O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Prezydenci Polski i Litwy upamiętnią 160. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego. "To przesłanie o potrzebie solidarności"

Prezydent Andrzej Duda wraz z prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą w poniedziałek w Warszawie upamiętnią 160. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego. To wydarzenie będzie przesłaniem o potrzebie solidarności w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę - powiedział PAP prezydencki minister Wojciech Kolarski.

Andrzej Duda, Gitanas Nauseda. Fot. PAP/Piotr Nowak
Andrzej Duda, Gitanas Nauseda. Fot. PAP/Piotr Nowak

"Powstanie Styczniowe to wydarzenie z historii Rzeczpospolitej wielu narodów, ważne dla Polski, Litwy, Białorusinów, Ukraińców. To ważne wydarzenie z historii Europy Środkowej, w związku z czym prezydent Duda zaprosił prezydenta Litwy, by wspólnie upamiętnić to wydarzenie w duchu historii Rzeczpospolitej" - mówił Kolarski.

Zaznaczył, że wizyta prezydenta Nausedy rozpocznie się w poniedziałkowe południe od roboczego spotkania z prezydentem Dudą w Belwederze i rozmową w cztery oczy. "Rozmowa będzie poświęcona sprawom bieżącym, m.in. dwustronnej współpracy oraz rosyjskiej agresji na Ukrainę" - zapowiedział minister.

Następnie - o godz. 16 - prezydenci Polski i Litwy, wraz z przedstawicielami społeczności białoruskiej, na czele której będzie stała liderka demokratycznej Białorusi Swiatłana Cichanouska, i przedstawicielami społeczności ukraińskiej oddadzą hołd powstańcom styczniowym w Cytadeli Warszawskiej, pod Bramą Straceń.

Kolarski: to wydarzenie będzie przesłaniem o potrzebie solidarności dzisiaj, kiedy Ukraina walczy z rosyjską agresją

"Wspomnienie Powstania Styczniowego jest dzisiaj nie tylko wspomnieniem historii, ale jest też przesłaniem o potrzebie solidarności Europy Środkowej i Wschodniej, które tak jak w przeszłości, tak i dzisiaj sprzeciwia się rosyjskiemu imperializmowi. To wydarzenie będzie przesłaniem o potrzebie solidarności dzisiaj, kiedy Ukraina walczy z rosyjską agresją" - podkreślał minister Kolarski.

W ramach obchodów - zaznaczył - odbędzie się jeszcze jedna uroczystość. "Na Zamku Królewskim w Warszawie prezydenci Polski i Litwy wezmą udział w otwarciu wystawy, która jest dziełem polskich i litewskich muzealników i historyków sztuki, poświęconej Powstaniu Styczniowemu i która jest objęta wspólnym patronatem prezydentów" - zapowiedział Kolarski.

Powstanie Styczniowe rozpoczęło się 22 stycznia 1863 r. Powstańcy zaatakowali rosyjskie garnizony w Królestwie Polskim. W ciągu trwających ponad 1,5 roku działań zbrojnych doszło do ponad tysiąca mniejszych lub większych potyczek, a w walkach wzięło w sumie udział co najmniej 150 tys. powstańców. Styczniowy zryw był najdłużej trwającym i najbardziej masowym ruchem niepodległościowym XIX w. Bilans insurekcji był tragiczny - dziesiątki tysięcy poległych lub straconych przez Rosjan, zesłania na Syberię, konfiskaty majątków uczestników powstania. (PAP)

Autor: Rafał Białkowski

dsk/

Zobacz także

  • Prezydent Andrzej Duda i prezydent Słowacji Peter Pellegrini (z lewej) Fot. PAP/ Marcin Obara

    Spotkanie Duda-Pellegrini. "Więcej produkcji militarnej w Europie"

  • Szefowa Kancelarii Prezydenta RP Małgorzata Paprocka. Fot. PAP/Radek Pietruszka

    Paprocka o słowach Tuska ws. listu prezydenta: półhejterska wypowiedź

  • Andrzej Duda, John Dunlap i Agata Kornhauser-Duda Fot/X/KPRP

    Prezydent spotkał się z Wielkim Mistrzem Suwerennego Wojskowego Zakonu Maltańskiego

  • Premier Donald Tusk, fot. PAP/Leszek Szymański

    Zawieszenie prawa do składania wniosków o azyl. Premier zapowiada działania rządu. "Jeszcze dziś"

Serwisy ogólnodostępne PAP