Wang i inny członek misji Zhi Zhigang przebywali poza modułem mieszkalnym stacji Tiangong przez około 6,5 godziny, po czym o godzinie 1.16 w nocy czasu pekińskiego (godz. 18.16 w niedzielę w Polsce) oboje z powodzeniem wrócili do środka – przekazała chińska agencja prasowa Xinhua.
Celem operacji było przetestowanie nowych kombinezonów kosmicznych, koordynacji pomiędzy taikonautami, działania robotycznego ramienia używanego na stacji oraz bezpieczeństwa innych urządzeń – poinformowała CMSA. Trzeci członek załogi, Ye Guangfu, pozostał na stacji Tiangong i zapewniał wsparcie z wewnątrz.
Był to pierwszy spacer kosmiczny w ramach trwającej obecnie drugiej załogowej misji na stację Tiangong. Troje taikonautów dotarło na orbitę na pokładzie statku kosmicznego Shenzhou 13 w październiku. Mają spędzić tam sześć miesięcy, przygotowując stację Tiangong do rozpoczęcia działalności, co ma nastąpić „około 2022 roku”. To najdłuższa chińska załogowa misja kosmiczna w historii.
Wang jest drugą Chinką w kosmosie. Pierwszą była Liu Yang, która w 2012 roku brała udział w misji Shenzhou 9. Według stacji CNN spacer w przestrzeni kosmicznej odbyło przed Wang 15 kobiet, a jako pierwsza z nich dokonała tego w 1984 roku radziecka kosmonautka Swietłana Sawicka.
Państwowa chińska prasa wychwala w poniedziałek Wang i inne kobiety biorące udział w krajowym programie kosmicznym. Nacjonalistyczny tabloid „Global Times” zaznacza, że wymagania dotyczące spaceru kosmicznego są podobne w przypadku kobiet, jak i mężczyzn, ale zamieszcza przy tym grafiki opisujące rzekome różnice dotyczące płci w kosmosie, co amerykańska stacja CNN skrytykowała jako utrwalanie stereotypów.
„Global Times” wymienia między innymi „zalety kobiet-astronautów”, w tym „łagodną osobowość”, która sprzyja „pracy zespołowej w średnim i długim okresie w wąskim otoczeniu w przestrzeni kosmicznej”. Inna grafika przedstawia „specjalną przesyłkę” dla astronautek, w której są damskie ubrania, produkty sanitarne, kosmetyki i słodycze.
Z Kantonu Andrzej Borowiak (PAP)
dors/