Kolejna fala zmasowanych ataków na Kijów [RELACJA NA ŻYWO]

2023-05-30 07:00 aktualizacja: 2023-05-31, 08:54
Kolejna fala ataków na Kijów. Fot. PAP/AA/ABACA
Kolejna fala ataków na Kijów. Fot. PAP/AA/ABACA
We wtorek nad ranem Rosja rozpoczęła kolejną falę powietrznych ataków na Kijów. W mieście słychać odgłosy eksplozji. "To zmasowany atak. Nie opuszczajcie schronów" - przekazał w komunikacie na Telegramie mer Kijowa Witalij Kliczko. Dodał, że w maju, głównie w nocy, Rosja wielokrotnie atakowała Kijów dronami i pociskami rakietowymi, aby sprawić ludziom "cierpienie psychiczne". Wtorkowe naloty są już 17. atakiem powietrznym Rosji na stolicę Ukrainy w tym miesiącu. W poniedziałek miasto zostało zaatakowane dwukrotnie, także w ciągu dnia. Alarm przeciwlotniczy ogłoszono w nocy z poniedziałku na wtorek także w środkowej i północnej części Ukrainy.

22:06 Wydanie przez Rosję listu gończego za naczelnym dowódcą ukraińskiej armii gen. Wałerijem Załużnym i dowódcą ukraińskich wojsk lądowych gen. Ołeksandrem Syrskim to element wojny informacyjnej - oznajmiła we wtorek Hanna Malar, wiceminister obrony Ukrainy.

W opinii wiceminister Rosja chce w ten sposób "zniwelować status Ukrainy jako ofiary międzynarodowej zbrodni agresji i w sposób formalny zrównać swoje zbrodnicze działania" z ukraińską obroną.

21:20 Niedzielny ostrzał rosyjskich koszar w okupowanej Jurjiwce nad Morzem Azowskim, w wyniku którego zginęło około 100 żołnierzy wroga, a ponad 400 doznało obrażeń, został dokonany przez Ukrainę przy pomocy brytyjskich pocisków manewrujących Storm Shadow - ujawnił we wtorek lojalny wobec Kijowa doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko.

Przekazane Ukrainie przez Wielką Brytanię pociski manewrujące Storm Shadow wykazują 100-procentową efektywność na froncie wojny z Rosją – oznajmił w niedzielę ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow.

20:41 Atak dronów na Moskwę zszokował polityczną elitę Rosji - ocenił we wtorek Mychajło Podolak, doradca biura prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Jak dodał, atak pokazał "techniczną niezdarność" Rosji.

"Te ataki dronami pokazały trzy rzeczy. Po pierwsze: wewnętrzna przestrzeń Rosji jest całkowicie niekontrolowana. Po drugie: nie ma żadnej obrony z powietrza czy z lądu. Nigdzie" - ocenił Podolak, cytowany przez RBK-Ukraina. Według niego atak pokazał też "techniczną niezdarność" Rosji.

19:44 We wtorek po południu doszło do potężnej eksplozji na terenie zakładów przemysłowych Awtokolorłyt w okupowanym Melitopolu na południu Ukrainy; w tej fabryce znajdowała się baza rosyjskich wojsk - poinformował na Telegramie lojalny wobec Kijowa mer Melitopola Iwan Fedorow.

"Mieszkańcy przekazują doniesienia o czarnym dymie przy wyjeździe z Melitopola w kierunku zachodnim. (...) Okupanci natychmiast powiadomili, że to efekt działania (rosyjskich) jednostek obrony powietrznej, lecz dym unosi się z ziemi w stronę nieba (co oznacza, że nie zestrzelono celu poruszającego się w powietrzu)" - dodał samorządowiec

17:17 Apelujemy do właścicieli kamer internetowych, aby nie prowadzili transmisji na żywo w internecie z wykorzystaniem tych urządzeń, ponieważ może to ułatwić rosyjskim wojskom namierzanie i ostrzeliwanie celów w naszym kraju - przypomniała we wtorek Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).

Zakaz dotyczy głównie "automatycznej rejestracji wideo w pobliżu budynków mieszkalnych i obiektów użyteczności publicznej, a także szlaków transportowych oraz obiektów przemysłowych i handlowych".

15:25 Ukraina usilnie liczy, że Korea Południowa dostarczy Kijowowi obronny sprzęt wojskowy, m.in. systemy przeciwlotnicze - powiedział we wtorek ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski w wywiadzie dla południowokoreańskiej gazety "Chosun Ilbo".

Zełenski w wywiadzie wyraził wdzięczność za zobowiązanie Korei Południowej do wysłania na Ukrainę pojazdów do rozminowywania i pomocy humanitarnej na łączną kwotę około 230 milionów dolarów. Podkreślił jednak, że Ukraina potrzebuje systemów przeciwlotniczych i systemów wczesnego ostrzegania.

14:55 W okupowanym przez Rosjan Melitopolu uprowadzona została Iryna Łewczenko, w przeszłości - dziennikarka mediów ukraińskich; została zatrzymana wraz z mężem i oboje są przetrzymywani w nieludzkich warunkach - podała we wtorek agencja Ukrinform.

Agencja powołuje się na apel, który w sprawie Łewczenko opublikowały organizacje dziennikarskie i media, w tym Radio Swoboda i Głos Ameryki.

14:01 Rzecznik Wschodniego Zgrupowania Wojsk armii ukraińskiej Serhij Czerewaty poinformował we wtorek, że siły ukraińskie ostrzelały najemników rosyjskiej Grupy Wagnera wycofujących się z Bachmutu. 80 z nich zostało zabitych, rannych jest 119 - oświadczył rzecznik.

"W ciągu obecnej doby zlikwidowano 80 okupantów; 119 z nich zostało rannych" - powiedział Czerewaty. Jak wyjaśnił, Rosjanie nadal prowadzą w Bachmucie rotację wojsk, zastępując Grupę Wagnera oddziałami regularnej armii. Są to wojska powietrznodesantowe i oddziały zmotoryzowane.

Rzecznik armii dodał, że w ciągu minionej doby w Bachmucie nie było starć bojowych.

13:17 Jeden z dronów, które pojawiły się w obwodzie moskiewskim, został strącony niedaleko rezydencji Władimira Putina w Nowo-Ogariowie pod Moskwą - podała we wtorek agencja Ukrinform, powołując się na doniesienia z Rosji.

Jak podaje Ukrinform, niezależna dziennikarka rosyjska Farida Rustamowa zwróciła uwagę na miejscowości, które wymienił rosyjski parlamentarzysta Aleksandr Chinsztejn. Oznajmił on, że drony zostały strącone w rejonie wsi: Iljinskoje, Timoszkino, Razdory, Romaszkino i koło osiedla willowego Greenfield. Jeśli doniesienia te są prawdziwe, to uwagę zwracają Razdory: jest to, jak informuje Rustamowa, część słynnej Rublowki - rejonu, gdzie wille ma rosyjska elita. Rezydencja Putina na terenie majątku Nowo-Ogariowo, koło wsi Usowo, jest położona "dziesięć minut jazdy samochodem" od Razdorów - zauważa Rustamowa.

12:01 Były dowódca sił zbrojnych USA w Europie emerytowany generał Ben Hodges oświadczył we wtorek podczas międzynarodowej konferencji Globsec w Bratysławie, że trzeba poważnie podchodzić do odparcia ewentualnego rosyjskiego ataku. Jego zdaniem NATO nie jest do tego przygotowane.

Rosja radzi sobie bardzo dobrze. „Każdy, kto rozmawia przez telefon lub radio, które nie jest zabezpieczone, zostanie zabity w ciągu trzech lub czterech minut. Nikt w żadnej z tych wzmocnionych obecnie grup bojowych nie jest w stanie bezpiecznie rozmawiać z nikim innym w amerykańskiej grupie bojowej w Polsce” – zauważył.

11:29 Odpowiedzią na każdy rosyjski atak może być tylko zwiększenie dostaw systemów obrony powietrznej i amunicji od NATO i UE; tak właśnie pracujemy – oświadczył minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba po kolejnym nalocie rosyjskich dronów na Kijów.

Ostatni nocny atak dronów Shahed na Kijów był trzecim rosyjskim ostrzałem powietrznym w ciągu doby.  Od początku maja był to już 17. atak powietrzny na Kijów.

11:02  Ambasador Ukrainy w Niemczech Ołeksij Makejew wyklucza jakiekolwiek ustępstwa terytorialne ze strony swojego kraju na rzecz Rosji. "Rosja musi opuścić wszystkie okupowane terytoria" - powiedział Makiejew we wtorek w wywiadzie dla stacji RTL. "Nie oddamy Rosjanom ani kawałka ziemi" - podkreślił.

"Rosja musi opuścić wszystkie okupowane terytoria. Wtedy będziemy również negocjować, w jaki sposób Rosja zapłaci reparacje" - powiedział Makejew.

10:49 Prawdziwy poziom wydatków wojskowych Rosji jest trudny do oszacowania ze względu na brak transparentności, ale jest niemal pewne, że ich wzrost wywiera presję na finanse publiczne - przekazało we wtorek brytyjskie ministerstwo obrony.

Jak wskazano w codziennej aktualizacji wywiadowczej, 25 maja Sztokholmski Międzynarodowy Instytut Badań nad Pokojem (SIPRI) poinformował, że rosyjskie wydatki wojskowe wzrosły w 2022 r. o 9,2 proc. - do 86,4 mld dolarów - i ocenił, że odpowiada to 4,1 proc. PKB Rosji.

10:29 Rosyjski pocisk manewrujący, który wleciał w grudniu na terytorium Polski, spadł w pobliżu centrum szkolenia sił połączonych NATO w Bydgoszczy - poinformował we wtorek amerykański dziennik "Wall Street Journal".

"Pocisk manewrujący, wystrzelony podczas rosyjskich ataków na Ukrainę, wleciał do Polski w grudniu ubiegłego roku, a następnie uderzył we fragment lasu około 10 mil (16 km) od centrum szkoleniowego NATO, co - jak uważają zachodni przedstawiciele władz - unaoczniło wyzwania dla obrony przestrzeni powietrznej Sojuszu" - pisze "WSJ".

08:46 Koncentrowanie ataków powietrznych Rosji na ukraińskiej stolicy prawdopodobnie ogranicza zdolność Moskwy do osłabienia kontrofensywnego potencjału Ukrainy – pisze Instytut Studiów nad Wojną (ISW) w najnowszym raporcie.

Amerykański think tank zaznacza, że wznowione w ostatnich miesiącach ataki powietrzne na Ukrainę mają na celu osłabienie ukraińskich zdolności kontrofensywnych.

07:33 Co najmniej jedna osoba zginęła w wyniku kolejnego ataku dronów na Kijów, do którego doszło w nocy z poniedziałku na wtorek – powiadomiły władze miasta. Wybuchy słychać było w różnych częściach ukraińskiej stolicy, zapaliły się budynki i kilka samochodów.

„Wróg kontynuuje ataki na stolicę. W nocy wybuchy rozległy się w różnych częściach miasta. Jedna osoba zginęła” – poinformował rano mer Kijowa Witalij Kliczko w Telegramie. 

06:55 Drony uderzyły we wtorek rano w kilka budynków mieszkalnych w Moskwie - podała agencja Reutera, powołując się na rosyjskie media.

06:45 Zarówno media, jak i eksperci wielokrotnie - bezskutecznie - alarmowali w ostatnich kilkunastu latach, że Rosja aktywnie włączała się we wspieranie grup ekologicznych organizujących kampanie i protesty przeciwko gazowi łupkowemu.

Wstępne badania wskazywały, że Europa ma 13-14 bilionów metrów sześciennych złóż gazu łupkowego - znacznie więcej niż gazu konwencjonalnego. Ta alternatywna branża wydobywcza nie została jednak nigdy rozwinięta na Starym Kontynencie ze względu na niekorzystne warunki geologiczne, dużą gęstość zaludnienia i obawy o zanieczyszczenie środowiska.

Zwłaszcza te ostatnie były podsycane przez przeróżne grupy ekologiczne, które organizowały m.in. lokalne protesty. Podejrzenia, że "ekolodzy" nie działają ze szlachetnych pobudek, lecz są inspirowani przez Kreml - pisał o tym m.in. w 2014 roku dziennik "The New York Times", a w 2016 roku brukselskie Centrum Studiów Europejskich Wilfrieda Martensa (WMCES) - nie zapobiegły wprowadzeniu moratorium na "łupki" m.in. w Niemczech i we Francji.

03:14 We wtorek nad ranem Rosja rozpoczęła kolejną falę powietrznych ataków na Kijów. W mieście słychać odgłosy eksplozji. "Nie opuszczajcie schronów" - apeluje do mieszkańców mer ukraińskiej stolicy Witalij Kliczko.

Przedstawiciele administracji Kijowa informują, że obrona przeciwlotnicza odpiera rosyjskie ataki. Na miasto spadły szczątki zastrzelonych rakiet lub dronów.

W ostrzale ranna została 27-letnia kobieta.

02:26 Mimo że Niemcy i Wielka Brytania wykluczyły dostarczenie myśliwców Eurofighter na Ukrainę w "dającej się przewidzieć przyszłości", minister obrony tego kraju Ołeksij Reznikow powiedział w wywiadzie prasowym, że wciąż liczy "na ten ważny krok".

01:45 Prezydent Ukrainy podziękował obronie przeciwlotniczej za ocalenie - i to jednego dnia - życia setek ludzi podczas ostatnich, zmasowanych rosyjskich ataków powietrznych. "Było wprawdzie kilka uderzeń, ale większość dronów i rakiet została zestrzelona" - powiedział w poniedziałek Wołodymyr Zełenski w wieczornym wystąpieniu wideo.

"Świat musi zoba
czyć, że terror przegrywa" - podkreślił Zełenski.

Powiedział, że amerykańskie systemy obrony powietrznej Patriot, którymi dysponuje ukraińska armia, pomogły zniszczyć "zło". Zaapelował o dalszą zagraniczną pomoc, by Ukraina mogła się bronić. "Nie ma większego upokorzenia dla państwa terrorystycznego niż sukces naszych żołnierzy" - stwierdził prezydent.

Podkreślił, że priorytetem pozostaje całkowite wyzwolenie kraju spod rosyjskiej okupacji. 

01:10 Hiszpańskie media, które szeroko komentowały w poniedziałek powołanie komisji ds. zbadania wpływów rosyjskich w Polsce, odnotowują, że w ostatnich latach wyraźnie wzrosła liczba Hiszpanów uważających Rosję za zagrożenie.

22:41 Celem rosyjskich ataków rakietowych na Kijów, przeprowadzonych w nocy z niedzieli na poniedziałek i w poniedziałek rano, było wykrycie miejsc dyslokacji, a następnie zniszczenie naszych systemów obrony powietrznej Patriot, przekazanych nam przez USA; zamiary wroga nie powiodły się - ocenił ukraiński ekspert ds. wojskowości, pułkownik Roman Switan.

Liczba pocisków Iskander wystrzelonych rano przez Rosjan, czyli 11, odpowiada liczbie elementów systemów Patriot. Osiem wyrzutni, radar, stanowisko dowodzenia, jednostka zasilająca, czyli łącznie 11 celów - zauważył Switan, cytowany przez agencję UNIAN.

Według pułkownika rozmieszczenie Patriotów w pobliżu stolicy uniemożliwia najeźdźcom przeprowadzenie skutecznego ataku rakietowego na centra decyzyjne władz w Kijowie, m.in. budynek Rady Najwyższej (parlamentu).

"To są właśnie Rosjanie. Oni zachowują się jak barany, które będą uderzać (głowami) w bramę dopóty, dopóki nie poranią się po sam ogon. Dopiero wówczas, gdy się to stanie, uspokoją się. Można przypuszczać, że wszystkie przyszłe rosyjskie wysiłki wojskowe zostaną poświęcone próbom zniszczenia Patriotów" - przewiduje ekspert.

22:20 Hiszpania unika zaangażowania się w szkolenie pilotów ukraińskich, argumentując, że nie dysponuje samolotami bojowymi F-16, które miałyby trafić do Kijowa w celu obrony powietrznej kraju - poinformowała Europa Press.

Minister obrony Margarita Robles wielokrotnie deklarowała „całkowite i absolutne” wsparcie dla Ukrainy, ale „w miarę naszych możliwości”. Odnośnie myśliwców F-16 przypominała, że „Hiszpania nie ma tych samolotów w swoim wyposażeniu”.

Szefowa obrony wyjaśniła podczas ostatniego spotkania ze swoimi europejskimi odpowiednikami w Brukseli w ub. tygodniu, że hiszpańskie siły powietrzne dysponują F-18 i Eurofighterami, a „każdy model ma swoją dynamikę”.

Hiszpańskie media zauważają jednak, że niektóre inne kraje - jak Francja, Wielka Brytania czy Belgia, których siły powietrzne także nie mają w swoim wyposażeniu myśliwca F-16 zaoferowały szkolenie ukraińskich pilotów.

Dania, Holandia i Portugalia posiadają myśliwce F-16 i zgodziły się na szkolenie pilotów. Portugalia wykluczyła jednak przekazanie maszyn Ukrainie, bo ma ich mało i sama ich potrzebuje.

22:06 Szef cywilnej agencji kontrwywiadowczej Informacyjnej Służby Bezpieczeństwa (BIS) Michal Koudelka powiedział w poniedziałek, że Rosjanie wykorzystają wszystkie możliwości, aby Czechy nie  ratyfikowały umowy obronnej z USA. Dokument podpisano w ubiegłym tygodniu w Waszyngtonie.

"Rosjanie użyją wszelkich środków – także osobistych, a nawet intymnych - aby zapobiec ratyfikacji umowy z USA" - powiedział Koudelka na konferencji poświęconej bezpieczeństwu wewnętrznemu i odporności państwa zorganizowanej przez Izbę Poselską. Jego zdaniem Rosja będzie chciała oczerniać polityków i w ten sposób wpływać na ich decyzje. Tego wątku szef BIS nie rozwinął.

21:33 Około 100 rosyjskich żołnierzy zginęło, a ponad 400 zostało rannych w niedzielnym ostrzale koszar w okupowanej  Jurjiwce w pobliżu Mariupola; to kolejny skuteczny atak ukraińskich wojsk na pozycje wroga w tym mieście lub jego okolicy - powiadomił w poniedziałek lojalny wobec Kijowa doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko.

Rosjanie przez całą noc wywozili z Jurjiwki rannych i zabitych. Poszkodowanych i zmarłych transportowano ciężarówkami Ural i Kamaz, ponieważ liczba karetek pogotowia okazała się niewystarczająca. W ostrzelanej Jurjiwce, położonej na wybrzeżu Morza Azowskiego, znajdowały się nie tylko stanowisko dowódcze, magazyn amunicji i sprzęt wojskowy, ale także m.in. stacja łączności i jednostka walki radioelektronicznej. Potwierdzono zniszczenie tych instalacji - poinformował samorządowiec w komunikatach na Telegramie.

(PAP)