Bachmut został okrążany z trzech stron. "Sytuacja jest trudna" [RELACJA NA ŻYWO]

2023-02-14 07:55 aktualizacja: 2023-02-15, 08:57
Fot. PAP/Eugene Titov
Fot. PAP/Eugene Titov
Bachmut - miasto w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy, które jest głównym celem ataków wojsk rosyjskich - zostało na wpół okrążone z trzech stron, ale oddziały ukraińskie wciąż mają zaopatrzenie i mogą się bronić jeszcze długo - powiedział oficer Anatolij Kozłowski w wywiadzie dla agencji Ukrinform. "Sytuacja jest trudna"- stwierdził. Jak wyjaśnił, nadal istnieją szlaki dostaw dla kontyngentu ukraińskiego. Dostępna dla sił ukraińskich pozostaje trasa Kostiantyniwka-Bachmut, jednak Rosjanie mają nad nią kontrolę ogniową.

21:38 "Obecnie kluczowe znaczenie ma szybkość, co dotyczy zarówno podejmowania decyzji przez naszych sojuszników i dostarczania nam uzbrojenia, jak też szkolenia naszych żołnierzy; szybkość ratuje życie mieszkańcom Ukrainy i przywraca bezpieczeństwo" - ocenił we wtorek w wieczornym wystąpieniu ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski.

21:05 Rosja prowadzi systematyczną i celową politykę wywozu i indoktrynacji dzieci z okupowanej Ukrainy, która łamie Konwencję Genewską i potencjalnie narusza postanowienia konwencji o ludobójstwie - podali we wtorek autorzy nowego raportu Obserwatorium Konfliktów Uniwersytetu Yale. Eksperci porównali rosyjską praktykę do tej stosowanej przez III Rzeszę.

20:00 Szef Pentagonu Lloyd Austin oznajmił we wtorek, że osiem państw, w tym Polska, zamierza przekazać Ukrainie czołgi Leopard 2 - poinformował portal Ukrainska Prawda z Brukseli, gdzie we wtorek odbyło się kolejne posiedzenie grupy kontaktowej ds. wsparcia obronnego Ukrainy w tzw. formacie Ramstein.

"Grupa państw, konkretnie Polska, Niemcy, Kanada, Portugalia, Hiszpania, Dania, Norwegia i Holandia, wspólnie pracuje na rzecz przekazania Ukrainie czołgów (niemieckiej produkcji - PAP) Leopard 2. Ponadto USA, Czechy i Holandia dostarczają łącznie ponad 90 czołgów T-72 (radzieckiej produkcji - PAP). Polska (wcześniej) zdecydowała, że również ofiaruje (Ukrainie) swoje T-72. Z kolei Wielka Brytania przekazuje kompanię czołgów Challenger i wraz z kilkoma innymi krajami poszukuje możliwości dostarczenia (Kijowowi) dodatkowej amunicji" - wyliczył Austin, cytowany przez Ukrainską Prawdę.

19:06 Kilkunastu rosyjskich rezerwistów z obwodu kaliningradzkiego, regionu graniczącego z Polską, zbuntowało się przeciwko decyzjom swoich przełożonych i odmówiło udziału w natarciu na ukraińskie pozycje w Donbasie. W ostatnim czasie odnotowuje się coraz więcej takich przypadków - powiadomiło we wtorek Radio Swoboda.

Mężczyźni, którzy w październiku ubiegłego roku trafili do wojska w ramach mobilizacji, mieli służyć w swoich rodzinnych stronach w oddziałach obrony terytorialnej. Na front trafili bez odpowiedniego przeszkolenia, a nawet bez broni. Rezerwiści zwrócili się z apelem do gubernatora obwodu kaliningradzkiego, podkreślając, że "są prowadzeni na rzeź" - czytamy na łamach portalu Siewier.Realii, jednego z projektów Radia Swoboda.

"Nasze dowództwo jest daleko od nas, nie mamy środków łączności, nikt z przełożonych do nas nie przyjeżdża. (...) Rzucają nas (na pierwszą linię) jak mięso armatnie. (...) Wczoraj mieliśmy zostać wysłani do natarcia. Ten szturm był pozbawiony sensu, ponieważ (zamierzano) atakować obszar, którego nie można zdobyć już od kilku miesięcy. Wszyscy zgodnie odmówiliśmy" - przyznali wojskowi wypowiadający się w nagraniu wideo adresowanym do regionalnych władz w Kaliningradzie.

18:39 Rosyjski eksport paliwa jądrowego wzrósł w 2022 roku o ponad 20 proc. Kraje UE kupiły go najwięcej od trzech lat; zwiększa to dochody Kremla, a USA i ich sojusznicy unikają nałożenia sankcji na tę branżę - poinformował Bloomberg.

18:25 "Jestem bardzo zadowolony z efektów kolejnego spotkania w tzw. formacie Ramstein, zorganizowanego we wtorek w Brukseli; postulowaliśmy, żeby w szkoleniach ukraińskich żołnierzy w krajach NATO uczestniczyły całe oddziały naszej armii" - powiadomił minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow, cytowany przez portal Ukraińska Prawda.

W ocenie ministra taki model szkoleń przyczyniłby się do większej skuteczności działań bojowych i szybszego wyzwolenia obszarów Ukrainy okupowanych przez Rosję. Według Reznikowa należy dążyć do organizowania ćwiczeń oddziałów, które uczyłyby się obsługi konkretnych rodzajów uzbrojenia przekazywanych Kijowowi przez kraje Zachodu.

"W dzisiejszych rozmowach w formacie Ramstein uczestniczyli przedstawiciele 54 państw świata. Koalicja antykremlowska rośnie w siłę. Usłyszałem od (polityków ze) wszystkich tych krajów jasny komunikat, że celem jest kompleksowe wspieranie Ukrainy aż do jej ostatecznego zwycięstwa. Każdy z nich jest zdania, że to zwycięstwo powinno mieć charakter militarny" - podkreślił Reznikow.

17:43 W środę sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg spotka się z prezydentem RP Andrzejem Dudą w kwaterze głównej NATO - podało NATO na swoich stronach.

"O godzinie 16:00 zorganizują wspólną konferencję prasową" - podała na Twitterze rzeczniczka NATO Oana Lungescu

17:24 "To prawda, że wojska rosyjskie czynią stopniowe postępy pod Bachmutem, na wschodzie Ukrainy, ale nie można przesądzić, czy miasto zostanie zdobyte przez Rosjan" - powiedział we wtorek rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. Dodał, że nawet jeśli Bachmut upadnie, nie będzie to miało znaczenia strategicznego.

17:03 "Obecnie nic nie wskazuje na to, by Rosja gromadziła samoloty do potencjalnego większego ataku powietrznego" - powiedział we wtorek sekretarz obrony USA Lloyd Austin po spotkaniu z ministrami obrony państw sprzymierzonych z Ukrainą w Brukseli.

16:46 Przedstawiciele administracji USA ostrzegają przywódców Ukrainy, że najbliższe miesiące mogą być ostatnią szansą, by zmienić trajektorię wojny z Rosją z uwagi na możliwe ograniczenie wsparcia przez Kongres - pisze we wtorek "Washington Post".

Jednocześnie przygotowywany jest rekordowy pakiet wsparcia finansowego wart 10 mld dolarów.

16:33 Sekretarz obrony USA Lloyd Austin powiedział we wtorek, że spodziewa się wiosennej ofensywy Ukrainy przeciwko Rosji.

„Ukraina chce nabrać rozpędu. Spodziewamy się, że wiosną przeprowadzą ofensywę” - powiedział Austin dziennikarzom po spotkaniu z ministrami obrony NATO w Brukseli.

16:02 "Kolejne państwa zadeklarowały przystąpienie do koalicji na rzecz przekazania Ukrainie czołgów Leopard" – powiedział we wtorek wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Wskazał na deklarację Norwegii, która potwierdziła przekazanie czołgów i podała ich liczbę.

15:26 Akademia Dyplomatyczna przy MSZ Ukrainy rozpoczyna kursy doszkalające online przeznaczone dla dyplomatów z państw afrykańskich; jest to kontynuacja działań zapoczątkowanych wizytą ministra spraw zagranicznych Dmytra Kułeby w krajach Afryki jesienią ubiegłego roku - ogłosił we wtorek resort dyplomacji w Kijowie.

14:30 Nieważne jak słabo wyszkolony jest dziś rosyjski żołnierz, jego karabin nadal wymierzony będzie w Ukraińców - powiedział prezydent Estonii Alar Karis, oceniając, że wojna Rosji przeciwko Ukrainie może potrwać jeszcze kilka lat.

"Wojna może ciągnąć się przez bardzo długi czas i musimy wziąć to pod uwagę" - zaznaczył estoński prezydent.

W czasie wywiadu udzielonego w poniedziałek radiu Vikerradio Karis skomentował również zdolności obronne Estonii, oceniając, że kraj czeka nadal "bardzo długa droga". "Żeby uniknąć ataku, musimy podnieść nasze zdolności obronne tak wysoko, że ewentualna chęć tego ataku zniknie" - wskazał polityk.

14:17 Norwegia przekaże Ukrainie osiem czołgów Leopard 2 - poinformował norweski minister obrony Bjoern Arild Gram. Ponadto rząd w Oslo wesprze ukraińską armię czterema transporterami opancerzonymi oraz amunicją.

Darowizna ma zostać przekazana "jak najszybciej". "Musimy w większym stopniu przekazywać broń z własnych magazynów" - podkreślił Gram, odnosząc się do "krytycznej fazy" wojny w Ukrainie.

Rząd w Norwegii pod koniec stycznia zapowiedział przekazanie czołgów Leopard 2, ale wówczas nieznana była liczba sztuk. Norweskie siły zbrojne posiadają na wyposażeniu 36 czołgów Leopard 2A4.

14:08 Siatka szpiegów rosyjskich nadal działa w krajach europejskich, ponieważ Rosję interesuje jako jej strefa wpływu cała Europa - powiedział przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Andrij Czerniak w wywiadzie dla greckiego portalu Iefimerida.

Treść wywiadu HUR opublikował we wtorek na swojej stronie internetowej.

"Rosję interesuje cała Europa jako strefa wpływu. Jeśli podporządkuje sobie Ukrainę, to nie zatrzyma się na tym, a pójdzie dalej. Wiemy, że Putin przed inwazją na Ukrainę miał taki plan. Być może plan ten i teraz się nie zmienił" - powiedział Czerniak.

Jak opisywał, "jednym z głównych celów Rosjan jest wywarcie wpływu na cieszących się autorytetem poszczególnych ludzi w krajach europejskich, a także na opinię publiczną". Tak więc - tłumaczył - "Rosjanie wiele inwestują w pracę z mediami"; poprzez swoje "znane narzędzia propagandowe", jak telewizja Russia Today, "jak i bardziej ukryte metody wpływu".

13:21 Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow podał nazwiska swych proponowanych zastępców w resorcie, podkreślając, że zaprosił "nowych ludzi" do ministerstwa. Stanowisko pierwszego zastępcy ministra obrony Ukrainy ma objąć gen. Ołeksandr Pawluk.

12:51 Z okazji Walentynek wolontariusze z Zaporoża wykonali znicze w kształcie serc dla żołnierzy. Mówią, że dzięki nim w ziemiankach i okopach będzie światło i ciepło.

12:04 Zdaniem dyrektor Międzynarodowego Funduszu Walutowego Kristaliny Georgiewej Kijów będzie potrzebował w tym roku 40-48 mld dolarów, żeby gospodarka kraju mogła funkcjonować, poinformowała agencja Ukrinform.

Występująca na konferencji prasowej Georgiewa stwierdziła, że w proces wspierania gospodarki wojennej Ukrainy zaangażowane są również Stany Zjednoczone i Unia Europejska. "Jestem pełna podziwu dla władz Ukrainy" - powiedziała.

11:49 Chociaż prezydent USA Joe Biden powiedział, że USA nie przekażą Ukrainie myśliwców F-16, urzędnicy w Waszyngtonie przyznają, że prawdopodobnie dostarczą Kijowowi bardziej zaawansowane środki obrony powietrznej albo przynajmniej zgodzą się na dostawy F-16 z innych państw - podaje we wtorek dziennik "Financial Times".

Sprawa dostawy myśliwców będzie dyskutowana podczas wtorkowego spotkania ministrów obrony państw NATO w Brukseli - informuje brytyjski dziennik na podstawie swoich źródeł. Zaznacza jednak, że chociaż uzyskanie zachodnich samolotów bojowych jest długoterminowym celem Kijowa, to obecnie o wiele istotniejsze są dostawy amunicji i systemów obrony powietrznej.
 

11:09 Dostarczanie myśliwców dla Ukrainy nie jest obecnie kwestią, jaką zajmuje się rząd federalny – potwierdziła minister spraw zagranicznych RFN Annalena Baerbock podczas wizyty w Helsinkach, dzień przed posiedzeniem Rady Północnoatlantyckiej (NAC) na szczeblu ministrów obrony.

Ministrowie obrony z krajów zachodnich spotykają się we wtorek w Brukseli na kolejnym spotkaniu w tzw. formacie Ramstein. Spodziewany jest również udział ministra obrony Ukrainy. „Z reguły na takich spotkaniach podejmowane są nowe zobowiązania, dotyczące dostaw broni” – podkreśliła dpa.

10:40 Niemcy wznowią produkcję amunicji do dział przeciwlotniczych Gepard, przeznaczonej dla Ukrainy; kontrakty z producentem, firmą Rheinmetall, zostały podpisane - poinformował we wtorek w Brukseli niemiecki minister obrony Boris Pistorius (SPD) w kuluarach spotkania międzynarodowej grupy kontaktowej NATO ds. dostaw broni na Ukrainę.

„Oznacza to natychmiastowe wznowienie przez Rheinmetal produkcji amunicji do Gepardów” – potwierdził Pistorius, informując, że umowy zostały podpisane przez Niemcy w imieniu Ukrainy.

10:29 Rosja nadal wykorzystuje współpracę z Iranem dla wsparcia swoich działań zbrojnych przeciwko Ukrainie – pisze Instytut Badań nad Wojną (ISW). Ocenia też m.in., że rosyjskie rezerwy nie są obecnie dość wyszkolone, by prowadzić efektywne zmechanizowane działania ofensywne.

ISW zwraca uwagę na doniesienia ukraińskiego wywiadu wojskowego, który zdołał przechwycić komunikację dwóch, mówiących po kurdyjsku operatorów irańskich dronów i wysnuł wniosek, że mogą to być kurdyjscy najemnicy.
 

09:23 „Decyzja o tym, co zrobić, gdy podejrzany samolot wleci w naszą przestrzeń powietrzną, jest podejmowana w porozumieniu z Ministerstwem Obrony, MSW i premierem” – wyjaśnia we wtorek na łamach dziennika „Het Laatste Nieuws” podpułkownik Alain Burton z belgijskich sił powietrznych. Rosjanie bardzo świadomie naruszają granice powietrzne, aby zobaczyć, jak zareagujemy – mówią belgijscy wojskowi.

Od początku 2017 r. Belgia, Holandia i Luksemburg wspólnie monitorują przestrzeń Beneluksu za pomocą myśliwców. Belgijskie i holenderskie samoloty zmieniają się nawzajem co cztery miesiące, a każdy kraj ma przygotowane dwa F-16 - podaje „HLN”.
 

09:18 Rosja szykuje się na dłuższą wojnę; musimy dostarczyć Ukrainie broń, która pozwoli jej wygrać - powiedział we wtorek sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg przed rozpoczęciem spotkania ministrów obrony Sojuszu w Brukseli.

"Nie widzimy żadnych oznak, że prezydent Putin przygotowuje się do pokoju, widzimy wręcz coś przeciwnego, przygotowuje się do kolejnej wojny, nowych ofensyw i nowych ataków" – powiedział Stoltenberg.

09:02 Rosjanie kontynuują intensywne działania ofensywne na pięciu kierunkach na wschodzie kraju; rosyjskie dowództwo próbuje motywować żołnierzy do walki obietnicami premii – powiadamia we wtorkowej aktualizacji frontowej sztab generalny ukraińskiej armii.

„Przeciwnik w dalszym ciągu skupia główne wysiłki na działaniach ofensywnych na kierunkach kupiańskim, łymanskim, bachmuckim, awdijiwskim i nowopawłowskim” – powiadomił sztab. Rosjanie mają ponosić duże straty. Wojsko ukraińskie „podejmuje dodatkowe działania dla wzmocnienia obrony”.

07:05 Przyznanie przez Austrię wiz rosyjskiej delegacji do ZP OBWE to zła decyzja, wyłamująca się z przyjętych sankcji; uważamy, że społeczność międzynarodowa powinna bardzo rygorystycznie do nich podchodzić i nie stwarzać  luk, które będą przez Rosjan wykorzystywane - uważa wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk.

Przedstawiciele 20 państw członkowskich Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE): w tym Polski, Ukrainy, Francji, Wielkiej Brytanii i Kanady  wezwali austriacki rząd do wycofania się z decyzji o przyznaniu wiz rosyjskiej delegacji do Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE, wśród której jest 15 osób objętych unijnymi sankcjami. We wspólnym oświadczeniu podkreślono że dla rosyjskich delegatów nie ma miejsca w instytucji, której zadaniem jest "szczery dialog i sprzeciwianie się wojnie".

06:57 Moskiewski Państwowy Instytut Stosunków Międzynarodowych (MGIMO) był inwestycją w funkcjonowanie rosyjskiego imperializmu. To element sowieckiej soft power. Absolwenci mieli służyć racji stanu tego imperium – powiedział w wywiadzie we wtorkowej „GPC” minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau.

Jak powiedział w wywiadzie dla wtorkowej „Gazety Polskiej Codziennie” minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau, w resorcie „realnie od dwóch miesięcy” nie ma absolwentów Moskiewskiego Państwowego Instytutu Stosunków Międzynarodowych (MGIMO).