Finlandia dołączyła do NATO. Fiński prezydent: to dla nas historyczny dzień

2023-04-04 15:12 aktualizacja: 2023-04-05, 06:50
Pekka Haavisto, Antony Blinken, Jens Stoltenberg, Fot. PAP/EPA/JOHANNA GERON/POOL
Pekka Haavisto, Antony Blinken, Jens Stoltenberg, Fot. PAP/EPA/JOHANNA GERON/POOL
Finlandia została 31. członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego. "Dzień, w którym stajemy się członkiem NATO to dla Finlandii historyczna chwila, bo bezpieczeństwo i stabilizacja są dla nas niezwykle istotne" - oświadczyłk na konferencji prasowej w Brukseli prezydent Finlandii Sauli Niinisto.

Czekamy na pełną ratyfikację członkostwa Szwecji w NATO - dodał prezydent Finlandii. "Z fińskiego punktu widzenia, członkostwo Szwecji jest bardzo ważne" - podkreślił Niinisto. Jak zaznaczył, proces ratyfikacji członkostwa Finlandii w Sojuszu Północnoatlantyckim "nie był aż tak trudny, niemniej to duża ulga", że Finlandia została przyjęta do NATO.

"Jestem dumny, że mogę powitać Finlandię jako członka naszego Sojuszu, a w przyszłości mamy nadzieję powitać też Szwecję - oświadczył z kolei sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

"Finlandia ma teraz najsilniejszych sojuszników na świecie" - podkreślił szef NATO.

"Prezydent Putin chciał raz na zawsze zamknąć drzwi NATO" - powiedział Stoltenberg, dodając, że rosyjski przywódca osiągnął odwrotny cel do zamierzonego, co udowadnia przyjęcie do Sojuszu Północnoatlantyckiego kolejnego państwa.

Szef szwedzkiego MSZ: członkostwo Finlandii w NATO jest korzystne również dla naszego kraju

Głos zabrał też szef szwedzkiej dyplomacji Tobias Billstroem. 

"Cieszyny się z przystąpienia Finlandii do NATO. Też chcielibyśmy stać się częścią sojuszu - to żadna tajemnica. Ale pełne członkostwo Finlandii w NATO będzie korzystne dla obu krajów - zarówno samej Finlandii, jak i Szwecji" - powiedział Billstroem.

Dodał, że ambicją szwedzkiego rządu jest przystąpienie do sojuszu podczas zaplanowanego na lipiec szczytu w Wilnie.

"Będziemy nad tym niestrudzenie pracować. Jest to kwestia najwyższej wagi. (...) Ani turecki, ani węgierski parlament nie ma powodu, żeby opóźniać ten proces. Powinny one rozpocząć proces ratyfikacji, ponieważ mamy poparcie wszystkich państw członkowskich NATO. Otrzymując zaproszenie do członkostwa, spełniliśmy wszystkie warunki" - wskazał Billstroem.

Z Brukseli Artur Ciechanowicz (PAP)

kw/