Ekologiczny mural antysmogowy powstał w Rzeszowie z okazji świętowania m.in. 15-lecia firmy Sii Polska, dostawcy usług IT, inżynieryjnych, BPO oraz doradztwa w Polsce.
Rzeszowski eko mural, który powstał na ścianie budynku przy zbiegu ul. Lenartowicza i pl. Śreniawitów w Rzeszowie ma powierzchnię 140 metrów kw. "Dziennie filtruje ok. 420 tys. metrów sześciennych powietrza. Będzie w tym miejscu przez cztery miesiące, a to oznacza około 50 mln metrów sześc. przefiltrowanego powietrza" – przekazał PAP mecenas muralu.
Mural został namalowany pierwszą ekologiczną farbą antysmogową na świecie KNOxOUT.
"Fatalnej jakości powietrze to realny problem w miastach. Z farbą KNOxOUT możemy niwelować ślad tlenków azotu, który powstaje np. gdy jeździmy samochodem. Każdy z nas może w dowolnym momencie sprawdzić, ile takich szkodliwych zanieczyszczeń wytwarza jego auto. 1 metr kw. pomalowany tą farbą redukuje do 0,44 gramów tlenków azotu, czyli dokładnie tyle samo, co 1 drzewo" – wyliczał cytowany w informacji prezes Fundacji EcoEvolution.org. Paweł Lisowski.
Regional Director Sii Polska Tomasz Eberbach zaznaczył, że nie bez znaczenia jest fakt, że mural jest antysmogowy, a jego pojawienie się w centrum Rzeszowa wiąże się z redukcją smogu w okresie jesienno-zimowym.
"To dla nas ważne, by nasze działania biznesowe przynosiły dodatkowe korzyści społeczności Rzeszowa. To jest nasze miejsce pracy, ale też miasto, w którym żyjemy, mamy rodziny, przyjaciół i wspólne wyzwania społeczne" – podkreślił Eberbach.
Mural w Rzeszowie to czwarta z pięciu ścian w kraju, które są pomalowane specjalną farbą antysmogową w ramach nowej kampanii firmy Sii Polska pod hasłem: "Nie do zatrzymania od 15 lat".
Podobne są już w Katowicach, Gdańsku i Warszawie, a w listopadzie powstanie także w Krakowie. Łączna powierzchnia eko murali to 1069 m kw. Jest to największy tego typu projekt w Polsce.
Pierwszy ekologiczny mural antysmogowy na świecie został namalowany 12 lat temu i do dziś przy najbardziej ruchliwej ulicy na Filipinach redukuje szkodliwe tlenki azotu. Farba jest trwała i odporna na warunki atmosferyczne. Jednocześnie, nie osadzają się na niej pleśń i grzyby, ma też właściwości antybakteryjne. Dodatkowo jest nazywana farbą "ujemną LZO", ponieważ niweluje więcej lotnych związków organicznych, niż zostało wykorzystanych do jej stworzenia. (PAP)
autor: Agnieszka Pipała
kgr/