Ukraiński ostrzał magazynu amunicji w okupowanym Mariupolu [RELACJA NA ŻYWO]

2023-03-16 06:53 aktualizacja: 2023-03-17, 08:34
Fot. SERGEY KOZLOV PAP/EPA (zdjęcie ilustracyjne)
Fot. SERGEY KOZLOV PAP/EPA (zdjęcie ilustracyjne)
W okolicach okupowanego Mariupola w obwodzie donieckim, na południowym wschodzie Ukrainy, doszło do eksplozji w rosyjskim magazynie amunicji w wyniku ukraińskiego ostrzału – powiadomiły w czwartek lojalne wobec Kijowa władze tego miasta.

08:21 Zniszczenie amerykańskiego drona przez rosyjski myśliwiec, do którego doszło we wtorek nad Morzem Czarnym, skłoniło Waszyngton do analizy potencjalnych korzyści i zagrożeń związanych z kontynuacją takich operacji; nie jest wykluczone, że USA zrezygnują z tych misji z uwagi na duże ryzyko konfrontacji z Rosją - powiadomiła w czwartek wieczorem stacja CNN.

Stany Zjednoczone nadal prowadzą działania zwiadowcze w rejonie Morza Czarnego. Krótko po wtorkowym incydencie na miejsce zdarzenia został wysłany kolejny amerykański dron, który miał m.in. śledzić rosyjską operację w celu wydobycia szczątków zniszczonego bezzałogowca. W najbliższym czasie Pentagon zamierza jednak przeanalizować argumenty "za i przeciw" związane z kontynuacją tych misji, biorąc pod uwagę duże ryzyko konfrontacji z rosyjskimi myśliwcami operującymi w pobliżu okupowanego Krymu - podkreślono w komunikacie CNN.

08:15 Ten sprzęt będzie walczył po to, aby Rosja nie zbliżyła się do polskich granic - tak szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz odniósł się do zapowiedzi przekazania Ukrainie czterech MiGów-29.

Prezydencki minister był pytany w Programie Pierwszym Polskiego Radia o zapowiedź przekazania Ukrainie czterech MiGów-29 i głosy w przestrzeni publicznej, które sugerują, że jest to krok za daleko i Polska zmniejsza swój potencjał obronny, a także rozbraja polską armię.

07:31 Satelity i uzyskiwane dzięki nim dane są kluczowym czynnikiem podczas wojny na Ukrainie. Rosja niedawno wystrzeliła w kosmos kolejne satelity wojskowe. O niebezpieczeństwie eskalacji konfliktu w kosmosie „Spiegel” rozmawiał z Julianą Suess - ekspertem ds. wojskowości i dyrektor ds. bezpieczeństwa kosmicznego w Royal United Services Institute w Londynie.

Jak wskazał „Spiegel”, przestrzeń kosmiczna od dawna wykorzystywana jest do prowadzenia wojen – a teraz może stać się jej celem. Rosja już w zeszłym roku zagroziła, że może zaatakować zachodnie satelity.

06:46 Rosja, która siłą wywiozła z Ukrainy ponad 16 tysięcy dzieci, realizuje plan ludobójstwa narodu ukraińskiego. Porwanym dzieciom odbiera się obywatelstwo, utrudnia kontakty z bliskimi, są one rusyfikowane i szkolone do walki z Ukraińcami – powiedziała PAP ukraińska rzeczniczka praw dziecka, Daria Herasymczuk.

„Rosjanie wkraczali na Ukrainę z doskonale przygotowanym planem, oni wiedzą, czego chcą. Dążą do zgładzenia narodu ukraińskiego, dlatego zabijają dzieci, stosują wobec nich przemoc seksualną, porywają, oddają do adopcji i zmieniają im obywatelstwo. Jest to zaplanowana polityka ludobójstwa narodu ukraińskiego” – oświadczyła.

06:33 WarNews opublikował nagranie z frontu.

22:47 Nadejdzie dzień, kiedy powstanie trybunał, który przywróci sprawiedliwość naszemu narodowi, ukarze Rosjan tak, jak byli ukarani agresorzy w przeszłości – powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wystąpieniu w rocznicę zbombardowania przez wojska rosyjskie budynku Teatru Dramatycznego w Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy.

„Nadejdzie dzień i wyzwolimy Mariupol. Całe nasze południe. Cały nasz wschód. Tak samo, jak wyzwalaliśmy inne nasze miasta”- oświadczył Zełenski w wieczornym wystąpieniu w czwartek.

21:07 Z danych urzędów celnych wynika, że chińskie firmy eksportowały do Rosji przez Turcję i Zjednoczone Emiraty Arabskie karabiny, kamizelki kuloodporne i części dronów. Dostawy takie miały miejsce od czerwca do grudnia 2022 roku - informuje w czwartek brukselski portal Politico.

China North Industries Group, jedno z największych państwowych przedsiębiorstw zbrojeniowych w ChRL, wysłało w czerwcu 2022 roku rosyjskiej firmie Techkrim 1000 karabinów szturmowych CQ-A, wzorowanych na amerykańskich karabinach M16, ale opisanych jako "cywilna broń myśliwska".

20:04 Sześć osób cywilnych zostało rannych w wyniku dwukrotnego ostrzelania w czwartek przez Rosjan z wyrzutni Uragan Kostiantyniwki w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy – powiadomił szef władz tego regionu Pawło Kyryłenko. Wojska rosyjskie użyły amunicji kasetowej.

„Dzisiaj w ciągu dnia Rosjanie dwukrotnie ostrzelali miasto z wyrzutni Uragan, używając pocisków kasetowych; rannych zostało sześciu cywilów, wśród nich obcokrajowiec, wolontariusz” – powiadomił Kyryłenko na Telegramie.

 

19:50 Zawieszenie broni na Ukrainie tylko usankcjonowałoby rosyjski podbój ukraińskich ziem i pozwoliło na przygotowanie kolejnych ataków na Ukrainę - powiedział w czwartek rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. Skomentował tak chińską propozycje 12-punktowego planu pokojowego w perspektywie możliwej rozmowy prezydentów Chin i Ukrainy.

Odnosząc się do rozmowy między szefami MSZ obu krajów i potencjalnej rozmowy telefonicznej Xi Jinpinga i Wołodymyra Zełenskiego, Kirby stwierdził, że gdyby do niej doszło byłaby to "dobra rzecz", bo Chiny potrzebują usłyszeć ukraińską perspektywę. Dodał jednak, że ostrożnie podchodziłby do jakichkolwiek propozycji Chin dotyczących rozwiązania konfliktu.

19:27 Szef ukraińskiego MSZ Dmytro Kułeba poinformował w czwartek, że w rozmowie telefonicznej ze swoim chińskim odpowiednikiem Qin Gangiem poruszył temat integralności terytorialnej oraz podkreślił wagę formuły pokoju przedstawionej przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

„Podczas dzisiejszej rozmowy telefonicznej z radcą stanu i ministrem spraw zagranicznych Chin Qin Gangiem dyskutowaliśmy o znaczeniu zasady integralności terytorialnej. Podkreśliłem wagę Formuły Pokoju Wołodymyra Zełenskiego dla zakończenia agresji i sprawiedliwego przywrócenia pokoju na Ukrainie” – napisał Kułeba na Twitterze.

18:57 Wojska rosyjskie kontynuują ataki na wschodzie Ukrainy od obwodu charkowskiego po doniecki. Trwają szturmy Bachmutu, a pod Wuhłedarem przeciwnik przygotowuje się do wznowienia działań ofensywnych – powiadomił sztab generalny w czwartek wieczorem.

Rosjanie podejmowali ataki w pobliżu Hrianykiwki w obwodzie charkowskim, a w obwodzie ługańskim w rejonie miejscowości Kreminna i Kuzmyne. W obwodzie donieckim atakowali w okolicach miejscowości Wierchniokamjanske i Spirne.

17:59 Otrzymaliśmy zmodernizowany wóz opancerzony Oncilla; to wynik współpracy polsko-ukraińskiej – powiadomił wywiad wojskowy Ukrainy, dziękując stronie polskiej. Jak podano, w walkach na Ukrainie bierze już udział 30 takich maszyn i okazują się skuteczne.

„Takich maszyn walczy już 30. Dobrze zaprezentowały się na polu walki, ratowały życie” – podano w komunikacie Zarządu Głównego Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy z powołaniem się na przedstawiciela ukraińskiego biura konstrukcyjnego Berył.

 

17:12 W okolicach okupowanego Mariupola w obwodzie donieckim, na południowym wschodzie Ukrainy, doszło do eksplozji w rosyjskim magazynie amunicji w wyniku ukraińskiego ostrzału – powiadomiły w czwartek lojalne wobec Kijowa władze tego miasta.

Mariupolska rada miejska poinformowała na Telegramie o pożarze i detonacjach w magazynie amunicji wojsk rosyjskich w miejscowości Małojanisol. Informacja pochodzi od mieszkańców, którzy przebywają na okupowanych terenach.

 

16:46 Rosyjska wojna na Ukrainie doprowadziła do pogodzenia zwalczających się dotąd w Europie liberałów i nacjonalistów. Pierwsi uwierzyli w mobilizującą moc antyimperialistycznego nacjonalizmu, drudzy dostrzegli zalety silnej i zjednoczonej UE - oceniają autorzy opublikowanego w czwartek na łamach "Foreign Policy" artykułu pt. "Rosyjska wojna zjednoczyła przeciwstawne siły europejskiej polityki".

"Jedność była zwykle pierwszą ofiarą kryzysów w Europie. Wojna w Iraku, kryzys strefy euro, kryzys uchodźczy - wszystkie te sytuacje doprowadziły do szybkiej fragmentacji Unii Europejskiej" - przypomina "FP".

15:58 Wśród sojuszników rozmawiamy o możliwości wysłania myśliwców Ukrainie. To jest wielkie życzenie Ukraińców, którzy odpierają rosyjską inwazję na swój kraj - oznajmiła w czwartek premier Danii Mette Frederiksen.

Szefowa duńskiego rządu została zapytana podczas konferencji na temat reform społecznych w Kopenhadze, czy Dania pójdzie śladem Polski i zdecyduje się na przekazanie Ukrainie samolotów bojowych.

15:52 Rosja popełnia na Ukrainie różnego rodzaju zbrodnie wojenne, takie jak tortury, zabójstwa cywilów, deportacje dzieci - wynika z raportu opublikowanego w czwartek przez Niezależną Międzynarodową Komisję Śledczą, powołaną przez ONZ.

Komisja stwierdziła, że siły rosyjskie przeprowadziły "masowe i nieproporcjonalne" ataki i nie podjęły żadnych środków w celu ochrony cywilnej ludności ukraińskiej.

15:40 W rok po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę solidarność we wszystkich państwach UE z tym zaatakowanym krajem jest silniejsza, niż kiedykolwiek wcześniej – wynika z badania przeprowadzonego przez Europejską Radę Spraw Zagranicznych (ECFR), którego podsumowanie przedstawił w czwartek portal dziennika „Welt”.

Jeden z celów Władimira Putina, jakim było podzielenie UE, nie został osiągnięty. Wręcz przeciwnie, liczba zwolenników „sprawiedliwego pokoju”, czyli gotowych pomóc Ukrainie w odzyskaniu jej terytoriów, nawet jeśli oznaczałoby to przedłużenie wojny, ogromnie wzrosła – czytamy na portalu niemieckiego dziennika.

15:30 Nexta opublikowała zdjęcia z Horlivki (Gorłówki).

15:19 Ukraińska obrona przeciwlotnicza nie jest na razie w stanie unieszkodliwiać kilku rodzajów rosyjskich pocisków, m.in. Iskander-M i przeciwokrętowych Ch-22 - powiedział w czwartek rzecznik lotnictwa ukraińskiego płk Jurij Ihnat.

Wojskowy, którego cytuje rosyjska redakcja BBC, poinformował, że obrona przeciwlotnicza może skutecznie bronić się przed kilkoma rodzajami rosyjskich rakiet. Są to: pociski manewrujące na okrętach Kalibr (3M14), pociski R-500 (9M728) wchodzące w skład zestawu Iskander-K, a także kilka rakiet typu Ch wystrzeliwanych z samolotów, czyli pociski: Ch-55, Ch-101 i Ch-555.

15:12 Rząd Estonii zatwierdził w czwartek kolejny pakiet pomocy militarnej dla Ukrainy, w którego skład wejdzie m.in. broń snajperska i sprzęt dla oddziałów specjalnych ukraińskich sił zbrojnych. Wartość najnowszej transzy wsparcia wynosi niemal 500 tys. euro.

Najnowszy pakiet pomocy obejmie karabiny półautomatyczne, karabiny snajperskie, lunety, lornetki, amunicję, sprzęt indywidualny i specjalny, łodzie patrolowe oraz kamery termowizyjne.

15:11 Wiceprzewodnicząca Rady Najwyższej (parlamentu) Ukrainy Ołena Kondratiuk podziękowała prezydentowi Andrzejowi Dudzie za decyzję o przekazaniu armii ukraińskiej samolotów MiG-29 i wyraziła nadzieję, że śladem Polski pójdą inne państwa.

„Polska przekaże Ukrainie cztery myśliwce MiG-29 w pełnym stanie roboczym! Nastąpi to już w najbliższych dniach – oświadczył prezydent Andrzej Duda” – przekazała Kondratiuk.

„Wierzymy i oczekujemy, że za tym zdecydowanym uczynkiem i przykładem realnego wniosku w obronę ukraińskiego nieba pójdą inne państwa, które dysponują takimi samolotami. Dziękujemy panie prezydencie! Dziękujemy bracia i siostry Polacy!” – oświadczyła zastępczyni przewodniczącego parlamentu Ukrainy.

15:04 Mer Kijowa Witalij Kliczko ostrzegł przed dalszą rosyjską agresją, jeśli Ukraina nie będzie kontynuować walki. "Ta wojna będzie się dalej rozprzestrzeniać, jeśli Ukraina zrezygnuje z oporu wobec Rosji" - powiedział Kliczko w wywiadzie dla gazety "Tagesspiegel". Putin chce odbudować "sowieckie imperium" - dodał.

"Moje przesłanie dla Niemiec jest więc takie: duża część Niemiec również należała do Związku Radzieckiego. Putin pracował przez lata jako agent KGB w NRD. Rosja Putina posunie się tak daleko, jak jej na to pozwolimy. Dziś walczymy nie tylko o nasz kraj i nasze rodziny. Bronimy wartości europejskich" - powiedział Kliczko w opublikowanym w czwartek na portalu "Tagesspiegel" wywiadzie. Dodał, że zrozumiano to w Polsce, Czechach i krajach bałtyckich.

14:41 Polsko-czeska współpraca gospodarcza, rozbudowa infrastruktury drogowej, kolejowej i energetycznej oraz dalsze wsparcie Ukrainy - były głównymi tematami czwartkowego spotkania prezydentów Polski i Czech: Andrzeja Dudy oraz Petra Pavla.

W czwartek oficjalną wizytę w Warszawie rozpoczął prezydent Czech Petr Pavel wraz z małżonką Evą Pavlovą.

Andrzej Duda relacjonował na wspólnej konferencji prasowej z czeskim przywódcą, że rozmowa dotyczyła współpracy polsko-czeskiej: politycznej, gospodarczej, jak i infrastrukturalnej, m.in. perspektyw szybkich połączeń drogowych i kolejowych między oboma krajami, a także współpracy regionalnej w ramach Inicjatywy Trójmorza i Bukareszteńskiej Dziewiątki.

14:34 Dowódca ukraińskich sił powietrznych generał Mykoła Ołeszczuk zaapelował do wysokich rangą wojskowych z państw NATO o stworzenie "koalicji lotniczej" na wzór wcześniejszej "koalicji czołgowej"; dzięki tej inicjatywie moglibyśmy otrzymać nowoczesne samoloty bojowe - powiadomił w czwartek rzecznik ukraińskiego lotnictwa wojskowego Jurij Ihnat.

Strona ukraińska zgłosiła tę propozycję podczas czwartkowych rozmów dowódców sił powietrznych państw NATO, w których wziął także udział generał Ołeszczuk. Koncepcja "koalicji lotniczej" została przedstawiona pod hasłem: "Zwycięstwo w powietrzu wykuwa się na lądzie", stanowiącym nawiązanie do "koalicji czołgowej" - przekazał Ihnat, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

14:19 Wybuch i pożar w siedzibie regionalnych służb granicznych Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) w Rostowie nad Donem jest sygnałem osłabienia władzy w Rosji i początku poważnego konfliktu wewnętrznego – ocenił w czwartek doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak.

„Każdy budynek FSB, który płonie lub eksploduje w Federacji Rosyjskiej, szczególnie w obwodzie rostowskim, wskazuje wyraźnie, że jest to przejaw paniki, osłabienia kontroli władzy i przejścia Federacji Rosyjskiej do poważnego konfliktu wewnętrznego. Ukraina nie wtrąca się, tylko z przyjemnością obserwuje...” – napisał Podolak na Twitterze.

13:53 Wojna na Ukrainie musi się skończyć wygraną Kijowa, a żeby to osiągnąć musimy kontynuować nasze wsparcie, w szczególności militarne - powiedziała podczas spotkania w Tallinie z prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem premier Estonii Kaja Kallas.

13:32 Rosja straciła już na Ukrainie co najmniej 15 swoich najnowocześniejszych czołgów T-90M, które miały być jakoby "niezniszczalne"; dalsza seryjna produkcja tych pojazdów jest niemożliwa z powodu zachodnich sankcji nałożonych na rosyjski przemysł obronny - oznajmił w czwartek przedstawiciel ukraińskiego sztabu generalnego Andrij Rudyk.

13:00 Tureckie MSZ w czwartek potwierdziło, że rząd w  Ankarze nie uznaje "nielegalnej aneksji" Krymu przez Rosję. Oświadczenie zostało opublikowane w dziewiątą rocznicę zaboru półwyspu w 2014 roku - przypomina portal Hurriyet Daily News.

12:37 Władze Izraela zatwierdziły licencje eksportowe dotyczące możliwej sprzedaży Ukrainie systemów zagłuszających drony irańskie, wykorzystywane masowo przez armię rosyjską - poinformował portal Axios za anonimowymi izraelskimi i ukraińskimi oficjelami.

Jak podkreślono, jest to pewna korekta polityki Izraela wobec Ukrainy, lecz władze tego kraju wciąż nie zamierzają dostarczać Kijowowi śmiercionośnej broni. 

W styczniu Axios informował, że najważniejszą przyczyną, dla której Tel Awiw nie zamierza przekazywać Ukrainie uzbrojenia, jest niechęć do wywoływania napięć w relacjach z Rosją w kontekście działań Izraela w Syrii. Moskwa utrzymuje w tym kraju znaczące wpływy, ale toleruje tam izraelskie operacje wojskowe wymierzone w Iran i jego sojuszników.

12:01 Kanclerz Olaf Scholz zapowiedział w czwartek dalsze dostawy broni na Ukrainę we współpracy z innymi krajami UE. Niemcy wraz ze swoimi europejskimi partnerami zadbają o to, by Ukraina otrzymała broń i wyposażenie, by mogła się bronić - oświadczył w Bundestagu

11:36 Rząd Tajlandii zawarł z Rosją umowę o ekstradycji, co może ułatwić wydawanie Kremlowi rosyjskich obywateli znajdujących się na listach osób poszukiwanych lub ściganych karnie - powiadomił w czwartek niezależny serwis Meduza. Jak przypomniano, w ubiegłym roku do Tajlandii wyjechało wielu Rosjan uciekających przed mobilizacją na wojnę z Ukrainą.

11:07 Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) poinformowała w czwartek o ujęciu dwóch mieszkanek Kramatorska, które przekazywały Rosjanom informacje o pozycjach sił ukraińskich pod Bachmutem. Jedna z kobiet była sanitariuszką oddziału obrony terytorialnej.

Kobiety należały do grupy agenturalnej rosyjskiego wywiadu GRU i były w kontakcie z kadrowym funkcjonariuszem tych służb - podała SBU w komunikacie na serwisie Telegram. Rosjan interesowały w szczególności "trasy, którymi może się przemieszczać w kierunku frontu wschodniego sprzęt opancerzony wojsk ukraińskich". Kobiety "zbierały dane wywiadowcze o miejscach dyslokacji i trasach sił obrony (Ukrainy) na kierunku bachmuckim" - głosi komunikat. Dane te były Rosjanom potrzebne "w celu planowania operacji bojowych w rejonie Bachmutu".

SBU podała także, że kobiety zostały zwerbowane "poprzez przedstawiciela oddziału zwiadowczego 1. korpusu armijnego Południowego Okręgu Wojskowego" Rosji. W siłach tych służy syn jednej z zatrzymanych kobiet. Rosjanie obiecywali im wysokie posady w administracji okupacyjnej w razie zajęcia regionu.

Zatrzymane kobiety są w areszcie - podała SBU

09:25 Rosyjska firma najemnicza Grupa Wagnera, zarządzana przez prokremlowskiego biznesmena Jewgienija Prigożyna, rozpoczęła rekrutację na stronach pornograficznych; sam Prigożyn miał przyznać, że jest to celowy zabieg i jakoby "bardzo dobry pomysł" - poinformowało w środę Radio Swoboda.

Reklama wyświetla się na największym na świecie portalu pornograficznym Pornhub. Materiał został celowo opublikowany w taki sposób, by użytkownicy z Rosji nie mogli go przeoczyć. Wagnerowcy informują, że poszukują najemników "ze wszystkich regionów kraju" i zachęcają, by mężczyźni odwiedzający serwis "wstępowali do firmy wojskowej zamiast oglądać pornografię" - oznajmiło Radio Swoboda.

Jak dodano, ukazany w reklamie kontaktowy numer telefonu Grupy Wagnera został zweryfikowany. Potwierdzono, że faktycznie posługują się nim rekruterzy z tej formacji.

09:02 Prezydent Andrzej Duda działa na rzecz przekazania Ukrainie myśliwców MiG-29 - powiedział w czwartek szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot. Zapewnił, że wszystko czynione jest bardzo odpowiedzialnie i po wnikliwych analizach.

08:37 Tempo ofensywy rosyjskiej na wschodzie Ukrainy spowolniło; w obwodzie ługańskim operacja ofensywna wojsk rosyjskich mogła już osiągnąć punkt maksymalny - ocenia w czwartek amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

Analitycy przywołują opinię służb prasowych armii ukraińskiej, iż z powodu strat w ludziach i sprzęcie wojska rosyjskie straciły potencjał ofensywny. ISW podkreśla, że jest to zbieżne z oceną analityków tego ośrodka. Uważają oni, że "rosyjska operacja ofensywna w obwodzie ługańskim prawdopodobnie zbliża się do maksymalnego punktu, jeśli już go nie osiągnęła, aczkolwiek Rosja zaangażowała na linii Swatowe-Kreminna większość elementów co najmniej trzech dywizji". 

Wojska rosyjskie w zeszłym tygodniu osiągnęły jedynie "minimalne zdobycze taktyczne wzdłuż całej linii frontu w obwodzie ługańskim", a siły ukraińskie "prawdopodobnie zdołały przeprowadzić kontrataki i odzyskać terytoria w obwodzie ługańskim" - ocenia ISW.

Spada również, według źródeł ukraińskich, ilość ataków na oblegany przez Rosjan Bachmut - dodaje ośrodek. Wyraża przypuszczenie, że ofensywa najemników z Grupy Wagnera na Bachmut również zbliża się do punktu kulminacyjnego. Ośrodek wskazuje, że "siły rosyjskie musiałyby zapewne zaangażować znaczne rezerwy, by zapobiec tej kulminacji. Mogą być do tego zdolne - ISW zarejestrowała w Bachmucie i wokół niego elementy rosyjskich pułków powietrzno-desantowych, które nie wydają się w tej chwili silnie zaangażowane w walki".

06:45 W Siłach Zbrojnych Ukrainy służy blisko 60 tys. kobiet, 41 tys. z nich jako żołnierki, ok. 5 tys. jest bezpośrednio zaangażowanych w działania wojenne - informował rząd w Kijowie pod koniec listopada ub.r. Wojskowe realia nie zawsze są dostosowane do potrzeb kobiet, brakuje m.in. odpowiednich mundurów czy kamizelek kuloodpornych; staramy się uzupełnić tę lukę i dostarczamy naszym obrończyniom potrzebny sprzęt - mówi w rozmowie z PAP.PL Ksenia Drahaniuk z fundacji Rodaczki. Ukraiński Front.

04:28 Od początku inwazji wojska rosyjskie przeprowadziły na terytorium Ukrainy prawie 5000 ataków rakietowych i 3500 nalotów, odnotowano też 1100 ataków dronów - poinformował w środę podczas spotkania Forum Współpracy w dziedzinie Bezpieczeństwa pierwszy sekretarz Stałego Przedstawicielstwa Ukrainy przy organizacjach międzynarodowych w Wiedniu Danyło Kubai.

03:50 Około 3 tysiące cywilów, w tym 33 dzieci, pozostaje w Bachmucie w obwodzie donieckim na Ukrainie, gdzie od miesięcy toczą się zaciekłe walki - poinformował w czwartek nad ranem szef donieckich władz obwodowych Pawło Kyryłenko.

23:20 Hiszpańska minister obrony Margarita Robles potwierdziła w środę podczas spotkania grupy kontaktowej ds. wsparcia obrony Ukrainy, że oprócz obiecanych sześciu Leopardów 2, Madryt przekaże Ukrainie jeszcze cztery takie czołgi.

Według szefowej resortu pierwsze sześć czołgów zostanie dostarczonych Ukrainie w "najbliższym czasie". Obecnie Leopardy 2, które Madryt obiecał wysłać Kijowowi, są nadal naprawiane w zakładach przemysłu obronnego w Sewilli.

Robles poinformowała również o dostawie na Ukrainę nowej partii transporterów opancerzonych TOA M113  - pojazdów gąsienicowych wyspecjalizowanych w transporcie jednostek bojowych.

Szef Pentagonu Lloyd Austin poinformował we wtorek, że obecnie dziewięć krajów zadeklarowało zamiar przekazania Ukrainie ponad 150 czołgów Leopard. W środę także szwedzki rząd podjął decyzję o przekazaniu Ukrainie dziesięciu czołgów Leopard 2 w ramach przygotowań Ukrainy do kontrofensywy.

22:23 Dziś odbyło się już 10. spotkanie grupy Ramstein, zajmującej się pomocą zbrojeniową dla Ukrainy, to ważne szczególnie teraz, gdy czuje się, że rosyjska agresja zbliża się do momentu, w którym nie będzie mogła być kontynuowana i wyczerpie się - powiedział w środę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Na spotkaniu omawiano dostawy amunicji, artylerii, czołgów, uzbrojenia przeciwlotniczego dla naszych żołnierzy; dziękuję USA, które koordynują działania grupy Ramstein i wszystkim naszym partnerom - mówił przywódca Ukrainy w tradycyjnym wieczornym wystąpieniu wideo. 

(PAP)