Zobacz murale, które powstały w polskich miastach

2021-10-16 10:50 aktualizacja: 2021-10-16, 12:15
Murale można zobaczyć w wielu polskich miastach. Często są tworzone by uczcić sławnych ludzi czy ważne wydarzenia historyczne.

W Tychach odsłonięto mural upamiętniający charyzmatycznego wokalistę zespołu Dżem Ryszarda Riedla. Mural powstał na ścianie czteropiętrowego bloku osiedla F, w którym przez lata muzyk mieszkał. Mural wykonał duet Czary-Mury, czyli tyszanin Marek Grela i chorzowianka Marta Piróg, a inspiracją była fotografia Riedla, wykonana przez Macieja Kuszelę.

Mural przedstawiający jeden z najbardziej znanych obrazów Jacka Malczewskiego – "Zatrutą studnię z chimerą" pojawił się na ścianie budynku Wydziału Sztuki uniwersytetu w Radomiu. Mural namalował artysta malarz, wykładowca na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu dr Łukasz Rudecki. "Zatruta studnia z chimerą" jest pierwszym dziełem, które znajdzie się na radomskim szlaku murali z obrazami Malczewskiego. Radom postawił na obrazy Malczewskiego, ponieważ malarz przyszedł na świat w tym mieście.

Mural na ścianie bloku na jednym z osiedli mieszkaniowych w Poznaniu upamiętnił stulecie cywilnych lotów w Polsce. Lot z Poznania do Warszawy, uznawany za pierwszy komercyjny lot pasażerski na ziemiach polskich, odbył się 28 maja 1921 r. samolotem pasażerskim Junkers F-13, który mógł zabrać na pokład czterech pasażerów.
W Katowicach-Załężu na ścianie jednej z kamienic Odsłonięto mural przedstawiający Łyska z pokładu Idy – bohatera opowiadania Gustawa Morcinka pod tym samym tytułem. Autorką muralu jest Mona Tusz. Mural jej autorstwa jest utrzymany w baśniowej konwencji. Przedstawiając kopalnię pokazała prehistoryczne rośliny i stworzenia, które dały początek pokładom węgla.

Na stołecznych Bielanach odsłonięto mural z wizerunkiem Kory w 70. urodziny artystki. Mural powstał przy ul. Żeromskiego 44/50. Zaprojektował go ilustrator i grafik Tomasz Majewski, a wykonało Good Looking Studio.

Na trzech ścianach 70-metrowego wieżowca w centrum Łodzi powstał największy mural w kraju i jeden z największych na świecie. Gigantyczne malowidło przedstawia Geralta z Rivii, czyli Wiedźmina z sagi pióra łodzianina Andrzeja Sapkowskiego. Autor muralu Jakub Rebelka podczas projektowania inspirował się obrazem z 1818 r. "Wędrowiec nad morzem mgły". (PAP)

io/