Szef MON gratulował młodym ludziom decyzji o związaniu swej przyszłości z Wojskiem Polskim.
W #Olsztynie słowa roty przysięgi wypowiedziało 68 żołnierzy. W uroczystości uczestniczył wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak @mblaszczak @MON_GOV_PL oraz Szef CWCR płk Mirosław Bryś @brys_aw.
— Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji (@ZolnierzRP) August 12, 2022
#DobrowolnaZSW
--- #DołączDoNas #WojskoPolskie pic.twitter.com/6V5dvRO4If
"Część z was będzie kontynuować szkolenie specjalistyczne, które zakończy się zawodową służbą wojskową, część z was, jak wiem, wybiera się na cywilne studia, przed wami stoi otworem służba w Wojskach Obrony Terytorialnej" - zwrócił się do żołnierzy szef MON.
Kolejni ochotnicy dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej zasilą szeregi #WojskoPolskie
— Ministerstwo Obrony Narodowej 🇵🇱 (@MON_GOV_PL) August 12, 2022
-
Wicepremier @mblaszczak wziął dziś udział w uroczystej przysiędze wojskowej żołnierzy dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. #ZostańŻołnierzem 🇵🇱 @ZolnierzRP
📄 https://t.co/TgUcD8vAOA pic.twitter.com/nq6LI0uSKR
"Jesteście także, już teraz jako żołnierze, rezerwistami, a więc jesteście świadomi tego, jakie obowiązki spoczywają na żołnierzach" - zaznaczył. "Jesteście przeszkoleni, potraficie posługiwać się bronią, wiecie, co zrobić i jak się należy zachować, gdyby ojczyzna wezwała, gdyby była taka potrzeba" - powiedział dodając, że rząd polski robi wszystko, by takiej potrzeby nie było.
W tym kontekście szef MON podkreślał, że Wojsko Polskie jest zwiększane liczebnie i wyposażane w nowoczesną broń.
"To, że Wojsko Polskie jest liczniejsze, to, że jest wyposażone w nowoczesną broń, że na co dzień ćwiczy z wojskami państw Sojuszu Północnoatlantyckiego, przede wszystkimi z wojskami amerykańskimi, które stacjonują w Polsce, to jest gwarancja bezpieczeństwa naszej ojczyzny" - podkreślił.
Wicepremier @mblaszczak: Jestem podbudowany tym, że głównym powodem wstąpienia młodych ludzi do służby w #WojskoPolskie jest patriotyzm. pic.twitter.com/zddHU863Dk
— Ministerstwo Obrony Narodowej 🇵🇱 (@MON_GOV_PL) August 12, 2022
Minister obrony przypomniał, że ochotnicy do zasadniczej dobrowolnej służby wojskowej odbywają szkolenie podstawowe, po którym składają przysięgę wojskową, stając się żołnierzami w stopniu szeregowego. Drugim etapem jest trwające do 11 miesięcy szkolenie specjalistyczne, połączone z wykonywaniem obowiązków służbowych w jednostce wojskowej. Po służbie zasadniczej można m.in. ubiegać się o zostanie żołnierzem służby zawodowej, z pierwszeństwem w naborze.
"Podczas tego szkolenia specjalistycznego żołnierze mogą nabyć umiejętności w postaci prawa jazdy, uprawnień do kierowania przeróżnymi maszynami, patentów czy to skoczka spadochronowego, czy to nurka, w więc pełna gama możliwości" - mówił szef MON.
Uroczysta defilada pododdziałów zakończyła przysięgę dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej w #Olsztyn. pic.twitter.com/Ys4dBsCA1w
— Ministerstwo Obrony Narodowej 🇵🇱 (@MON_GOV_PL) August 12, 2022
Jak zaznaczył, ochotnik podczas służby otrzymuje uposażenie w wysokości 4560 zł, a osoby do 26 roku życia zwolnione są z podatku.
"Ale najważniejsze jest to, że właśnie dzięki waszej służbie Polska jest bezpieczna" - podkreślił wicepremier, dziękując rodzicom żołnierzy składających przysięgę za patriotyczne wychowanie.
Wicepremier @mblaszczak: Gratuluję i bardzo się cieszę, że postanowiliście związać swoją przyszłość z #WojskoPolskie. Jesteście przeszkoleni, wiecie co zrobić, jeśli Ojczyzna będzie Was potrzebować. pic.twitter.com/ZBh8qIyePE
— Ministerstwo Obrony Narodowej 🇵🇱 (@MON_GOV_PL) August 12, 2022
Szef MON zapraszał na odbywające się w ponad 50 miejscowościach pikniki wojskowe z okazji obchodzonego 15 sierpnia Święta Wojska Polskiego. Wskazał, że również podczas nich będzie można podjąć decyzję o przystąpieniu do Wojska Polskiego.
Przysięgę dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej złożyło w Olsztynie około 80 absolwentów klas wojskowych z całej Polski. Szkolili się oni w dwóch jednostkach wchodzących w skład 16. Dywizji Zmechanizowanej - 9. Batalionie Dowodzenia w Olsztynie i 16. Pułku Logistycznym w Elblągu.
Jako absolwenci klas mundurowych nie musieli przechodzić standardowego, czyli trwającego 28 dni szkolenia, a skrócone 12-dniowe. W tym czasie doskonalili swoje umiejętności na strzelnicy i w terenie, ćwicząc m.in. zasady i techniki strzelania, obsługę i budowę broni czy ewakuację rannego z pola walki.
"Agresja Rosji potwierdziła wybrany przez Polskę kierunek rozwoju Sił Zbrojnych"
Agresja Rosji na Ukrainę potwierdziła, że Polska wybrała właściwy kierunek rozwoju swoich Sił Zbrojnych - napisał wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak w liście do żołnierzy z okazji przypadającego 15 sierpnia Święta Wojska Polskiego. Podkreślił, że Wojsko Polskie musi być liczne i silne.
List został odczytany w piątek podczas apelu w Inspektoracie Wsparcia Sił Zbrojnych w Bydgoszczy.
"Święto Wojska Polskiego, obchodzone w 102. rocznicę Bitwy Warszawskiej, upamiętani wielkie zwycięstwo naszego oręża. Heroizm bohaterów tamtych dni jest dla współczesnych żołnierzy wzorem odwagi i poświęcenia. Inspiruje ich podczas szkoleń i ćwiczeń. Tamte wydarzenia przypominają, że troska o obronność nie jest kwestią wyboru, tylko stałym i trwałym obowiązkiem" - napisał Błaszczak w liście, który odczytał zastępca szefa IWSZ gen. bryg. Artura Dębczak.
Szef MON zwrócił uwagę, że tegoroczne obchody święta i rocznicy bitwy przypadają w dramatycznym momencie, za wschodnią granicą Polski toczy się krwawa batalia nie tylko o wolność i niezawisłość Ukrainy, ale i o przyszłość wszystkich europejskich narodów.
"Agresja Rosji potwierdziła, że Polska wybrała właściwy kierunek rozwoju swoich Sił Zbrojnych. Aby nie powtórzyły się tragiczne, bolesne zdarzenia z naszej przeszłości Wojsko Polskie musi być liczne i silne, nowoczesne i sprawnie dowodzone. To dlatego za priorytetowe działanie uznaliśmy zwiększenie liczebności Sił Zbrojnych i głęboką modernizację techniczną. Dzięki przyjętej w tym roku ustawie o obronie ojczyzny możliwe będzie zapewnienie stabilnego finansowania. Rozpoczęliśmy także kampanię na rzecz dobrowolnej, zasadniczej służby wojskowej" - zaznaczył Błaszczak.
Podkreślił, że Polska mocno angażuje się w budowę kolektywnego systemu bezpieczeństwa. Wspomniał też o podpisanych i zatwierdzonych niedawno umowach na zakup nowych czołgów, haubic i samolotów. (PAP)
Autorzy: Daria Kania, Marcin Boguszewski, Jerzy Rausz
js/kw/