Poseł Sasin chce uchwał rady miasta ws. budowy pomników L. Kaczyńskiego i ofiar katastrofy

2017-06-14 21:15 aktualizacja: 2018-09-26, 22:34
Poseł PiS Jacek Sasin  Fot. PAP/Radek Pietruszka
Poseł PiS Jacek Sasin Fot. PAP/Radek Pietruszka
Poseł PiS Jacek Sasin zwrócił się do prezydent stolicy o przygotowanie i przedłożenie Radzie Warszawy uchwał dot. wzniesienia pomnika Lecha Kaczyńskiego, w osi ulicy Michała Tokarzewskiego-Karaszewicza oraz pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej na skwerze ks. Twardowskiego.

Sasin w środę w mediach społecznościowych zamieścił dwa wnioski skierowane do Rady Warszawy za pośrednictwem prezydent stolicy Hanny Gronkiewicz-Waltz. W obu pismach Sasin występuje w imieniu Społecznego Komitetu Budowy Pomników: śp. prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego oraz Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 r. Pisma datowane są na 7 czerwca, a wpłynęły do kancelarii urzędu miasta 9 czerwca.

Jeden to wniosek o przygotowanie i przedłożenie Radzie Warszawy projektu uchwały o wzniesieniu pomnika Śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, drugi dotyczy przygotowania i przedłożenie Radzie Warszawy projektu uchwały o wzniesieniu pomnika Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 r.

"Zwracam się do pani prezydent o przygotowanie i przedłożenie Radzie Miasta Stołecznego Warszawy projektu uchwały w sprawie wzniesienia pomnika śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, usytuowanego w osi ulicy Michała Tokarzewskiego-Karaszewicza przy zbiegu z ulicą Krakowskie Przedmieście" - napisał w pierwszym piśmie Sasin.

W piśmie obszernie przypomniał życiorys Lecha Kaczyńskiego m.in. to, że był prezesem Najwyższej Izby Kontroli, ministrem sprawiedliwości, prezydentem Warszawy i prezydentem Polski. "Jego wieloletnią, pełną sukcesów służbę na rzecz dobra publicznego przerwały dopiero tragiczne wydarzenia 10 kwietnia 2010 r.

"Jako Społeczny Komitet Budowy Pomników stoimy na stanowisku, że śp. Lech Kaczyński powinien zostać godnie upamiętniony w przestrzeni publicznej Warszawy, miasta, którego był prezydentem, a które jest stolicą naszego kraju" - podkreślił Sasin.

Lokalizacja pomników w miejscu symbolicznym

Podkreślił, że najlepszym do tego miejscem jest ciąg ulicy Krakowskie Przedmieście "jako przestrzeń symboliczna, w której zbierali się Polacy w dniach wielkiego narodowego zjednoczenia po 10 kwietnia 2010 r."

"Z tego względu rozpisując studialny konkurs na budowę, pomnika zaproponowaliśmy lokalizację w pobliżu Pałacu Prezydenckiego, w miejscu niezabudowanym, umożliwiającym również odpowiednie zaaranżowanie najbliższego otoczenia pomnika: ciąg ulicy Michała Tokarzewskiego-Karaszewicza, przy zbiegu z ulicą Krakowskie Przedmieście" - napisał poseł.

W drugim wniosku Sasin zwraca się do prezydent stolicy o przygotowanie i przedłożenie projektu uchwały w sprawie wyniesienia pomnika Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 r. usytuowanego w północnej części skweru im. ks. Jana Twardowskiego, przy ulicy Karowej.

Jak zauważył, tragedia smoleńska 2010 r. była najtragiczniejszym wydarzeniem w powojennej historii Polski. "W związku z powyższym jako Społeczny Komitet stoimy na stanowisku, że dla godnego upamiętnienia ofiar pomnik powinien zostać wzniesiony w centrum Warszawy, stolicy naszego kraju" - dodał Sasin.

Również w tym piśmie podkreślił, że Krakowskie Przedmieście to symboliczne miejsce, w którym zbierali się Polacy w dniach wielkiego narodowego zjednoczenia po 10 kwietnia 2010 r.

"Z tego względu rozpisując studialny konkurs na budowę pomnika zaproponowaliśmy lokalizację w pobliżu Pałacu Prezydenckiego, w miejscu niezabudowanym, umożliwiającym również odpowiednie zaaranżowanie najbliższego otoczenia pomnika: północną część skweru im. ks. Jana Twardowskiego, przy ulicy Karowej (w głębi skweru, za pomnikiem Bolesława Prusa)" - napisał Sasin w imieniu komitetu budowy pomników.

W obu pismach zaznaczono, że podjęcie uchwał umożliwi podjęcie dalszych działań, m.in. wystąpienie o wydanie decyzji o warunkach zabudowy.

W połowie kwietnia PiS ogłosił, że rozpoczyna dwa równolegle przebiegające konkursy, które mają wyłonić autorów projektów pomników smoleńskich. Pomnik prezydenta Lecha Kaczyńskiego ma stanąć na osi ulicy Michała Tokarzewskiego-Karaszewicza, a pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej u zbiegu ulic Krakowskie Przedmieście i Karowej. 26 maja upłynął termin zgłaszania się do konkursów. Do tego czasu wpłynęło ponad 50 zgłoszeń wpłynęło od chętnych, którzy chcą wziąć udział w konkursie na budowę pomników.

10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka oraz ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. Polska delegacja zmierzała na uroczystości z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. (PAP)

(Planujemy kontynuację tematu)

kos/ par/