O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

W Polsce rodzi się rekordowo mało dzieci. Najmniej od końca II wojny światowej

W ciągu 12 ostatnich miesięcy urodziło się w Polsce najmniej dzieci od końca II wojny światowej - pisze wtorkowa "Gazeta Wyborcza", powołując się na dane GUS.

Fot. PAP/Adam Warżawa
Fot. PAP/Adam Warżawa

"GW" przytacza najnowsze dane GUS o demografii w Polsce. Jak podaje, we wrześniu urodziło się 31,1 tys. dzieci – o 1,7 tys. mniej niż w tym samym czasie w roku ubiegłym.

"Suma urodzeń za ostatnie 12 miesięcy to już tylko 334,6 tys., co jest najniższym wynikiem od drugiej wojny światowej" - mówi dziennikowi ekonomista Rafał Mundry, który od lat analizuje dane demograficzne.

Suma zgonów za ostatnie 12 miesięcy to 538,6 tys. Jak pisze "GW", to jeden z najwyższych wskaźników od drugiej wojny światowej. "Z danych GUS jasno więc wynika, że w ostatnich 12 miesiącach o 204 tys. osób więcej zmarło, niż się urodziło" - wskazuje gazeta. Podaje również, że dziś statystyczna Polka rodzi średnio 1,42 dziecka. Aby populacja się nie zmniejszała, "powinna" - 2,1.

Strategia Demograficzna 2040

"GW" przypomina, że połowie 2021 rząd ogłosił Strategię Demograficzną 2040. "Rządowa strategia to dokument liczący ponad 120 stron. Jej analizą zajęli się najlepsi polscy demografowie, skupieni w Prezydium Komitetu Nauk Demograficznych PAN, i nie zostawili na rządowym dokumencie suchej nitki" - czytamy w dzienniku. Naukowcy cytowani w "GW" wskazują, że osiągnięcie poziomu dzietności gwarantującego zastępowalność pokoleń do 2040 r. jest nierealne zarówno w świetle dotychczasowej wiedzy o zmianach płodności i oddziaływaniu na płodność za pomocą różnych instrumentów polityki rodzinnej, czy szerzej polityki społecznej, jak i obecnie dostrzeganych możliwych przyszłych ograniczeń decyzji prokreacyjnych, w tym także tych związanych ze skutkami pandemii COVID-19.

"W dokumencie rządowym brak jest pogłębionej naukowej diagnozy zmian płodności, ich uwarunkowań oraz możliwości oddziaływania na decyzje prokreacyjne. Szkoda, że wysiłek włożony w przegląd licznych źródeł naukowych, a także bezpośrednio przywoływana literatura nie znajdują odzwierciedlenia w treści. Zamiast tego przedstawiono dość chaotyczne wywody, w znacznej części o charakterze propagandowym, w większości ogólnikowe, a wykorzystane w nich dane oraz ich interpretacja budzą zastrzeżenia merytoryczne" - czytamy w opinii naukowców przytoczonej przez "Wyborczą".(PAP)

io/

Zobacz także

  • Palestyńska flaga pośród zniszczonych budynków w Strefie Gazy. Fot. PAP/EPAMOHAMMED SABER

    Francja, W. Brytania i Niemcy wzywają Izrael, by wpuścił pomoc do Strefy Gazy

  • Zdjęcie ilustracyjne Fot. PAP/Wojciech Pacewicz

    Pielęgniarka oskarżona o szczepienie dzieci nieustaloną substancją. Ruszył proces

  • Matka i dziecko (zdjęcie ilustracyjne). Fot. EPA/Robert Ghement

    Czy kondycja psychiczna matki ma wpływa na jakość jej mleka? Odkrycie badaczy z Wrocławia

  • Krystyna Miłobędzka. Fot. Paweł Jaskółka

    Nie żyje poetka i autorka sztuk teatralnych Krystyna Miłobędzka

Serwisy ogólnodostępne PAP