Doradca prezydenta Zełenskiego: nowa rosyjska ofensywa na szeroką skalę już się rozpoczęła [RELACJA NA ŻYWO]

2023-02-09 08:16 aktualizacja: 2023-02-10, 07:56
Fot. PAP/Eugene Titov
Fot. PAP/Eugene Titov
"Nowa rosyjska ofensywa na szeroką skalę przeciwko Ukrainie już się rozpoczęła, w Donbasie trwają duże walki"- oświadczył Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. "Główne aktywne działania bojowe trwają w obwodzie ługańskim i donieckim" - powiedział.

22:20 Szef władz obwodu dniepropietrowskiego na Ukrainie Serhij Łysak ostrzegł w czwartek wieczorem mieszkańców regionu przed rosyjskimi atakami przy użyciu  dronów.

"Według dostępnych danych atak dronów kamikadze prawdopodobnie nastąpi w naszym regionie” – napisał Łysak na Telegramie.

Władze obwodu zaapelowały do ludności o słuchanie sygnałów ostrzegawczych i trzymanie się z dala od infrastruktury krytycznej i innych obiektów strategicznych.

Przed atakiem dronów ostrzegł także szef władz obwodu mikołajowskiego Witalij Kim. 

22:04 Po wysłuchaniu prezydenta Ukrainy jest jasne, że wojna będzie się przeciągać - powiedział w czwartek premier Węgier Viktor Orban w nagraniu wideo na Facebooku, opublikowanym po czwartkowym spotkaniu szefów państw UE z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim w Brukseli.

„Nie możemy oczekiwać, że wojna skończy się w najbliższym czasie” – dodał Orban, który w Brukseli spotkał się z Zełenskim w towarzystwie przywódców Grecji, Chorwacji, Słowenii, Austrii, Bułgarii i Cypru.

„Głównym tematem trzydziestominutowej wymiany zdań między ośmioma liderami były dostawy broni. Zełenski zaczął od wyliczenia sprzętu, którego potrzebuje Ukraina” – napisał węgierski dziennik „Nepszava” z powołaniem się na kilka źródeł. „Kanclerz Austrii i premier Węgier natychmiast powiedzieli, że spełnienie tego żądania jest dla nich niemożliwe” – dodał.

Prezydent Ukrainy miał również zaprosić Orbana do złożenia wizyty w Kijowie – pisze „Nepszava”.

21:30 Rosyjska armia wystrzeliła drony bojowe Shahed-136 w stronę obwodu dniepropietrowskiego i zaporoskiego na południu Ukrainy - informują w czwartek wieczorem ukraińskie media.

Portal Dzerkało Tyżnia pisze, że pierwsze grupy bezzałogowców już lecą w stronę ukraińskiej przestrzeni powietrznej. Szacowany czas przylotu dronów to godz. 23 (22 w Polsce) - dodano.

Przewodniczący rady obwodu dniepropietrowskiego Mykoła Łukaszuk napisał w Telegramie, że od strony obwodu zaporoskiego lecą w kierunku regionu drony Shahed-136. 

W części regionów kraju ogłoszono alarm przeciwlotniczy. 

20:38 Bachmut w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy został w ciągu minionej doby ostrzelany przez rosyjskie wojsko ponad sto razy - poinformował w czwartek rzecznik Wschodniego Zgrupowania Wojsk armii ukraińskiej Serhij Czerewaty.

20:14 Ukraińskie wojska zniszczyły pod Kreminną w obwodzie ługańskim rosyjski ciężki bojowy wóz wsparcia czołgów Terminator, czyli maszynę uważaną przez kremlowskich propagandystów za "niemal niezniszczalną"; był to pierwszy odnotowany przypadek trafienia tego pojazdu przez naszych żołnierzy - powiadomił w czwartek szef władz Ługańszczyzny Serhij Hajdaj.

20:01 Iran modyfikuje drony szturmowe, które dostarcza Rosji, tak aby głowice wybuchowe mogły wyrządzić maksymalne szkody obiektom infrastrukturalnym na Ukrainie - poinformowała w czwartek CNN.

19:56 Żołnierzy z Ukrainy szkolonych w bazie wojskowej w Toledo, w środkowej Hiszpanii, trenuje wsławiona w międzynarodowych operacjach wojskowych VI Brygada Spadochronowa Almogavares, tzw. Bripac, poinformował w czwartek hiszpański generał brygady Luis Fernandez Herrero.

19:45 Rozpoczęła się rosyjska ofensywa w obwodzie ługańskim, odpieramy ataki - przekazał w czwartek Serhij Hajdaj, szef władz tego regionu na wschodzie Ukrainy.

Jak dodał, ukraińskie siły odpierają permanentne ataki przeciwnika. W ciągu ostatnich 7-10 dni zwiększyła się liczba ostrzałów.

Główne działania rosyjskie wojsko koncentruje na kierunku miasta Kreminna - poinformował gubernator. Zaznaczył, że siły przeciwnika nie odnoszą sukcesów. "Sytuacja jest trudna, ale jest pod pełną kontrolą naszych sił obrony" - zapewnił.

19:34 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się w czwartek z belgijskim królem Filipem I w Brukseli. Ukraiński przywódca przebywa w stolicy Belgii w związku ze szczytem Rady Europejskiej, w którym brał udział jako gość.

19:19 Litwa przekaże Ukrainie kilkadziesiąt szwedzkich dział przeciwlotniczych L70, dwa śmigłowce Mi-8, poradziecką broń automatyczną i amunicję. Wartość nowego pakietu pomocy wojskowej Litwy dla Ukrainy wynosi około 126,2 mln euro – poinformował w piątek litewski resort obrony, którego szef Arvydas Anuszauskas przebywa w czwartek w Ukrainie.

19:03 Pociski moździerzowe kalibru 120 mm to pierwszy efekt współpracy produkcyjnej, którą podjęliśmy z jednym z państw członkowskich NATO; niedawno zawarto stosowną umowę z ukraińskim resortem obrony, dzięki czemu amunicja wkrótce trafi do naszej armii - oznajmił w czwartek ukraiński państwowy koncern zbrojeniowy Ukroboronprom.

W przedsięwzięciu bierze udział wiele zakładów, w tym fabryki zlokalizowane w jednym z krajów Europy. Amunicja moździerzowa kalibru 120 mm to jeden z najbardziej przydatnych na froncie rodzajów pocisków artyleryjskich, szeroko wykorzystywany przeciwko rosyjskim najeźdźcom - czytamy w komunikacie koncernu na Facebooku.

Ukroboronprom wyjaśnił, że przy użyciu pocisków kalibru 120 mm można razić cele wroga oddalone o 7-8 km, w tym m.in. konstrukcje inżynieryjne i lekkie pojazdy opancerzone.

19:02 Premier Mateusz Morawiecki na marginesie nadzwyczajnego szczytu UE w Brukseli rozmawiał z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. "Sojusznicy i przyjaciele" - napisał szef polskiego rządu informując o spotkaniu.

18:51 Rosja okazała niezwykłą odporność w obliczu naszych sankcji i marnych wyczynów swoich wojsk na Ukrainie i musimy być przygotowani na długą konfrontację z Moskwą - ocenił w czwartek w wywiadzie dla CNN ambasador RP w Waszyngtonie Marek Magierowski.

18:28 Władze Ukrainy ostrzegły rząd Mołdawii przed planowanymi przez Kreml działaniami służącymi podbiciu i podporządkowaniu tego kraju przez Rosję - podało w czwartkowym komunikacie kierownictwo mołdawskiej Służby Wywiadu i Bezpieczeństwa (SIS) w Kiszyniowie.

18:11 Nowa rosyjska ofensywa na szeroką skalę przeciwko Ukrainie już się rozpoczęła, w Donbasie trwają duże walki - oświadczył Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, cytowany w czwartek przez portal RBK-Ukraina.

Główne aktywne działania bojowe trwają w obwodzie ługańskim i donieckim na wschodzie kraju - powiedział Podolak. Zaznaczył, że walki są toczone na "dosyć szeroką skalę" - pisze serwis. "To właśnie jest ta ofensywa, ona już się rozpoczęła" - dodał.

Podolak podkreślił jednocześnie, że tak naprawdę rosyjska ofensywa "się nie kończyła".

17:28 Ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow nie wykluczył rosyjskiej ofensywy na południu, na terytorium graniczącym z Donbasem. Ocenił również, że nie ma zagrożenia dla Odessy - pisze w czwartek portal Suspilne.

"Nie wykluczamy pełnowymiarowego ataku Rosjan, biorąc pod uwagę ich umiłowanie symbolizmu. Wkrótce 24 lutego, rocznica wojny" - powiedział minister.

Reznikow zaznaczył, że rosyjska armia nie ma przewagi na Morzu Czarnym po zatopieniu krążownika Moskwa i po otrzymaniu przez ukraińskie siły zbrojne zachodnich przeciwokrętowych pocisków.

"By stanowić zagrożenie na lądzie, muszą przejść Chersoń, później forsować Dniepr i Mikołajów, tak jak próbowali poprzednio. Nad Mikołajowem nie zapanowali, a w Chersoniu ich nie ma" - kontynuował.

Według niego największe ryzyko ataku rosyjskiego wojska jest na południowym terytorium kraju, graniczącym z Donbasem. Jak wskazał, tam rosyjska armia może uzupełniać rezerwy.

16:38 Funkcjonariusze rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) zastrzelili w środę w Kraju Stawropolskim, w południowo-zachodniej Rosji, cztery osoby podejrzewane o "ukraiński nacjonalizm", które jakoby zamierzały wysadzić w powietrze linię kolejową - poinformował w czwartek niezależny rosyjski portal Ważnyje Istorii.

Doniesienia o "zneutralizowaniu" domniemanych "terrorystów" przekazał Narodowy Komitet Antyterrorystyczny Rosji. Według przedstawicieli kremlowskich służb specjalnych dywersanci skryli się w jednym z domów w miejscowości Pietrowski, a następnie, gdy nakazano im złożyć broń, otworzyli ogień do funkcjonariuszy FSB. Na miejscu zdarzenia wprowadzono reżim operacji antyterrorystycznej, lokalni mieszkańcy zostali ewakuowani - czytamy na łamach opozycyjnego serwisu.

Pod koniec grudnia 2022 roku sąd w Homlu wydał wyrok w sprawie trzech obywateli Białorusi, którzy w lutym ubiegłego roku, w pierwszych dniach inwazji Kremla na Ukrainę, próbowali niszczyć infrastrukturę kolejową i sabotować w ten sposób transport rosyjskiego sprzętu wojskowego. Mężczyźni otrzymali bardzo surowe kary - od 21 do 23 lat pozbawienia wolności. 

16:19 Premier Mateusz Morawiecki wziął w czwartek w Brukseli udział w spotkaniu grupy państw z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim - podała KPRM. Wcześniej rozmawiał z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem.

Jak podała KPRM, premier Morawiecki wziął udział w spotkaniu grupy państw: Hiszpanii, Rumunii, Holandii, Szwecji i Włoch z prezydentem Zełenskim.

"Polska jest jednym z liderów wsparcia dla naszego wschodniego sąsiada, bo bezpieczeństwo Ukrainy to bezpieczeństwo całego świata" - podkreśliła kancelaria premiera we wpisie w mediach społecznościowych.

16:05 "Pomimo licznych prognoz zwiastujących dominującą rolę lotnictwa we współczesnych konfliktach zbrojnych, wojny dzisiejszych czasów to w istocie starcia jednostek artylerii; ostrzały artyleryjskie odpowiadają za ponad 60 proc. wszystkich zniszczeń wojennych" - oznajmił w czwartek przedstawiciel ukraińskiego sztabu generalnego porucznik Andrij Rudyk.

15:54 Okupacyjne władze Krymu przygotowują się na rozpoczęcie ukraińskiej operacji wyzwolenia półwyspu - donosi w czwartek ukraiński wywiad wojskowy (HUR).

Wywiad wojskowy pisze w komunikacie, że rosyjska administracja Krymu i miejscowy wydział Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) wydały rozporządzenie o wprowadzeniu wysokiego poziomu zagrożenia terrorystycznego.

Stan podwyższonego ryzyka zaprowadzono m.in. w miastach Armiańsk, Dżankoj, Kercz i w obiektach podległych np. ministerstwu transportu, ochrony zdrowia, energetyki. Nie określono terminu jego obowiązywania.

Zgodnie z dokumentem, do którego dotarł HUR, FSB ma wzmocnić kontrolę nad przemieszczaniem się ludzi i środków transportu na półwyspie.

Zarządzono kontrolę sprzętu potrzebnego do prowadzenia "operacji ratunkowych", a lokalne władze mają zagwarantować miejsca do "tymczasowego rozlokowania ludzi". System ochrony zdrowia ma przygotować placówki do świadczenia pomocy w nagłych wypadkach i ewakuacji medycznej.

14:31 Brytyjski minister obrony Ben Wallace wykluczył w czwartek natychmiastowe przekazanie Ukrainie samolotów bojowych, wskazując, że zajęłoby to miesiące. Powiedział jednak, że Wielka Brytania jest skupiona na alternatywnych sposobach ochrony ukraińskiej przestrzeni powietrznej.

O dostarczenie Ukrainie myśliwców zaapelował jej prezydent Wołodymyr Zełenski, składając w środę wizytę w Wielkiej Brytanii. Brytyjski premier Rishi Sunak nie złożył żadnych wiążących obietnic, ale powiedział, że w sprawie pomocy dla Ukrainy nic nie jest poza dyskusją, a samoloty są tematem rozmów.

14:06 Rosja planuje zainstalować na przejściach granicznych z sąsiednimi krajami, w tym z Polską, system rozpoznawania twarzy, podobny do monitoringu działającego w Moskwie - podał w czwartek niezależny portal Meduza. System miałby zadziałać pod koniec 2023 roku.

Meduza powołuje się na doniesienia o przetargu, ogłoszonym przez Dyrekcję ds. Budowy i Eksploatacji Obiektów na Granicy Rosji (Rosgranstroj), na specjalnym portalu ogłoszeń o przetargach państwowych. Z dokumentu wynika, że na dziewięciu przejściach granicznych z sąsiednimi krajami miałyby powstać "systemy analizy wizualnej", umożliwiające "automatyczne analizowanie wizerunków twarzy", tak aby identyfikować kierowców i łączyć ich twarze z danymi znajdującymi się w "biometrycznej bazie danych bądź w odpowiednim wykazie".

13:45 Dziękuję za wspieranie naszego kraju i naszych aspiracji - powiedział w czwartek w Brukseli prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który był gościem unijnych przywódców zgromadzonych na szczycie Rady Europejskiej.

"Naszą aspiracją jest życie w zjednoczonej, wolnej Europie" - podkreślił Zełenski.

13:34 Będziemy nadal wspierać Ukrainę w jej walce z Rosją, a szczyt Rady Europejskiej poświęcimy na wypracowanie kolejnych rozwiązań, które mają pomóc naszym ukraińskim przyjaciołom i obronić Europę - oświadczył w czwartek premier Mateusz Morawiecki.

Szef polskiego rządu przebywa w czwartek w Brukseli, gdzie odbywa się nadzwyczajny szczyt UE. Gościem szczytu jest prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

13:26 Rząd Niemiec chce dostarczyć Ukrainie 14 czołgów Leopard 2 i ponad 100 Leopardów 1. Rzecznik opozycyjnej grupy parlamentarnej CDU/CSU ds. polityki obronnej Florian Hahn uważa, że decyzja jest słuszna, ale broń dotrze dopiero wtedy, gdy kolejna rosyjska ofensywa będzie już trwała.

Hahn twierdzi, że dostawa czołgów Leopard 1 i 2 będzie poważnie spóźniona.

13:11 Straty sił rosyjskich:

12:32 Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego stanowczo dementuje rozpowszechniane w mediach społecznościowych fake newsy dotyczące rzekomej odmowy wsparcia ewakuacji ukraińskich dóbr kultury - oświadczyło w czwartek MKiDN.

"Od samego początku rosyjskiej agresji na Ukrainę minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński pozostaje w bieżącym kontakcie z Ministrem Kultury i Polityki Informacyjnej Ukrainy, panem Ołeksandrem Tkaczenką, a przedstawiciele ministerstwa współpracują bezpośrednio ze swoimi ukraińskimi odpowiednikami. Ostatnie spotkanie ministrów odbyło się 20 stycznia, a spotkanie ministra Glińskiego z ambasadorem Ukrainy w Polsce – przed niespełna tygodniem" - napisano w komunikacie resortu kultury.

12:30 „Zima” w obwodzie donieckim. Sztab Ukrainy opublikował nagranie z frontu.

12:24 Dziewięć dronów kupionych za środki zebrane przez estoński biznes i organizatorów zrzutek publicznych zasiliło "Armię Dronów" na Ukrainie; dziesięć kolejnych jest w drodze - poinformowała w czwartek agencja BNS.

Drony zostały przekazane koordynatorowi projektu "Armia Dronów" gen. Jurijemu Szycholowi przez ambasadora Estonii na Ukrainie Kaimo Kuuska oraz posła Marko Mihkelsona.

12:15 Z uwagi na ważny interes bezpieczeństwa państwa zdecydowałem o zawieszeniu do odwołania ruchu na polsko-białoruskim przejściu granicznym w Bobrownikach - poinformował w czwartek szef MSWiA Mariusz Kamiński. Ruch ma zostać zawieszony od godz. 12 w piątek.

O zawieszeniu ruchu na polsko-białoruskim przejściu granicznym w Bobrownikach szef MSWiA poinformował w czwartek na Twitterze. Jak zaznaczył, decyzja ta została podjęta z uwagi na ważny interes bezpieczeństwa państwa.

12:03 Ukraina powinna dostać zachodnie samoloty bojowe, o które prosi jej prezydent Wołodymyr Zełenski, bo bez tego pokonanie Rosji zapewne nie będzie możliwe - piszą w czwartek w komentarzach redakcyjnych brytyjskie dzienniki "The Times", "Daily Telegraph" i "Daily Mail".

Jak zauważa "The Times", Zełenski w środowym przemówieniu do brytyjskiego parlamentu - "błyskotliwym, poruszającym, mocnym i przekonującym" - słusznie podkreślał, że nie jest to tylko lokalna walka z rosyjską agresją, ale symboliczna walka między totalitarnym złem a wartościami demokracji, wolności i cywilizowanej ludzkości.

12:02 Staję przed wami, żeby bronić prawa Ukrainy do powrotu do domu - do Europy - powiedział w czwartek w Parlamencie Europejskim prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

"Wracając do Europy, wracamy do siebie do domu. Staję przed państwem, żeby bronić naszego prawa do powrotu do domu. Wszystkich Ukraińców - w różnym wieku, o różnych przekonaniach politycznych, o różnym statusie socjalnym, o różnych przekonaniach religijnych. Wszyscy mamy za sobą wspólną europejską historię" - przekonywał Zełenski.

11:34 Rosja mogła stracić połowę z około 3 tys. czołgów, z którymi zaczynała inwazję na Ukrainę - podała w czwartek amerykańska telewizja CNN, powołując się na blog wojskowy Oryx. Według ocen blogu 1000 czołgów zostało zniszczonych, a ponad 500 przejętych przez armię ukraińską.

Blog Oryx, który zbiera dane wizualne o stratach w sprzęcie wojskowym podczas wojny, poinformował w tym tygodniu, że zweryfikował liczbę około 1000 zniszczonych czołgów rozmaitego typu. Dalsze 544 czołgi zostały przejęte przez armię ukraińską. 79 czołgów zostało zniszczonych, a 65 - porzuconych.

11:11 Z uwagi na ważny interes bezpieczeństwa państwa zdecydowałem o zawieszeniu do odwołania ruchu na polsko-białoruskim przejściu granicznym w Bobrownikach - poinformował w czwartek szef MSWiA Mariusz Kamiński.

Kamiński poinformował w czwartek na Twitterze, że z uwagi na ważny interes bezpieczeństwa państwa zdecydował o zawieszeniu do odwołania ruchu na polsko-białoruskim przejściu granicznym w Bobrownikach.

11:10 Zaproszenie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego do Paryża, gdzie w środę spotkał się z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem i kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem było "niewłaściwe", ponieważ Europa powinna mieć w tej sprawie wspólne podejście - oceniła w czwartek w Brukseli premier Włoch Giorgia Meloni.

"Wierzę, że naszą siłą jest wspólnota i jedność (...), ale niekiedy walka o przychylność opinii publicznej wewnątrz kraju grozi szkodą dla sprawy i wydaje mi się, że to jest jeden z takich przypadków" - powiedziała Meloni w Brukseli przed rozpoczęciem nadzwyczajnego posiedzenia Rady Europejskiej. Zełenski jest gościem szczytu UE.

10:56 Holandia nie wyklucza jakiegokolwiek wsparcia militarnego dla Ukrainy - powiedział dziennikarzom holenderski premier Mark Rutte w czwartek przed szczytem UE w Brukseli, w którym weźmie udział także prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

„Konsekwentnie mówiliśmy, że niczego nie wykluczamy, o ile między NATO a Rosją nie ma sytuacji artykułu 5” – oświadczył szef rządu Holandii.

10:42 Wołodymyr Zełenski został powitany w Parlamencie Europejskim przez jego przewodniczącą Robertę Metsolę; odegrano hymny Ukrainy i UE

10:22 Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powitała prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w czwartek w Brukseli. "W sercu europejskiej rodziny, do której Ukraina należy" - napisała na Twitterze.

"Witaj w Brukseli, drogi Wołodymyrze Zełenski. W sercu europejskiej rodziny, do której należy Ukraina. Będziemy wspierać Ukrainę na każdym jej kroku w drodze do naszej Unii" - zapewniła von der Leyen.

10:18 Unia Europejska udzieli Ukrainie większego wsparcia wojskowego - powiedział szef unijnej dyplomacji Josep Borrell dziennikarzom w czwartek, gdy przywódcy UE przybyli na szczyt w Brukseli.

Prezydenci i premierzy państw Unii omówią przede wszystkim najnowsze wydarzenia związane z wojną Rosji przeciwko Ukrainie i dalsze wsparcie UE dla tego kraju. Przedyskutują dalsze sankcje wobec Rosji, sposoby pociągnięcia jej do odpowiedzialności za atak na sąsiada, a także możliwości wykorzystania rosyjskich aktywów zamrożonych w Europie do sfinansowania powojennej odbudowy Ukrainy.

10:08 Przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola poinformowała w czwartek, że prezydent Ukrainy wygłosi tego dnia przemówienie w PE. Ukraiński przywódca będzie również gościem nadzwyczajnego szczytu Rady Europejskiej w Brukseli, gdzie spotka się z unijnymi przywódcami.

09:51 Podczas Rady Europejskiej będziemy zabiegać o kontynuację i zwiększanie wszechstronnego wsparcia UE na rzecz Ukrainy - powiedział PAP minister ds. UE Szymon Szynkowski vel Sęk. Wyraził nadzieję, że RE podkreśli, iż zakończenie wojny możliwe jest tylko na zasadach zaakceptowanych przez Ukrainę.

W czwartek w Brukseli rozpocznie się nadzwyczajne posiedzenie Rady Europejskiej, na którym szefowie państw i rządów UE będą rozmawiać o agresji Rosji na Ukrainę, gospodarce i nielegalnej imigracji. W szczycie ma wziąć udział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

09:36 Państwa członkowskie Unii Europejskiej powinny wspólnie kupować broń i amunicję dla Ukrainy - powiedziała w czwartek przed rozpoczęciem nadzwyczajnego posiedzenia Rady Europejskiej w Brukseli szefowa estońskiego rządu Kaja Kallas.

09:35 Rosja straciła na wojnie z Ukrainą ponad 20 generałów - podał w czwartek niezależny rosyjski portal Meduza. Są to oceny wywiadu japońskiego, uzyskane wspólnie z krajami europejskimi i USA. Latem ubiegłego roku media brytyjskie informowały o 10 zabitych generałach rosyjskich.

Meduza przytacza najnowsze liczby dotyczące ofiar wśród generalicji za japońskim dziennikiem "Nikkei", który wyraża przypuszczenie, że armia ukraińska zdołała "namierzyć" generałów na podstawie sygnałów telefonii komórkowej.

09:26 Pogoda nadal odgrywa znaczącą rolę w przebiegu rosyjskiej wojny na Ukrainie; ze względu na topnienie śniegu i błotnisty teren warunki do prowadzenia większych operacji będą do połowy lub końca marca bardzo niekorzystne - przekazało w czwartek brytyjskie ministerstwo obrony.

Jak napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej, ze względu na zamarzniętą ziemię w ostatnich tygodniach warunki do przemieszczania się we wschodniej Ukrainie prawdopodobnie niewiele się zmieniły. W dniu 8 lutego temperatury na powierzchni wynosiły około 0 stopni Celsjusza, a jak wskazują prognozy, w nadchodzącym tygodniu wzrost temperatury gleby i topnienie śniegu prawdopodobnie pogorszą warunki do przemieszczania się w całym Donbasie. Z kolei w połowie lub pod koniec marca będą one prawdopodobnie najgorsze, ze względu na wyjątkowo błotnisty teren.

09:18 W środę z Ukrainy do Polski przyjechało 18,6 tys. osób, a z Polski do Ukrainy wyjechało 17,1 tys. osób - podała w czwartek Straż Graniczna. Od 24 lutego ub. roku, czyli dnia ataku Rosji na Ukrainę, SG odnotowała 9,711 mln wjazdów do Polski i prawie 7,85 mln wyjazdów do Ukrainy.

09:14 Kolejne sankcje dla Rosji - to według szefa sejmowej komisji spraw zagranicznych Radosława Fogla (PiS) główna kwestia, którą Polska będzie podnosić na szczycie UE. Będziemy postulować przekazanie pieniędzy z zamrożonych rosyjskich aktywów na odbudowę Ukrainy i walkę z wyższymi cenami energii - dodał.

W Brukseli rozpocznie się w czwartek nadzwyczajne posiedzenie Rady Europejskiej, na którym szefowie państw i rządów UE będą rozmawiać o agresji Rosji na Ukrainę, gospodarce i nielegalnej imigracji.

08:29 Czterech mieszkańców wschodnich obwodów Ukrainy zginęło w ciągu ostatniej doby w ostrzałach rosyjskich - informują w czwartek władze regionalne. Dwie osoby zginęły w obleganym przez Rosjan Bachmucie w obwodzie donieckim, a dwie w obwodzie charkowskim.

Na Charkowszczyźnie w miejscowości Dworiczna w rejonie (odpowiednik powiatu) kupjańskim zginęły dwie osoby - poinformował szef regionu Ołeh Syniehubow na serwisie Telegram.

O ofiarach w Bachmucie, atakowanym przez Rosjan od miesięcy i stale ostrzeliwanym mieście w obwodzie donieckim, poinformował szef regionu Pawło Kyryłenko.

07:58  Tempo operacji rosyjskich wzdłuż linii Swatowe-Kreminna w zachodniej części obwodu ługańskiego wzrosło wyraźnie w ciągu ostatniego tygodnia. Źródła rosyjskie szeroko informują, że regularne wojska rosyjskie atakują ukraińskie linie obronne i czynią nieznaczne postępy wzdłuż granicy między obwodem charkowskim i ługańskim - poinformował  Instytut Studiów nad Wojną.

Analitycy oceniają, że dowództwo rosyjskie zaangażowało do operacji ofensywnych wzdłuż linii Swatowe-Kreminna elementy kilku dywizji regularnej armii. Są to elementy kilku pułków 144. dywizji zmechanizowanej i 3. dywizji zmechanizowanej (z 20. armii Zachodniego Okręgu Wojskowego) oraz pułk 90. dywizji pancernej Centralnego Okręgu Wojskowego. Wspierają je elementy 76. dywizji powietrznodesantowej i niezidentyfikowane elementy wojsk Południowego Okręgu Wojskowego. Siły te "prowadzą operacje ofensywne wzdłuż całej linii Swatowe-Kreminna" - informuje ISW.

07:35 Prezydenci Francji i Ukrainy, Emmanuel Macron i Wołodymyr Zełenski, polecą wspólnie w czwartek rano z Paryża do Brukseli, by wziąć udział w nadzwyczajnym szczycie Unii Europejskiej - przekazał Pałac Elizejski. Zełenski w środę gościł w Londynie i Paryżu, gdzie spotkał się z przywódcami Wielkiej Brytanii, Francji i Niemiec.

Macron i Zełenski wylecą z bazy lotniczej Villacoublay pod Paryżem około godz. 8.30 i oczekuje się, że w Brukseli będą około godz. 10 - informuje AFP.

Tournee ukraińskiego prezydenta po Europie jest jego drugą wizytą zagraniczną od czasu rozpoczęcia 24 lutego 2022 roku prowadzonej na pełną skalę wojny Rosji przeciwko Ukrainie. Pod koniec grudnia Zełenski był w USA i Polsce.

06:54 W czwartek w Brukseli rozpocznie się nadzwyczajne posiedzenie Rady Europejskiej, na którym szefowie państw i rządów UE będą rozmawiać o agresji Rosji na Ukrainę, gospodarce i nielegalnej imigracji. W szczycie ma wziąć udział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Prezydenci i premierzy państw Unii omówią przede wszystkim najnowsze wydarzenia związane z wojną Rosji przeciwko Ukrainie i dalsze wsparcie UE dla tego kraju. Przedyskutują dalsze sankcje wobec Rosji, sposoby pociągnięcia jej do odpowiedzialności za atak na sąsiada, a także możliwości wykorzystania rosyjskich aktywów zamrożonych w Europie do sfinansowania powojennej odbudowy Ukrainy.

06:44 Portugalia dostarczy Ukrainie 3 czołgi Leopard 2 - poinformowała Nexta.

00:06 Premier Mateusz Morawiecki powiedział włoskiemu dziennikowi "Corriere della Sera", że pokonanie Rosji to "jednocześnie polska i europejska racja stanu". Wyraził opinię, że jednym z warunków przywrócenia w przyszłości Rosji do grona cywilizowanych państw jest jej "deputinizacja". "Rosjanie muszą sami zdemontować ten quasi-totalitarny system stworzony przez prezydenta Putina" - dodał premier.

W wywiadzie dla największej włoskiej gazety w jej wersji internetowej i jej papierowego wydania w czwartek szef polskiego rządu następująco skomentował decyzję Niemiec o dostarczeniu czołgów Leopard 2 na Ukrainę: "Lepiej późno niż wcale".

23:37 Im szybciej Ukraina dostanie broń dalekiego zasięgu, im szybciej nasi piloci dostaną nowoczesne samoloty, tym szybciej skończy się ta rosyjska agresja i będziemy mogli przywrócić pokój w Europie – powiedział w środę późnym wieczorem w Paryżu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Zełenski przyleciał w środę późnym wieczorem z Londynu na podparyskie lotnisko Orly, gdzie został powitany przez ministra obrony Francji Sebastiena Lecornu. Następnie od razu udał się do Pałacu Elizejskiego, gdzie czekali na niego prezydent Francji Emmanuel Macron i kanclerz Niemiec Olaf Schol

23:01 Niemcy będą wspierać Ukrainę tak długo jak będzie to konieczne - zapewnił w środę późnym wieczorem kanclerz Niemiec Olaf Scholz podczas konferencji prasowej w Paryżu, w której udział wzięli także prezydenci Francji i Ukrainy, Emmanuel Macron i Wołodymyr Zełenski.

Olaf Scholz podkreślił, że Rosja nie może wygrać tej wojny. Zapewnił, że Ukraina należy do europejskiej rodziny.

(PAP)