Rekordowa emisja dwutlenku siarki z wulkanu Cumbre Vieja

2021-10-26 15:33 aktualizacja: 2021-10-26, 15:36
Po załamaniu się krateru wulkanu Cumbre Vieja, wskutek jego erupcji w poniedziałek wydostało się do atmosfery ponad 53,6 tys. ton dwutlenku siarki, poinformowali wulkanolodzy z hiszpańskich ośrodków naukowych. Wskazują oni, że to najwyższy dobowy poziom emisji tego związku chemicznego od 19 września, czyli początku wybuchu wulkanu.

Specjaliści z Krajowego Instytutu Geograficznego (IGN) odnotowali, że pomiędzy poniedziałkiem a wtorkiem chmury zawierające tę szkodliwą dla zdrowia ludzkiego substancję unosiły się powyżej poziomu 2000 m nad La Palmą.

Wskazując na coraz bardziej nasilającą się aktywność wulkanu, eksperci wskazali, że podczas ostatnich 24 godzin ziemia w południowej części La Palmy, gdzie znajduje się Cumbre Vieja, podniosła się o 10 cm.

Wulkanolodzy z IGN wskazują też na sukcesywnie rosnącą liczbę wstrząsów na kanaryjskiej wyspie, gdzie podczas ostatniej doby zanotowano aż 184 trzęsienia ziemi.

Tymczasem we wtorek po południu premier rządu wspólnoty Wysp Kanaryjskich Angel Victor Torres ogłosił, że jego gabinet “zażąda od Unii Europejskiej” szybkiej wypłaty środków dla tego regionu Hiszpanii.

“Musimy otrzymać z UE jak najwięcej (…), ponieważ odbudowa La Palmy po wybuchu wulkanu to praca wspólnotowa”, podsumował Victor Torres.

Marcin Zatyka (PAP)

kgr/