Polscy ministrowie z wizytą na Ukrainie. Tematem bezpieczeństwo i udział Polski w powojennej odbudowie kraju

2023-03-13 20:15 aktualizacja: 2023-03-14, 11:06
Fot. Jakub Szymczuk/KPRP
Fot. Jakub Szymczuk/KPRP
Bezpieczeństwo, sytuacja na froncie wojny z Rosją oraz udział Polski w powojennej odbudowie Ukrainy - to główne tematy rozmów, które przeprowadził w poniedziałek w Kijowie szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz. Do stolicy Ukrainy udał się także minister ds. europejskich Szymon Szynkowski vel Sęk oraz minister-członek Rady Ministrów Michał Dworczyk. "Przyjechałem na Ukrainę z konkretnymi propozycjami ws. procesu integracji Ukrainy z UE. Najbliższe dni i tygodnie przyniosą konkretyzację kwestii, które omawialiśmy w Kijowie" - zaznaczył vel Sęk.

W poniedziałek szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz wraz z ministrem ds. europejskich Szymonem Szynkowskim vel Sękiem oraz ministrem-członkiem Rady Ministrów Michałem Dworczykiem udali się do Kijowa, gdzie spotkali się m.in. z szefem ukraińskiego MSZ Dmytro Kułebą oraz wicepremier ds. integracji z UE i NATO Olhą Stefaniszyną. Przydacz spotkał się także z szefem biura prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, Andrijem Jermakiem.

"Przedmiotem naszych rozmów było bezpieczeństwo i sytuacja na froncie, ze szczególnym uwzględnieniem tego, co się dzieje wokół Bachmutu. Rozmawialiśmy również o działaniach dyplomatycznych jeśli chodzi o kontynuację wsparcia militarnego dla Ukrainy” – powiedział PAP Przydacz po spotkaniu z szefem biura (kancelarii) prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, Andrijem Jermakiem.

„Wspólnie z Jermakiem zgodziliśmy się co do wznowienia i aktywizacji prac Komitetu Konsultacyjnego Prezydentów Polski i Ukrainy, który będzie m.in. zajmował się usprawnieniem współpracy gospodarczej w kontekście przyszłej odbudowy Ukrainy. Chcemy, aby polskie firmy miały tutaj bardzo dobrą pozycję startową” – wskazał.

Przydacz: jest porozumienie ws. wznowienia prac Komitetu Konsultacyjnego prezydentów Polski i Ukrainy

"Z szefem kancelarii prezydenta Ukrainy Andrijem Jermakiem zgodziliśmy się co do wznowienia prac Komitetu Konsultacyjnego prezydentów Polski i Ukrainy" - poinformował Przydacz.

Jak wyjaśnił Przydacz na Twitterze komitet będzie zajmował się m.in. "usprawnieniem współpracy gospodarczej w kontekście przyszłej odbudowy Ukrainy". "Chcemy, aby polskie firmy miały bardzo dobrą pozycję startową" - dodał.

Polscy ministrowie wspólnie spotkali się z szefem ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułebą oraz wicepremier ds. integracji z UE i NATO Olhą Stefaniszyną. Rozmawiano o integracji europejskiej i euroatlantyckiej Ukrainy oraz dalszym dialogu politycznym z kontaktami na najwyższym szczeblu. „Chcemy, żeby ta dynamika była utrzymana, aby wymiana opinii i wiedzy pomiędzy Warszawą i Kijowem była jak najbardziej pełna” – powiedział Przydacz PAP.

"Aktywne wsparcie europejskich aspiracji Ukrainy jest istotnym elementem budowania bezpieczeństwa naszego kraju"

"Dzisiejsze spotkania w Kijowie miały miejsce niemal dokładnie w rocznicę historycznej wizyty premierów (Mateusza) Morawieckiego, (Jarosława) Kaczyńskiego, (Czech, Petra)Fiali i (Słowenii, Janeza) Jansy w stolicy Ukrainy, jako pierwszych liderów państw unijnych po rosyjskiej agresji na Ukrainę" - powiedział PAP w poniedziałek wieczorem Szynkowski vel Sęk.

Ocenił, że "wówczas ten przyjazd był wyrazem politycznej i osobistej odwagi we wsparciu Ukrainy i przekonania, że należy zrobić wszystko, by pomóc jej odeprzeć rosyjskiego najeźdźcę, gdyż leży to w interesie naszego wspólnego bezpieczeństwa". "Utorował on drogę do Kijowa nie tylko wielu innym przywódcom, ale też bezprecedensowej zachodniej pomocy militarnej, humanitarnej i politycznej" - dodał.

Minister wskazał również, że poniedziałkowa wizyta w Kijowie jest "wynikiem przekonania, że aktywne wsparcie europejskich aspiracji Ukrainy jest istotnym elementem budowania bezpieczeństwa naszego kraju". 

"Przyjechałem z konkretnymi propozycjami zacieśnienia sektorowej współpracy w przygotowaniach Ukrainy do otwarcia negocjacji akcesyjnych i w ich trakcie, a także, by skonsultować inicjatywy dotyczące uprowadzonych z Ukrainy dzieci oraz wymienić opinie na temat negocjacji sankcyjnych" - poinformował.

"Rozmawialiśmy też o roli Polski i polskich firm w odbudowie Ukrainy. Wizyta w towarzystwie ministrów Przydacza i Dworczyka pozwoliła także na podjęcie szeregu kwestii z dziedziny bezpieczeństwa i współpracy transatlantyckiej oraz na zapoznanie się z aktualną sytuacją wojenną. Najbliższe dni i tygodnie przyniosą. (PAP)

Autorzy: Jarosław Junko Rafał Białkowski, Mikołaj Małecki

mmi/