W weekend Nowa Lewica wybierała współprzewodniczących w kolejnych województwach m.in. łódzkim, warmińsko-mazurskim, lubelskim, kujawsko-pomorskim, świętokrzyskim i zachodniopomorskim. Nowymi współprzewodniczącymi partii zostali m.in. Tomasz Trela, Dariusz Wieczorek i Andrzej Szejna.
Współprzewodniczącym Nowej Lewicy w województwie lubuskim - jak poinformowały lokalne media - został wybrany poseł Bogusław Wontor, natomiast drugie stanowisko współprzewodniczącego nie zostało obsadzone, gdyż na kongresie w Zielonej Górze byli tylko delegaci frakcji SLD, zabrakło delegatów Wiosny.
Według wiceprzewodniczącej Nowej Lewicy posłanki Anity Kucharskiej-Dziedzic, regionalny kongres wyborczy w Zielonej Górze jeszcze się nie odbył.
"Lubuski kongres Nowej Lewicy dopiero przed nami - zorganizowany zgodnie ze statutem i z udziałem delegacji obu frakcji i zapewnionym kworum" - napisała w odpowiedzi na pytanie PAP o ocenę sobotniego wydarzenia. Jak zaznaczyła, "wyborów zorganizowanych w ramach jednej frakcji bez udziału drugiej - statut Nowej Lewicy nie przewiduje". "Bardzo mi przykro, bo chciałabym pogratulować, a nie mogę" - dodała Kucharska-Dziedzic.
Z kolei sekretarz generalny Nowej Lewicy poseł Marcin Kulasek przekazał PAP, że sytuacja w Lubuskiem będzie analizowana z zamiarem doprowadzenia do jej rozwiązania polubownego i zgodnego z statutem partii.
"Połączenie SLD i Wiosny oparte zostało na zasadzie równowagi obu frakcji reprezentujących łączące się partie. Zasada ta dotyczy także liczby delegatów na kongresy wojewódzkie. Z tego powodu postępowanie posła Bogusława Wontora nie może budzić naszej aprobaty" - stwierdził Kulasek w komentarzu dla PAP.
Jak zaznaczył, "w całym kraju odbywają się kongresy wojewódzkie, w których zasada ta jest szanowana". "Województwo lubuskie to niechlubny wyjątek" - dodał.
"Będziemy analizować sytuację na lubuskim kongresie wojewódzkim"
"W nadchodzących dniach będziemy analizować sytuację na lubuskim kongresie wojewódzkim z prawnikami i zdecydujemy o dalszych krokach. Będziemy na pewno dążyć do polubownego, zgodnego ze statutem i podjętymi ustaleniami politycznymi rozwiązania sprawy" - zapewnił PAP sekretarz generalny Nowej Lewicy.
Wybory współprzewodniczących wojewódzkich Nowej Lewicy - po jednym z frakcji SLD i Wiosny - rozpoczęły się 23 października br. od Dolnego Śląska. W tym regionie współprzewodniczącymi Nowej Lewicy zostali poseł Krzysztof Śmiszek oraz Arkadiusz Sikora (SLD).
Kolejne kongresy wojewódzkie odbędą się w Opolskiem (10 listopada), na Śląsku (20 listopada), w Mazowieckiem, Podlaskiem i Pomorskiem (27 listopada), Wielkopolskiem (28 listopada), a jako ostatnie nowe i wspólne władze wybierze Małopolska i Podkarpacie (4 grudnia).
9 października br. dokonano wyborów współprzewodniczących Nowej Lewicy, którymi zostali Włodzimierz Czarzasty (z frakcji SLD) i Robert Biedroń (z Wiosny). Wybrano wtedy także sekretarza generalnego i 14 wiceprzewodniczących Nowej Lewicy. (PAP)
Autorzy: Grzegorz Bruszewski, Mieczysław Rudy
io/