O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Wołodymyr Zełenski: moją wizytę w Polsce można określić mianem zwycięskiej

Moją środową wizytę w Polsce można określić mianem zwycięskiej, podobnie jak negocjacje z premierem Mateuszem Morawieckim. Bardzo ważne jest to, żeby nasi żołnierze na froncie wiedzieli, że dzisiaj w Warszawie porozumieliśmy się w sprawie wsparcia, które będzie dla nich wzmocnieniem - oznajmił na Telegramie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Fot. PAP/Radek Pietruszka

"Im więcej pomocy wojskowej przybędzie na Ukrainę, tym szybciej zmieni się sytuacja w Bachmucie oraz na innych odcinkach frontu. (...) (Pomoc wojskowa przekazana przez Polskę) da każdemu naszemu obrońcy i obrończyni więcej sił. Te siły są nam teraz bardzo potrzebne. Chciałbym za to podziękować Mateuszowi (Morawieckiemu)" - napisał ukraiński prezydent w serii komunikatów w mediach społecznościowych.

Więcej

'Welt':To właśnie premier Mateusz Morawiecki i Jarosław Kaczyński, lider rządzącego PiS, byli pierwszymi wysokiej rangi zagranicznymi politykami, którzy odwiedzili stolicę Kijowa. Fot. Facebook/Wołodymyr Zełenski

"Welt": Ukraińcy pamiętają, kto im pierwszy pomógł, dlatego Zełenski honoruje teraz Warszawę, a nie Berlin

Zełenski odniósł się również do współpracy gospodarczo-inwestycyjnej z Polską. "Kiedy biznes (jest obecny) w (danym) kraju, kiedy wierzy w ten kraj, a (inwestorzy) rozszerzają tam swoją działalność, jest to najbardziej oczywiste potwierdzenie, że takie państwo ma przed sobą przyszłość. Dziękuję polskiemu biznesowi - każdej firmie, każdemu przedsiębiorcy za pracę z Ukrainą i na Ukrainie" - podkreślił prezydent.

Ukraiński przywódca przybył w środę do Polski z oficjalną wizytą, pierwszą od czasu wybuchu wojny z Rosją w lutym 2022 roku.

Premier Mateusz Morawiecki i prezydent Zełenski podpisali w KPRM list intencyjny ws. współpracy w zakresie dostaw sprzętu obronnego, w szczególności transporterów opancerzonych Rosomak. W obecności Zełenskiego i Morawieckiego podpisane zostało też m.in. porozumienie o współpracy w zakresie wspólnego wytwarzania amunicji czołgowej kalibru 125 mm, a także memorandum o współpracy przy odbudowie Ukrainy.

W oświadczeniu po spotkaniu z polskim premierem prezydent Ukrainy podkreślił, że rozmowy zaowocowały powstaniem "pakietu dla ukraińskiego wojska, dla obrony wolności Ukrainy, Polski i całego świata". (PAP)
gn/

Serwisy ogólnodostępne PAP