Wybuch zakażeń polio na Ukrainie. Infekcja potwierdzona u czwórki dzieci na Zakarpaciu

2021-11-03 18:19 aktualizacja: 2021-11-04, 07:41
Szczepienie na polio. Fot. ANTONIO DASIPARU PAP/EPA
Szczepienie na polio. Fot. ANTONIO DASIPARU PAP/EPA
U pięciorga dzieci na ukraińskim Zakarpaciu wykryto zakażenie polio, żadne z nich nie było zaszczepione - informuje w środę ukraińska redakcja BBC. W regionie na polio zaszczepiona jest tylko połowa dzieci.

Główna epidemiolog obwodu zakarpackiego Wiktoria Tymczyk powiedziała BBC, że chodzi o dwa różne ośrodki choroby. Jeden z nich jest związany z wykrytym niedawno przypadkiem zakażenia polio u półtorarocznego dziecka w obwodzie rówieńskim.

Pierwszy przypadek w obwodzie zakarpackim potwierdzono u 12-latki. 13 września nastolatka zaczęła odczuwać ostre problemy jelitowe, później wzrosła jej temperatura ciała, a 17 września pojawił się też ból w lędźwiach, a gorączka sięgała 39 stopni. Następnego dnia dziewczynka nie mogła już stać na nodze - relacjonuje BBC. Do szpitala 12-latka trafiła 19 września. Badania potwierdziły polio.

Jak podkreśla portal, stosunek do szczepień matka dziecka zmieniła dopiero po tym, gdy jej córka zachorowała. Pozwoliła też na zaszczepienie na polio dwojga swoich pozostałych dzieci, u których nie wykryto zakażenia.

W obwodzie zakarpackim odsetek zaszczepionych na polio dzieci wynosi 49 proc.

Zakażenie polio potwierdzono też u czworga dzieci, które kontaktowały się z zainfekowanym dzieckiem z obwodu rówieńskiego. Według Tymczyk dzieci przebywają w domu pod opieką rodziców. Ich rodzice wciąż odmawiają zaszczepienia podopiecznych ze względów religijnych - przekazuje BBC.

W obwodzie zakarpackim odsetek zaszczepionych na polio dzieci wynosi 49 proc. Rośnie liczba rodziców odmawiających zaszczepienia dzieci - podaje BBC. Większość tych przypadków jest związana z przekonaniami religijnymi.

Na początku października ministerstwo ochrony zdrowia Ukrainy poinformowało o potwierdzeniu paraliżu, wywołanego wirusem polio u półtorarocznego dziecka w obwodzie rówieńskim. Poprzednio na Ukrainie przypadki polio wykryto w 2015 roku. Wtedy chorobę potwierdzono u dwojga dzieci również w obwodzie zakarpackim.

Choroba Heinego-Medina przenosi się zazwyczaj przez kontakt bezpośredni - głównie drogą pokarmową lub w mniejszym stopniu drogą kropelkową; dotyka zwykle dzieci poniżej 5. roku życia. Wirusy polio mogą wywołać uszkodzenie nerwów, objawiające się niedowładem lub porażeniem mięśni; w niektórych przypadkach choroba ta może być śmiertelna.

Z Kijowa Natalia Dziurdzińska (PAP)

dsk/