Ukraińcy: szturmy na Wuhłedar to początek rosyjskiej kampanii wiosenno-letniej [RELACJA NA ŻYWO]

2023-04-20 06:33 aktualizacja: 2023-04-21, 07:42
Wojna w Ukrainie. Fot. PAP/Muhammed Enes Yildirim / Anadolu Agency/ABACAPRESS.COM
Wojna w Ukrainie. Fot. PAP/Muhammed Enes Yildirim / Anadolu Agency/ABACAPRESS.COM
Wznowienie przez rosyjskie siły szturmów na Wuhłedar w obwodzie donieckim to początek rosyjskich przygotowań do wiosenno-letniej kampanii na Ukrainie - uważa Roman Kostenko, szef komisji ds. bezpieczeństwa ukraińskiego parlamentu, cytowany w czwartek przez ukraińską redakcję Radia Swoboda.

07:05 W nocy z czwartku na piątek siły ukraińskie zestrzeliły około ośmiu rosyjskich dronów, lecących w stronę stolicy- powiadomiła administracja wojskowa Kijowa.

„Po 25 dniach ciszy stolica Ukrainy doświadczyła kolejnego ataku powietrznego ze strony wroga. Z kierunku północnego państwo-terrorysta wysłało drony. Według wstępnych informacji agresor wykorzystywał nową partię bezzałogowców Shahed produkcji irańskiej” – podały władze stolicy w piątek rano.

06:45 Trudno podważyć decyzje o zamrożeniu majątków firm uznanych za wspierające Moskwę. Interes publiczny jest ważniejszy – stwierdził sąd – podaje piątkowa "Rzeczpospolita".

"Czy firma, której zamrożono majątek ze względu na domniemane związki z kremlowskim reżimem, może udowadniać pomyłkę urzędników? Teoretycznie, według przepisów, ma takie prawo. Jak jednak wynika z opublikowanego we wtorek uzasadnienia do jednego z najnowszych orzeczeń NSA w takich sprawach, ani urzędnicy, ani sędziowie nie analizują dogłębnie istoty sprawy. W +interesie publicznym+ uznają przedsiębiorcę, niejako z automatu, za poplecznika Moskwy" - czytamy w piątkowym wydaniu "Rz".

05:21 Rosyjska grupa Wagnera dostarcza sudańskim paramilitarnym Szybkim Siłom Wsparcia (RSF) amunicję, aby wspomóc ich walkę z armią tego kraju. Powiadomiła o tym w czwartek CNN, powołując się na źródła dyplomatyczne.

Źródła amerykańskiej stacji poinformowały, że pociski ziemia-powietrze znacznie wzmocniły paramilitarnych bojowników oraz ich lidera gen. Mohameda Hamdana Dagalo. Prowadzi on batalię o przejęcie władzy z dowódcą Sił Zbrojnych Sudanu (SAF) gen. Abdelem Fattahem al-Burhanem.

02:28 Niemiecki minister obrony Boris Pistorius wykluczył w czwartek szybką decyzję o członkostwie Ukrainy w NATO.

"Drzwi są otwarte na oścież, ale to nie jest czas na podejmowanie decyzji teraz" - powiedział Pistorius w czwartek w programie publicznego nadawcy ZDF.

Pistorius powiedział, że decyzja o przystąpieniu Ukrainy do sojuszu nie może być podjęta tylko z solidarności, ale "z chłodną głową i gorącym sercem. Nie na odwrót".

23:36 Ukraiński wywiad wojskowy planował kampanię ataków przeciwko rosyjskim żołnierzom w Syrii, jednak prezydent Zełenski powstrzymał planowanie operacji - wynika ze ściśle tajnego dokumentu amerykańskich służb opublikowanego przez "Washington Post". Dokument jest częścią wycieku dokumentów zamieszczonych w serwisie Discord.

Jak wynika z dokumentu zatytułowanego „HCS-P", którego zdjęcie dziennik opublikował na swojej stronie internetowej, ukraiński prezydent miał pod koniec grudnia podjąć decyzję o zaniechaniu planu Głównego Zarządu Wywiadu (HUR) ukraińskiego MON. Plan miał polegać na przeprowadzeniu serii ataków na Rosjan w Syrii - za pomocą dronów lub z pomocą kurdyjskich Syryjskich Sił Demokratycznych (SDF) - na terenach kontrolowanych przez Kurdów. Głównym celem mieli być najemnicy Grupy Wagnera, rosyjskie bazy w Latakii lub Tartusie lub elementy infrastruktury gazowej i naftowej.

22:30 Brak politycznego zaproszenia Ukrainy do NATO na lipcowym szczycie Sojuszu w Wilnie spotkałby się z niezrozumieniem ze strony większości Ukraińców i mieszkańców krajów natowskich - ocenił w czwartek ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski.

Szef państwa powiedział na opublikowanym wieczorem nagraniu, że jego czwartkowe rozmowy w Kijowie z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem były poświęcone obronie Ukrainy.

21:10 Wznowienie przez rosyjskie siły szturmów na Wuhłedar w obwodzie donieckim to początek rosyjskich przygotowań do wiosenno-letniej kampanii na Ukrainie - uważa Roman Kostenko, szef komisji ds. bezpieczeństwa ukraińskiego parlamentu, cytowany w czwartek przez ukraińską redakcję Radia Swoboda.

Ataki na Wuhłedar mają na celu rozproszenie sił i środków Sił Zbrojnych Ukrainy - podkreślił parlamentarzysta. Jak dodał, Kreml nie porzucił też planu zajęcia miasta.

Radio Swoboda przypomina, że rosyjskie wojsko nie szturmowało leżącego na południu obwodu donieckiego Wuhłedaru od ponad miesiąca. Miasto było ostrzeliwane przy wykorzystaniu artylerii. W ostatnich dniach jednak - jak wynika z danych Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy - armia rosyjska wznowiła ataki.

Na początku lutego rosyjskie wojsko prowadziło na kierunku wuhłedarskim bardzo intensywne szturmy, okupione dużymi stratami. Zdziesiątkowane zostały tam dwie elitarne brygady rosyjskiej piechoty morskiej. 

20:07 Grupa Wagnera, rosyjska formacja najemnicza, usiłowała na początku roku kupić w Chinach broń - poinformował w czwartek "Financial Times", powołując się na tajne dokumenty amerykańskie, które ostatnio wyciekły do internetu. Pekin nie sprzedał broni najemnikom, którzy stanowią część rosyjskich sił inwazyjnych na Ukrainie - twierdzą autorzy dokumentów.

Zdaniem amerykańskich analityków, najemnicy byli pewni, iż Chińczycy będą otwarci na propozycję. Z dokumentów wynika, że Grupa Wagnera chciała kupić amunicję i niesprecyzowany bliżej sprzęt wojskowy.

19:07 Prezydent USA Joe Biden rozmawiał w czwartek z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen na temat jej niedawnej wizyty w Pekinie oraz o zapewnieniu wsparcia gospodarczego i wojskowego Ukrainie - poinformował Biały Dom. Przywódcy wzięli tez udział w wirtualnym spotkaniu Major Economies Forum w sprawie klimatu.

"Przywódcy omówili niedawną podróż przewodniczącej von der Leyen do Pekinu i ich wspólne zaangażowanie, by podtrzymać porządek międzynarodowy oparty na zasadach, prawach człowieka i uczciwych praktykach handlowych" - napisano w oświadczeniu Białego Domu, odnosząc się do wizyty szefowej KE w Chinach u boku prezydenta Francji Emmanuela Macrona.

18:07 Ministerstwo obrony Estonii wyśle na Ukrainę pociski artyleryjskie kalibru 155 mm, będące naszą częścią z puli miliona pocisków obiecanych przez UE - poinformował w czwartek na Twitterze estoński minister obrony Hanno Pevkur.

W czwartek rząd poparł decyzję ministra Pevkura o wysłaniu na Ukrainę amunicji artyleryjskiej będącej częścią pakietu wsparcia Unii Europejskiej zainicjowanego przez Estonię.

W pakiecie znajdą się również noktowizory i amunicja do broni strzeleckiej - poinformowało ministerstwo obrony Estonii.

"Proces polityczny przebiegł błyskawicznie, teraz trzeba szybko zapakować amunicję i wysłać ją na Ukrainę. To właśnie robimy" - powiedział Pevkur.

"Jutro w Ramstein spotkam się z ministrem obrony Ukrainy Ołeksijem Reznikowem, z którym porozmawiamy o tym, jak i co jeszcze Estonia może zrobić, by pomóc Ukrainie" - zapowiedział estoński minister.

16:47 Kijowska rada miejska zerwała w czwartek umowę dzierżawy gruntu z ambasadą Rosji - poinformował mer ukraińskiej stolicy Witalij Kliczko. Dyplomaci opuścili obiekt przed rozpoczęciem przez Rosję pełnowymiarowej napaści na Ukrainę.

"Dziś kijowska rada miejska zerwała umowę dzierżawy gruntu z ambasadą kraju-agresora - Rosji. Zwróciła się też do Rady Ministrów Ukrainy o przywrócenie państwu ukraińskiemu na własność majątku +placówki dyplomatycznej+ rosyjskich barbarzyńców" - napisał Kliczko w serwisie Telegram.

16:47 W Bykowni powstanie Narodowy Cmentarz Wojskowy - ogłosił w czwartek mer ukraińskiej stolicy Witalij Kliczko. W leżącej na obrzeżach Kijowa Bykowni znajduje się już nekropolia, gdzie spoczywają ofiary komunizmu różnych narodowości, w tym Polacy.

Kliczko poinformował, że kijowska rada miejska rozpoczęła proces tworzenia cmentarza w Bykowni. Za jego utworzenie - jak dodał - odpowiada państwo, a miejsce upamiętnienia wyznaczył rząd. Łączna powierzchnia obiektu ma wynieść prawie 100 ha.

15:47 Prezydent Emmanuel Macron pracuje wraz z władzami Chin nad tajnym planem doprowadzenia Rosji i Ukrainy do stołu negocjacyjnego już tego lata – podała agencja Bloomberg.

Według źródeł zaznajomionych z planami Macron zlecił swojemu doradcy ds. polityki zagranicznej Emmanuelowi Bonne’owi współpracę z szefem chińskiej dyplomacji Wangiem Yi w celu opracowania ram, które mogłyby zostać wykorzystane jako punkt wyjścia do przyszłych negocjacji między Moskwą a Kijowem - donosi Bloomberg.

14:46 Miejsce Ukrainy jest w NATO, dlatego umożliwimy jej przystąpienie do tej organizacji; dzięki dotychczasowemu wsparciu ze strony Sojuszu ukraińska armia zdołała odeprzeć wroga z Kijowa, Chersonia i Charkowa - oznajmił w Kijowie sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg podczas wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Szef NATO przypomniał, że od lutego 2022 roku, czyli początku rosyjskiej agresji na sąsiedni kraj, państwa Sojuszu przekazały Ukrainie pomoc o wartości ponad 155 mld euro, w tym 65 mld w ramach wsparcia wojskowego.

"Podczas szczytu NATO w Wilnie (w lipcu br. - PAP) członkowie (organizacji) potwierdzą swoją dalszą pomoc dla Ukrainy. Będzie ona przekazywana tak długo, jak będzie to niezbędne. (...) Oczekuję, że sojusznicy osiągną porozumienie w sprawie zwiększenia wielkości wsparcia NATO dla (Kijowa)" - zadeklarował Stoltenberg, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

14:22 Rosja jest ostatnim imperium kolonialnym Europy, twierdzi w czwartkowej rozmowie z dziennikiem “El Mundo” amerykański socjolog kazachskiego pochodzenia Azamat Junisbai, wskazując na słabnące wpływy Kremla w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę.

“Wiedza o rosyjskiej kolonizacji jest dziś na świecie niewielka”, uważa wykładowca socjologii na Pitzer College w kalifornijskim Claremont, przypominając, że niewiele osób ma świadomość, że blisko związany z Rosją naród kazachski dużo wycierpiał od swego sąsiada.

14:11 Nadszedł już czas, by NATO podjęło polityczną decyzję o członkostwie Ukrainy w Sojuszu; chcielibyśmy wiedzieć, kiedy przystąpimy do tej organizacji - oznajmił w czwartek w Kijowie ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski podczas wspólnej konferencji prasowej z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem.

"Jestem wdzięczny za zaproszenie do udziału w szczycie NATO (w lipcu br. w Wilnie - PAP), ale ważne jest również, żeby podobne zaproszenie otrzymała Ukraina. Nie ma ani jednego obiektywnego przeciwwskazania dla (takiej) politycznej decyzji. Teraz, kiedy większość mieszkańców krajów NATO i większość Ukraińców popiera przystąpienie do Sojuszu, nadszedł czas na odpowiednie postanowienia" - podkreślił Zełenski, cytowany przez agencje Reutera oraz Interfax-Ukraina.

14:10 Kijów był i nadal jest celem rosyjskiego agresora, ale teraz jest znacznie lepiej chroniony - powiedział w wywiadzie udzielonym Głosowi Ameryki mer kijowa Witalij Kliczko.

Chociaż przeciwczołgowe "jeże" i betonowe bloki zostały ostatnio w większości ściągnięte na pobocza i usunięto większość punktów kontrolnych, mer Kijowa jest przekonany, że zagrożenie rosyjskie nie minęło, a okupanci nie zrezygnowali ze swoich planów zdobycia ukraińskiej stolicy - czytamy w wywiadzie.

14:06 Wielka Brytania ma dość ograniczone możliwości powstrzymywania rosyjskich statków szpiegowskich na Morzu Północnym - ocenił w czwartek były zastępca szefa sztabu obrony generał Simon Mayall. Dodał jednak, że takie działania Rosji nie są niczym nowym.

W środę publiczni nadawcy z czterech państw nordyckich, Danii, Finlandii, Norwegii i Szwecji podali, że według ich wspólnego śledztwa, Rosja ma na Morzu Północnym flotę statków imitujących trawlery rybackie i statki badawcze.

13:58 Dzieci z okupowanych terenów Ukrainy są wysyłane na obozy na Krym, gdzie przebywają w „spartańskich warunkach” i jest im wpajana rosyjska ideologia – powiadomiła w czwartek wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar.

„Rozpoczęto dużą kampanię propagandową, w ramach której uczniowie z terenów okupowanych są dobrowolnie wysyłani na specjalnie przygotowane obozy na okupowanym Krymie” – napisała Malar na Telegramie.

13:48 Wizyta sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga w Kijowie jest istotna ze względu na przygotowania do szczytu Sojuszu w Wilnie oraz plany ukraińskiej kontrofensywy w wojnie, którą prowadzi przeciwko Ukrainie Rosja - ocenił ukraiński politolog PAP Ołeksandr Musijenko.

„Ukraina poważnie przygotowuje się do lipcowego szczytu NATO w Wilnie i chce usłyszeć konkretne odpowiedzi na pytania o naszą współpracę z Sojuszem, a przede wszystkim o przyszłą drogę do członkostwa” – powiedział.

13:41 Szwajcaria przyłączyła się do sankcji Unii Europejskiej nałożonych na rosyjską formację najemniczą Grupa Wagnera, a także agencję informacyjną RIA FAN - powiadomiła w czwartek agencja Reutera za szwajcarskim departamentem spraw gospodarczych, edukacji i badań naukowych.

Ograniczenia będą obowiązywały od godz. 18 w czwartek - poinformował rząd w Bernie.

13:31 W przyjętej w czwartek rezolucji Parlament Europejski zażądał od Rosji uwolnienia opozycjonistów Władimira Kara-Murzy i Aleksieja Nawalnego; wezwał też kraje UE do zapewnienia wiz humanitarnych dla rosyjskich dysydentów zagrożonych prześladowaniami.

Po niedawnym skazaniu mającego podwójne obywatelstwo - rosyjskie i brytyjskie - dziennikarza Władimira Kara-Murzy na 25 lat więzienia za krytykę reżimu Władimira Putina, posłowie potępili ten "politycznie umotywowany wyrok" i żądali jego "natychmiastowego i bezwarunkowego uwolnienia".

13:26 Rosyjscy żołnierze bili mnie, grozili, że mnie zgwałcą i zmusili do wykopania własnego grobu - wyznała przed Izbą Reprezentantów, izbą niższą Kongresu USA, 57-letnia mieszkanka Chersonia o imieniu Lubow.

Historia kobiety była jednym z najstraszliwszych świadectw rosyjskich zbrodni wojennych, jakiego członkowie komisji spraw międzynarodowych Izby Reprezentantów wysłuchali w środę - oceniła stacja CNN. Nazwiska ofiar, na ich prośbę, nie zostały ujawnione.

13:20 Imperialistyczne zapędy Kremla nie znają granic - napisał w czwartek w InfoAlercie na Twitterze pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn. "Tylko jedność Zachodu i dalsza pomoc Ukrainie mogą zatrzymać Rosję" - dodał.

Sekretarz stanu w kancelarii premiera podkreślił w czwartkowej serii wpisów, że Rosja kontynuuje działania wojenne przeciwko Ukrainie i prowadzi "cyniczną politykę wobec terenów okupowanych na wchodzie Ukrainy".

13:05 Wizyta sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga na Ukrainie może przynieść odpowiedzi na pytanie, jakich decyzji może oczekiwać Kijów na najbliższym szczycie Sojuszu w Wilnie – powiedział PAP ukraiński politolog Wołodymyr Horbacz.

„Oczekuję, że ta wizyta przyniesie pewne sygnały, czy podpowiedzi na temat tego, czego możemy oczekiwać na najbliższym szczycie NATO w Wilnie” – ocenił.

12:45 W ostatnich dniach odnotowano co najmniej kilka przypadków nielegalnych deportacji rodzin z małymi dziećmi, dokonywanych przez rosyjskich najemników z Grupy Wagnera w Bachmucie na wschodzie Ukrainy - powiadomiła w czwartek ukraińska Prokuratura Generalna.

Ogółem w okresie od minionej niedzieli do wtorku wagnerowcy wywieźli z miasta przynajmniej cztery rodziny, w tym trzech niepełnoletnich chłopców i jedną dziewczynkę. Do takich wniosków prowadzi analiza rosyjskich propagandowych materiałów zamieszczanych w internecie. Na tych nagraniach widać m.in. "głównego watażkę" z Grupy Wagnera, czyli właściciela tej formacji Jewgienija Prigożyna - czytamy w komunikacie prokuratury opublikowanym na Telegramie.

12:30 Obrona Bachmutu ma strategiczne znaczenie w skali wojny – oświadczył w czwartek na Twitterze doradca ukraińskiego prezydenta Mychajło Podolak.

„Ukraina ponad dziewięć miesięcy powstrzymuje potencjał ofensywny Rosji. Siły Zbrojne Ukrainy niszczą najbardziej profesjonalne oddziały wroga i burzą kluczowy plan Kremla – dojścia do granic administracyjnych obwodów ługańskiego i donieckiego. Cała reszta – będzie z czasem” – napisał Podolak.

12:18 Główne cele (Rosjan) nie zostały zrealizowane. Przeciwnik nie ma obecnie sił, żeby ponownie spróbować działań podobnych do tych, jakie obserwowaliśmy po 24 lutego ubiegłego roku (zmasowanego ataku na Kijów, północne, południowe i wschodnie regiony Ukrainy - PAP). To jednak nie oznacza, że wróg został rozbity i nie stanowi dla nas zagrożenia. (Agresorzy) wciąż dysponują dużą liczbą żołnierzy, potencjałem mobilizacyjnym i poważnymi zasobami uzbrojenia, nawet jeśli jest ono przestarzałe" - zaznaczył przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Andrij Jusow, cytowany przez portal Ukrainska Prawda.

Niemniej, według przedstawiciela HUR, "najlepiej wyszkolona część rosyjskiej armii została zniszczona na Ukrainie". "Zniszczył ją Władimir Putin, posyłając (tych ludzi) na rzeź" - podkreślił wojskowy.

11:35  Ukraine Weapons opublikował nagranie z frontu.

10:44 Bezdomny mężczyzna skazany na karę pozbawienia wolności, który od grudnia 2022 roku przebywa w jednej celi z rosyjskim opozycjonistą Aleksiejem Nawalnym, to Andriej Tatarczenko, odsiadujący wyrok siedmiu lat pozbawienia wolności za zabójstwo - ujawnił we wtorek niezależny rosyjski kanał na Telegramie Możem Objasnit'.

Pierwsze doniesienia o tym, że Nawalny jest zmuszany do mieszkania z bezdomnym, pojawiły się 12 grudnia.

"Jeśli nie da się kogoś złamać w więzieniu biciem, ponieważ obowiązuje wobec niego zakaz stosowania przemocy, a także ciągłym wrzucaniem do karceru, to można go jeszcze zmusić do mieszkania w jednej celi z bezdomnym. To właśnie stało się moim udziałem. (...) Jest to osadzony (cierpiący na) ogromne problemy z higieną osobistą" - informował wówczas opozycjonista w mediach społecznościowych.

10:40 Nexta opublikowała nagranie z Bachmutu.

10:38 Szczyt NATO w Wilnie musi przedstawić Ukrainie jasną ścieżkę dołączenia do Sojuszu - powiedział minister spraw zagranicznych Estonii Margus Tsahkna podczas swojej wizyty w stolicy Litwy.

"Szczyt musi przedstawić Ukrainie jasny komunikat i konkretne kroki na jej drodze do NATO" - wezwał w środę Tsahkna. "Mam nadzieję, że do tego czasu Szwecja zostanie najnowszym członkiem Sojuszu" - powiedział, odnosząc się do zaplanowanego na 11-12 lipca szczytu w Wilnie.

10:29 Decyzja o dostawach śmiercionośnego uzbrojenia z Korei Południowej dla Ukrainy będzie zależała od działań Rosji – oświadczyło w czwartek biuro prezydenta Korei Płd. Jun Suk Jeola, który w tym tygodniu po raz pierwszy zasygnalizował możliwość takich dostaw.

Korea Płd. jest ważnym producentem uzbrojenia, ale jej władze opierały się dotąd presji państw zachodnich i odmawiały dostarczania go Ukrainie. Według komentatorów powodem może być niechęć części krajowych elit politycznych, jak również relacje gospodarcze z Rosją i obawy, że zwiększy ona współpracę z Koreą Północną.

10:28 Samodzielne działanie krajów Europy Środkowej w celu zapobieżenia niekontrolowanemu importowi ukraińskich produktów rolnych przyniosło rezultaty - powiedział w środę w Brukseli minister rolnictwa Węgier Istvan Nagy.

„Warto było, aby Węgry zajęły zdecydowane stanowisko i broniły interesów węgierskich rolników, ponieważ to stanowisko zmusiło Komisję Europejską do podjęcia działań” – dodał Nagy.

10:21 Dania przekaże Ukrainie we współpracy z Holandią 14 czołgów Leopard 2 - ogłosił w czwartek rząd w Kopenhadze. Oczekuje się, że darowizna będzie gotowa na początku 2024 roku, gdyż wozy bojowe muszą zostać wyprodukowane.

Według pełniącego obowiązki ministra obrony Danii Troelsa Lund Poulsena "to nie są duńskie czołgi, ale są nabywane we współpracy z Holandią. Niektóre będą pozyskane za darmo" - oświadczył Poulsen.

10:14 Ogromny błysk światła, który zaobserwowali mieszkańcy Kijowa w środę wieczorem, związany był najprawdopodobniej z „wejściem ciała kosmicznego w gęste warstwy atmosfery” – poinformowało w czwartek Główne Centrum Kontroli Specjalnej, monitorujące zjawiska geofizyczne na Ukrainie.

„19 kwietnia 2023 r. o godzinie 21.57 czasu kijowskiego na terytorium Ukrainy za pomocą sprzętu do pomiaru infradźwięków Państwowego Centrum Technicznego Ukrainy zarejestrowano wysokoenergetyczne zdarzenie akustyczne. Szacunkowe miejsce epicentrum wybuchu znajduje się w obwodzie kijowskim” – ogłosiło Centrum.

10:13 Katarina Mathernova, dotychczas pełniąca funkcję zastępcy dyrektora generalnego Komisji Europejskiej ds. negocjacji akcesyjnych, będzie nową ambasadorką UE w Kijowie, co potwierdziła w nocy ze środy na czwartek na Twitterze.

Mathernova zajmowała się do tej pory unijną polityką rozszerzenia i od dawna jest w bliskim kontakcie z władzami Ukrainy. Wyznaczenie jej na stanowisko unijnej ambasador na Ukrainie jest kolejnym sygnałem poparcia dla starań tego kraju, mierzącego się z rosyjską agresją, o wstąpienie do UE - skomentowali unijni urzędnicy, na których słowa powołał się portal Euractiv.

"To wielki zaszczyt zostać mianowaną przedstawicielką UE na Ukrainie" - napisała Mathernova.

Nowej misji, którą ma rozpocząć we wrześniu 2023 r., pogratulował jej na Twitterze premier Słowacji Eduard Heger

10:01 W czwartek w godzinach porannych do Kijowa przybył sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg - poinformował portal Kyiv Independent. Serwis opublikował na Twitterze zdjęcia polityka, składającego hołd ukraińskim żołnierzom poległym podczas wojny z Rosją.

Stoltenberg został sfotografowany w pobliżu Ściany Pamięci Poległych za Ukrainę, znajdującej się w pobliżu kijowskiego Monasteru św. Michała Archanioła o Złotych Kopułach.

10:00 "Wojnę informacyjną przegraliśmy już w 2014 roku" - cytuje "New York Times" przedstawiciela władz Ukrainy w reportażu z Donbasu opisującym skuteczność rosyjskiej propagandy na wschodzie Ukrainy.

"To Ukraińcy nas ostrzeliwują, oni nas zabijają" - twierdzą mieszkańcy przygranicznych miejscowości po stronie ukraińskiej, którzy ulegają rosyjskiej propagandzie, oskarżającej Zachód o wywołanie wojny. Mieszkająca w przygranicznej Kostiantyniwce Natasza oskarża o zbombardowanie jej wioski nie siły rosyjskie, które od ośmiu miesięcy bezskutecznie starają się zdobyć położony w obwodzie donieckim Bachmut, lecz ukraińską armię. Jak wielu mieszkańców rosyjsko-ukraińskiego pogranicza, powtarza wiadomości zasłyszane w rosyjskich mediach - pisze "NYT".

09:46 Najważniejszym priorytetem Ukrainy jest szybkie stworzenie wielopoziomowego systemu obrony powietrznej – oświadczył minister obrony Ołeksij Reznikow, dodając, że Kijów potrzebuje myśliwców typu natowskiego.

„Naszym najważniejszym priorytetem jest szybkie stworzenie wielopoziomowego systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. Patrioty, IRIS-T, NASAMS i MiG-29 to najnowsze, ale nie ostatnie kroki na drodze do tego celu. Biorąc pod uwagę barbarzyńską taktykę Kremla, potrzebujemy myśliwców typu natowskiego” – napisał Reznikow w komunikacie na Twitterze.

„Często słyszeliśmy: 'to jest niemożliwe'. Ale widziałem na własne oczy, jak niemożliwe staje się możliwe” – zaznaczył minister.

09:19 Były rosyjski żołnierz z miasta Zawołżje w obwodzie niżnonowogrodzkim, który powrócił do rodzinnej miejscowości z wojny na Ukrainie, zamordował swoją żonę na oczach dzieci w wieku sześciu i siedmiu lat - powiadomił we wtorek niezależny rosyjski portal Insider za kanałem Moj Niżnyj Nowgorod na Telegramie.

Rodziny sprawcy zbrodni i zabitej kobiety początkowo odmówiły sfinansowania pogrzebu. W tej sytuacji pieniądze na opłacenie ceremonii musiały być zbierane w klasie szkolnej, do której uczęszcza jedno z dzieci. Ostatecznie krewni zgodzili się pomóc w organizacji uroczystości, lecz nie zdecydowali się przyjąć kilkulatków pod swoją opiekę. Dzieci prawdopodobnie trafią do państwowego ośrodka wychowawczego.

09:01 Utworzenie przez Rosję Grupy Sił Dniepr, której misją będzie obrona południowego sektora strefy okupowanej na Ukrainie, sugeruje, że pierwotna organizacja wojsk uległa ewolucji, prawdopodobnie z powodu ciężkich strat - podało w czwartek brytyjskie ministerstwo obrony.

Jak poinformowano w codziennej aktualizacji wywiadowczej, w komunikacie prasowym wydanym przez Kreml 18 kwietnia o wizycie prezydenta Władimira Putina w okupowanej przez Rosję południowej Ukrainie, napisano, że odwiedził on "Grupę Sił Dniepr", co jest jedną z pierwszych wzmianek o jej istnieniu.

08:37 Rosyjskie siły w dalszym ciągu używają dronów Shahed i innej nieprecyzyjnej broni, by zrekompensować ograniczone zasoby pocisków precyzyjnych – ocenia Instytut Badań nad Wojną (ISW). Rosyjskie służby specjalne przeszukują struktury policji w poszukiwaniu źródła wycieku danych.

ISW odnotowuje, że w nocy z wtorku na środę Rosjanie przeprowadzili na południu Ukrainy 12 ataków irańskimi dronami Shahed 131/136, z których 10 zostało zestrzelonych. Według rzeczniczki wojsk ukraińskich na Południu Natalii Humeniuk ataki te mają na celu identyfikację i zniszczenie systemów obrony powietrznej. Według ISW próby osłabienia tego komponentu to prawdopodobnie element rosyjskich przygotowań do ukraińskiej kontrofensywy.

07:46 Wojska ukraińskie odparły w ciągu doby ponad 55 ataków przeciwnika na różnych odcinkach frontu. Armia zestrzeliła 21 z 26 bezzałogowców, którymi Rosja zaatakowała cele na Ukrainie – podał sztab w porannym komunikacie.

„Swoje główne wysiłki przeciwnik koncentruje na działaniach ofensywnych na kierunkach łymanskim, bachmuckim, awdijiwskim, marjinskim i szachtarskim” – podano w podsumowaniu. Najbardziej intensywne walki toczą się o Bachmut i Marjinkę w obwodzie donieckim.

06:59 Obecni uchodźcy to przede wszystkim wykształcone kobiety z dziećmi, o lepszym statusie materialnym - pisze w czwartek "Rzeczpospolita".

Gazeta wskazuje, że wojna zmieniła społeczność ukraińską w Polsce. W artykule czytamy, że w porównaniu z sytuacją sprzed 24 lutego 2022 r. mieszkający w Polsce Ukraińcy są nieco bardziej zamożni i wolą spędzać czas w kinie czy teatrze niż w pubach czy restauracjach. Tak pokazują zebrane przez Selectivv dane pozyskane z telefonów komórkowych, które przytacza "Rzeczpospolita".

06:33 Siły rosyjskie zaatakowały Wuhłedar w obwodzie donieckim. Nexta opublikowała nagranie.

03:53 W czwartek nocne niebo nad Kijowem rozświetlił błysk światła, poinformowały kanały mediów społecznościowych, co wywołało spekulacje, że odpowiedzialna za to może być awaria satelity lub nawet kosmici, donosi Reuters.

Cztery krótkie klipy wideo opublikowane na kanale Telegram przez dziennikarza i blogera Anatolija Sharii pokazały niebo nagle oświetlone jaskrawym światłem. W jednym z klipów płonący obiekt zdawał się rozbijać o ziemię.

01:06 Obrona powietrzna zestrzeliła 10 z 11 „szahedów”, które zaatakowały Ukrainę. "Tej nocy wróg ponownie atakuje dronami szturmowymi i kierowanymi bombami lotniczymi. Jednostki przeciwlotniczych sił rakietowych Dowództwa Lotnictwa Wschodniego zniszczyły 10 z 11 Shahed-136/131” – czytamy w komunikacie.

22:11 MSW Ukrainy uruchomiło stronę internetową z danymi ponad 56 tys. rosyjskich żołnierzy, którzy zginęli w trakcie agresji na Ukrainę. Informacje pochodzą z publicznie dostępnych źródeł.

Na stronie https://poternet.site/ zbierane są potwierdzone publicznie w dostępnych źródłach informacje o żołnierzach armii rosyjskiej oraz formacji samozwańczych republik w Donbasie, którzy zginęli podczas najazdu na Ukrainę. Obecnie znajduje się tam 56 827 nazwisk.

O stworzeniu strony internetowej powiadomił wiceminister spraw wewnętrznych Leonid Tymczenko na antenie telewizji ukraińskiej – informuje portal Suspilne.

(PAP)