Lotnictwo ukraińskie przeprowadziło cztery naloty na pozycje Rosjan [RELACJA NA ŻYWO]

2023-02-26 08:31 aktualizacja: 2023-02-27, 07:21
Fot. EPA/DJORDJE SAVIC, PAP/EPA (zdjęcie ilustracyjne)
Fot. EPA/DJORDJE SAVIC, PAP/EPA (zdjęcie ilustracyjne)
Siły Powietrzne Ukrainy przeprowadziły cztery naloty na pozycje Rosjan - poinformował w niedzielę wieczorem Sztab Generalny. Wokół Bachmutu wojska rosyjskie kontynuują atak na pozycje ukraińskich obrońców. Rosjanie przeprowadzili też kilka nieudanych ataków w obwodzie donieckim.

22:24 Od tych ludzi musimy się oddzielić, musimy wiedzieć wszystko, co się dzieje na granicy, bo niestety nie spodziewamy się niczego dobrego, ani ze strony Rosji, ani ze strony Białorusi - powiedział szef MSWiA Mariusz Kamiński, pytany o zaporę na granicy z Białorusią i Rosją.

Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński był w niedzielę gościem programu "W pełnym świetle" na antenie TVP Info. Podczas rozmowy został m.in. zapytany o wypowiedź Alaksandra Łukaszenki, który ocenił, że decyzja MSWiA o ograniczeniu ruchu dla białoruskich pojazdów towarowych na przejściu granicznym Kukuryki-Kozłowicze była "idiotyczna". "Jeżeli chodzi o tego typu postacie jak Alaksandr Łukaszenka, czyli takich ponurych dyktatorów, nie należy wdawać się w żadne emocjonalne polemiki" - odpowiedział szef MSWiA.

22:19 Minister obrony Niemiec Boris Pistorius zasygnalizował w niedzielę w rozmowie z niemieckimi mediami możliwość wspólnych manewrów wojsk amerykańskich, niemieckich i polskich w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego, które miałyby się odbyć w Polsce.

Na pytanie dziennikarki niemieckiego nadawcy ARD o wspólne manewry żołnierzy USA, Niemiec i Polski, które miałyby się odbyć wkrótce w Polsce, niemiecki minister odpowiedział: "nie chcę w tej chwili tego potwierdzać, ale są takie rozważania".

22:10 W ostatnich 24 godzinach Siły Powietrzne Ukrainy przeprowadziły cztery naloty na pozycje wroga i zgrupowania sprzętu wojskowego. Wojska rosyjskie próbowały przeprowadzić działania ofensywne w pięciu kierunkach, ale bez powodzenia - poinformował w niedzielę wieczorem Sztab Generalny na Facebooku.

W niedzielę rosyjscy najeźdźcy przeprowadzili 11 nalotów i 17 razy otworzyli ogień z systemów wielorakietowych (MLRS) na całej linii frontu w obwodzie donieckim i na infrastrukturę cywilną w mieście Chersoń. Pociski nieprzyjaciela spowodowały uszkodzenia domów jednorodzinnych i bloków mieszkalnych. Zgłoszono ofiary wśród ludności cywilnej.

 

21:34 Minister obrony Hanno Pevkur w niedzielę spotkał się w Kijowie z ministrem obrony Ukrainy Ołeksijem Reznikowem i zapowiedział kolejny pakiet pomocy wojskowej, na który tym razem składa się broń i sprzęt dla Sił Operacji Specjalnych - poinformowała służba prasowa ukraińskiego rządu.

Pakiet o wartości 100 mln euro obejmuje broń strzelecką, bezzałogowe statki powietrzne, kamery termowizyjne, generatory, ładowarki, a także odzież. Estonia przekaże również Ukrainie w najbliższych tygodniach sprzęt szpitalny o wartości 7,8 mln euro - poinformował minister.

20:47 W niedzielę prezydent Wołodymyr Zełenski spotkał się w Kijowie z ministrem spraw zagranicznych królestwa Arabii Saudyjskiej księciem Faisalem bin Farhanem Al Saudem, który poparł pokojowy plan Ukrainy i zaoferował pakiet pomocy humanitarnej w wysokości 400 ml USD.

Służba prasowa prezydenta Ukrainy podkreśliła, że była to pierwsza oficjalna wizyta szefa MSZ Arabii Saudyjskiej na Ukrainie od czasu nawiązania stosunków dyplomatycznych.

19:26 Na lotnisku w podmińskich Maczuliszczach w niedzielę rano słychać było dwa wybuchy; mógł zostać uszkodzony rosyjski samolot wczesnego ostrzegania A-50 – informują w niedzielę białoruskie media niezależne. Oficjalnie władze w żaden sposób nie odniosły się do zdarzenia.

Według portalu Zerkalo.io w Maczuliszczach słychać było odgłosy podobne do eksplozji. Taką informację przekazali portalowi czytelnicy. Twierdzili oni również, że w rejonie lotniska w ciągu dnia obserwowali obecność wojsk wewnętrznych (MSW) i milicji drogowej oraz innych struktur siłowych.

19:04 Dopóki Rosja nie jest podzielona, żadna wojna nie może się zakończyć - powiedział w niedzielę szef Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ołeksij Daniłow, którego cytuje Ukrinform.

„Mam własną wizję tego, jak ta wojna powinna się zakończyć. Dopóki Rosja nie jest podzielona, dopóty będzie zagrażał nam ten szalony sąsiad i żadna wojna się nie zatrzyma. Chcę, abyśmy wszyscy o tym pamiętali” – mówił Daniłow.

18:42 Strona ukraińska twierdzi, że Rosjanie wywieźli z zajętych terenów nawet 150 tys. ukraińskich dzieci. Putin działa jak Hitler, który wywiózł 200 tys. polskich dzieci do Rzeszy - ocenił wiceszef MSWiA Maciej Wąsik.

"Strona ukr. twierdzi, że Rosjanie wywieźli z terenów zajętych nawet 150 tys. ukraińskich dzieci!!! Putin działa jak Hitler, który wywiózł 200 tys. polskich dzieci do Rzeszy. Rabunek dzieci został uznany przez Trybunał w Norymberdze za zbrodnię ludobójstwa. Świat musi krzyczeć!!!" - napisał w niedzielę na Twitterze wiceszef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Maciej Wąsik.

18:39 Unia Europejska ogłosiła w sobotę wdrożenie dodatkowych sankcji wobec grupy Wagnera za "łamanie praw człowieka" w Republice Środkowoafrykańskiej, Mali, Sudanie i na Ukrainie. Jak wynika z opublikowanego w niedzielę raportu "Deutsche Welle", wspierana przez Kreml prywatna firma wojskowa dywersyfikuje swoje działania w Afryce i oprócz zaangażowania militarnego zajmuje się wieloma przedsięwzięciami biznesowymi, m.in. handlem metalami szlachetnymi, rzadkim drewnem, a nawet produkcją piwa.

Łącznie 11 osób i siedem podmiotów związanych z grupą najemników zostało dodanych do listy wspólnoty celem zamrożenia aktywów i zakazu podróży - podała agencja AFP.

17:40 Nexta opublikowała nagranie z Marinki w Ukrainie.

16:31 Bachmut w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy pozostaje epicentrum ataku rosyjskich wojsk - poinformował w niedzielę rzecznik wschodniego zgrupowania armii ukraińskiej Serhij Czerewaty.

W Bachmucie utrzymuje się "napięta dynamika walk" - podkreślił Czerewaty, cytowany w niedzielę przez portal Suspilne. "To epicentrum głównego uderzenia rosyjskich wojsk" - ocenił.

Rzecznik przekazał, że w ciągu minionej doby rosyjskie wojsko 125 razy ostrzelało odcinek bachmucki z artylerii i wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych. Według niego w ciągu doby na tym kierunku zginęło 77 rosyjskich żołnierzy, a 159 zostało rannych.

Straż graniczna poinformowała w niedzielę z kolei o zlikwidowaniu rosyjskiej grupy szturmowej w Bachmucie. W trakcie walk zginęło dziewięciu rosyjskich żołnierzy, a pięciu zostało rannych - podano.

16:11 Armia Ukrainy niszczy około 80-90 procent irańskich dronów, używanych przez Rosję do ataków na infrastrukturę cywilną – mówią PAP żołnierze należący do mobilnej grupy tzw. łowców shahedów, którzy bronią nieba w rejonach graniczących z Rosją i Białorusią.

„Ostatni atak shahedów odbijaliśmy kilka tygodni temu. Niszczymy 80-90 procent tych maszyn, zawsze pozostają jednak jakieś szpary. Drony lecą bardzo nisko i są ciche, lecz powolne. Nadlatują z różnych punktów i na czyją pozycję trafią, tam są zestrzeliwane” – wyjaśnia dowódca jednej z takich grup, porucznik Ołeksandr.

15:40 Inwazja rosyjska to nie tylko wojna militarna wypowiedziana Ukrainie, ale także szereg operacji wywiadowczych, wykorzystujących środki aktywne, agresja pozamilitarna przeciwko całemu Zachodowi - podkreślił pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.

"Rosja od roku prowadzi brutalną wojnę przeciwko Ukrainie. Operacja stricte militarna jest uzupełniana działaniami hybrydowymi. Są one wykorzystywane także przeciwko Zachodowi. Nie można ich lekceważyć" - napisał w niedzielę na Twitterze Stanisław Żaryn.

14:13 Wśród rosyjskich wojskowych w okupowanym Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy panuje panika z powodu wybuchów w magazynach amunicji i paliwa - poinformował przedstawiciel wojskowych służb prasowych Ukrainy Ołeksij Dmytraszkiwski.

"Wróg trochę jest zdziwiony +bawełną+, do której dochodzi na tym odcinku. W Mariupolu już zorganizowano magazyny paliwa, sprzętu i amunicji. Dlatego podjęto decyzję o działaniach, które są obecnie tam prowadzone" - powiedział wojskowy, cytowany w niedzielę przez Dzerkało Tyżnia. (Ukraińcy "bawełną" nazywają wybuchy na terytorium okupowanym przez Rosjan i w Rosji).

14:11 Wyzwalając Krym, przywrócimy pokój - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w niedzielę, kiedy obchodzony jest w tym kraju dzień oporu wobec rosyjskiej okupacji półwyspu.

"9 lat temu rosyjska agresja zaczęła się od Krymu. Wyzwalając Krym, przywrócimy pokój" - napisał Zełenski w mediach społecznościowych.

14:06 Polska przekaże Ukrainie kolejne czołgi Leopard 2A4, kiedy tylko zakończy się szkolenie ukraińskich załóg; jest to perspektywa kilku tygodni - powiedział PAP minister w KPRM Michał Dworczyk. Dodał, że czołgi PT-91 i T-72 również niebawem pojadą na Ukrainę.

W piątek, w rok od rozpoczęcia pełnowymiarowej inwazji Rosji na Ukrainę wizytę w Kijowie złożył premier Mateusz Morawiecki. Szef polskiego rządu wraz z premierem Ukrainy Denysem Szmychalem złożyli kwiaty pod Ścianą Pamięci Poległych za Ukrainę. Premier spotkał się też z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

13:36 „W ciągu najbliższych stu lat nie będzie pojednania, a tym bardziej współpracy między Ukrainą a Rosją” – powiedział premier Denys Szmyhal w rozmowie z niemiecką gazetą „Focus”.

12:47 Protest w USA przeciw rosyjskiej agresji na Ukrainę.

12:14 Chorwacja już niedługo wyśle helikoptery na Ukrainę.

11:50 Rosyjska niezależna telewizja Dożd dotarła do dokumentów, z których wynika, że ok. 400 dzieci wywiezionych przez Rosjan z Ukrainy trafiło do 24 domów dziecka w Rosji. W sierocińcach dzieci uczestniczą w "wojskowo-patriotycznych" zajęciach.

W sierpniu ponad 400 dzieci wywiezionych z okupowanych terytoriów Ukrainy skierowano do 24 rosyjskich domów dziecka - wynika z dokumentacji, do której dotarł Dożd.

10:09 Możliwe, że Alaksandr Łukaszenka planuje spotkanie z przywódcą Chin Xi Jinpingiem, by pomóc Rosji i Chinom w obejściu sankcji - pisze w najnowszej analizie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

Łukaszenka ogłosił, że planuje w dniach od 28 lutego do 2 marca złożyć wizytę w Chinach, gdzie ma spotkać się z Xi Jinpingiem i podpisać umowy w sprawie m.in. handlu, inwestycji i wspólnych projektów.

10:08 Wiosną ukraińska armia będzie gotowa, by przejść do kontrofensywy - poinformował Wadym Skibicki z ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR). Jak dodał, jednym ze strategicznych celów kontrataku będzie "wbicie klina w rosyjski front na południu".

Przedstawiciel HUR podkreślił, że konkretny czas rozpoczęcia kontrofensywy będzie zależeć od wielu czynników, w tym od dostaw uzbrojenia od partnerów - pisze w niedziele portal Ukrainska Prawda.

10:02 Oddziały rosyjskiej piechoty morskiej, uważane za elitarne, poniosły duże straty na Ukrainie, a ich zwiększone możliwości zostały ograniczone przez uzupełnianie ich składu osobowego niedoświadczonym, zmobilizowanym personelem - przekazało w niedzielę brytyjskie ministerstwo obrony.

W codziennej aktualizacji wywiadowczej zamieszczono zdjęcie pokazujące skoncentrowane straty rosyjskich pojazdów wojskowych w sektorze Wuhłedaru w obwodzie donieckim. Jak wskazano, pojazdy te najprawdopodobniej należały do 155. Brygady Piechoty Morskiej, która stała na czele niedawnych kosztownych ofensyw.

09:09 Na Podhalu jeszcze przed kryzysem uchodźczym mieszkało sporo Ukraińców zatrudnionych w branży turystycznej, a po wybuchu wojny pod Tatry dotarła fala uchodźców. Po roku od wybuchu wojny nawet kilkanaście procent z nich pozostało tutaj.

Według oficjalnych danych starostwa tatrzańskiego, w pierwszych dwóch tygodniach wojny zakwaterowanie pod Tatrami znalazło 1300 uchodźców z Ukrainy, a w domach prywatnych nawet drugie tyle. Obecnie w obiektach prowadzonych przez starostwo tatrzańskie przebywa około 425 Ukraińców.

08:19 Sama nie wiem ile już razy moje miasto było bombardowane rakietami i dronami - powiedziała PAP Slaviana, która w kwietniu ub.r. przyjechała do Lublina z miasta Dniepr na Ukrainie. Przekraczając granicę po polsku znała tylko: dzień dobry.

W rozmowie z PAP Slaviana przypomniała, że o godz. 5 rano 24 lutego ub.r. obudziły ją eksplozje na cywilnym lotnisku w Dnieprze, które jest niedaleko jej domu. O rozpoczęciu rosyjskiej agresji na Ukrainie dowiedziała się z Facebooka.

06:58 Wojna zakończy się zwycięstwem Ukrainy i upadkiem Rosji; Federacja Rosyjska, jaką znaliśmy przed wojna przestanie istnieć - mówi w rozmowie z PAP szef rządu Czeczenii na uchodźctwie Achmied Zakajew.

"Jestem optymistą, jeśli chodzi o koniec tego konfliktu. I jest to optymizm uzasadniony. Wojna zakończy się zwycięstwem Ukrainy i upadkiem Rosji. Nie dało się nie przewidzieć, że wywołanie takiej agresji przeciwko suwerennemu sąsiadowi skończy się w sposób opłakany dla agresora" - mówi Zakajew.

06:51 Wcześniej prawie nic nie wiedziałam o Polsce, miałam jakieś uprzedzenia, ale po wybuchu wojny wszyscy zrozumieliśmy, że jesteście jak nasza rodzina - powiedziała PAP Oleksandra Korniiets, która jest jedną z 850 studentek i studentów z Ukrainy kształcących się na Uniwersytecie Łódzkim.

"Wcześniej prawie nic nie wiedziałam o Polsce, miałam jakieś uprzedzenia, ale po wybuchu wojny wszyscy zrozumieliśmy, że jesteście jak nasza rodzina. Jesteśmy podobni do siebie, musimy współpracować, trzymać się razem. To, co dała nam Polska, to jest bardzo wielka pomoc i naprawdę jestem bardzo wdzięczna za to" - powiedziała PAP Oleksandra Korniiets z Melitopolu, która od maja ubiegłego roku kształci się na kierunku studia polskie z językiem angielskim na Uniwersytecie Łódzkim.

06:05 Pod koniec 2022 r. do ubezpieczeń w Polsce zgłoszonych było ponad milion cudzoziemców. Około 746 tys. osób to obywatele Ukrainy – wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W ostatnich latach obserwowany jest stały wzrost Ukraińców pracujących w Polsce.

Według danych ZUS liczba wszystkich ubezpieczonych cudzoziemców wyniosła w grudniu 2022 r. 1 mln 63 tys. 300 osób. Oznacza to, że wzrosła w stosunku do stycznia 2022 r. o 191,7 tys.