Przedstawiciel Chin na COP26: mamy to! Prawie 200 państw zaakceptowało porozumienie

2021-11-13 20:24 aktualizacja: 2021-11-13, 22:23
Xie Zhenhua przedstawiciel Chin na COP26, fot. PAP/EPA/ROBERT PERRY
Xie Zhenhua przedstawiciel Chin na COP26, fot. PAP/EPA/ROBERT PERRY
Przedstawiciel Chin poinformował o porozumieniu końcowym szczytu klimatycznego ONZ - przekazała w sobotę Agencja Reutera. Wnioski w porozumieniu końcowym szczytu pomogą nam pozbyć się węgla - powiedział wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej i komisarz ds. klimatu Frans Timmermans. Agencja Reutera podała, że porozumienie końcowe z poprawkami zostało zaakceptowane przez przedstawicieli niemal 200 państw.

"Mamy to!" - z pomocą tłumacza przekazał brytyjskiej agencji główny negocjator Chin na szczycie klimatycznym COP26 w Glasgow w Szkocji Xie Zhenhua.

Timmermans: wnioski w porozumieniu końcowym szczytu pomogą nam pozbyć się węgla

Wnioski w porozumieniu końcowym szczytu pomogą nam pozbyć się węgla - oświadczył w sobotę na szczycie klimatycznym COP26 wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej i komisarz ds. klimatu Frans Timmermans.

Porozumienie końcowe z poprawkami zostało zaakceptowane przez przedstawicieli niemal 200 państw

Porozumienie końcowe z poprawkami zostało zaakceptowane przez przedstawicieli niemal 200 państw - poinformowała w sobotę Agencja Reutera.

Zmiana treści porozumienia klimatycznego została zaproponowana w ostatniej chwili i dotyczyła kwestii stopniowego odchodzenia od węgla. Decyzja wywołała skargi państw szczególnie narażonych na skutki zmian klimatu. Zażądały one bardziej konkretnych deklaracji w kwestii zakończenia dofinansowywania paliw kopalnych.

Zmianę w tekście deklaracji końcowej zaproponowały Indie po sporze z Chinami o redukcję dotacji do węgla i paliw kopalnych oraz kwestii przedstawienia do przyszłego roku nowych celów klimatycznych.

Przyjęte ambitniejsze cele klimatyczne mają przyśpieszyć działania na rzecz złagodzenia skutków zmian klimatu, niemniej zabrakło w nich zapisów dotyczących dofinansowywania najbiedniejszych państw, gdzie skutki globalnego ocieplenia będą najpoważniejsze, a w wielu przypadkach już są odczuwane.

W konkluzji dokumentu końcowego po raz pierwszy zawarto zobowiązanie państw dotyczące odejścia od paliw kopalnych, w tym węgla. (PAP)

ja/