej Lange
    3/8

    Według dokumentów określanych jako Pandora Papers, które zostały opublikowane przez Międzynarodowe Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych (ICIJ), obecny premier Czech za pośrednictwem spółek offshore kupił w 2009 r. 16 nieruchomości we Francji. Miał w tym celu wykorzystać schemat działania sugerujący pranie brudnych pieniędzy.

    Premier Czech Andrej Babisz. Fot. PAP/Andrzej Lange

  • Premier Czech Andrej Babisz. Fot. PAP/Leszek Szymański
    4/8

    Portal Investigace.cz, który w Czechach opublikował szczegóły ujawnionych przez dziennikarzy śledczych transakcji z wykorzystaniem spółek offshore obecnego premiera, napisał, że dokumenty w tej sprawie mogą być w dyspozycji komórki wywiadu finansowego, który jest odpowiednikiem polskiego Urzędu Kontroli Skarbowej. Jak podkreślił portal, komórka podlega resortowi finansów, którym od 2014 roku kierował sam Babisz lub związani z nim politycy, i odmawia informacji w tej sprawie.

    Premier Czech Andrej Babisz. Fot. PAP/Leszek Szymański

  • Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Fot. PAP/Leszek Szymański
    5/8

    Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i jego partnerzy mogą mieć związek z transferem 40 mln dolarów od struktur oligarchy Ihora Kołomojskiego - poinformował portal Slidstwo.Info, powołując się na dokumenty z dziennikarskiego śledztwa Pandora Papers. Dane z 14 firm świadczących usługi finansowe w rajach podatkowych, które ujawniono, częściowo potwierdziły schemat przekazywania pieniędzy od struktur Kołomojskiego do zarejestrowanych w rajach podatkowych firm Zełenskiego i jego współpracowników - czytamy. Dziennikarze ustalili końcowych właścicieli firm, które mogły otrzymać środki.

    Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Fot. PAP/Leszek Szymański

  • Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Fot. PAP/Leszek Szymański
    6/8

    Podczas udziału w projekcie dziennikarze Slidstwa.Info znaleźli potwierdzenie informacji, które były opublikowane podczas kampanii prezydenckiej na Ukrainie w 2019 roku, dotyczących schematu, zgodnie z którym firmy Zełenskiego i jego współpracowników zarejestrowane w rajach podatkowych miały od 2012 roku otrzymać 40 mln dolarów od firm związanych z Kołomojskim. Miało to miejsce na początku współpracy Kwartału 95 ze stacją telewizyjną 1+1. Kwartał 95 to wytwórnia programów kabaretowych, założona m.in. przez Zełenskiego; 1+1 to telewizja Kołomojskiego.

    Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Fot. PAP/Leszek Szymański

  • Piosenkarka Shakira. Fot. Ricardo Maldonado Rozo PAP/EPA
    7/8

    Według dokumentów określanych jako Pandora Papers, które zostały opublikowane przez Międzynarodowe Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych, znana kolumbijska piosenkarka Shakira unikała płacenia podatków. Jak wynika z ustaleń dziennikarzy "The Independent", mieszkająca w Hiszpanii gwiazda w latach 2012-2014 nie zapłaciła 16,4 mln euro podatku. Prokuratura postawiła piosenkarce sześć zarzutów.

    Piosenkarka Shakira. Fot. Ricardo Maldonado Rozo PAP/EPA

  • Piosenkarka Shakira. Fot. Jorge Nunez PAP/EPA
    8/8

    Piosenkarka jest żoną hiszpańskiej gwiazdy futbolu Gerarda Piqué. Ich związek trwa od 2011 roku. Artystka twierdzi, że w latach 2012-2014 rozliczała podatki na wyspach Bahama. Prokuratorzy wskazują jednak, że w tym okresie piosenkarka przez przynajmniej sześć miesięcy w roku mieszkała w Barcelonie.

    Piosenkarka Shakira. Fot. Jorge Nunez PAP/EPA

Zobacz także

  • Fot. PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS

    Pandora Papers. Kongresmeni zgłosili projekt ustawy w sprawie prania brudnych pieniędzy

Serwisy ogólnodostępne PAP