13:58 W obwodzie charkowskim wojska rosyjskie wystrzeliły w samochód cywilny pocisk przeciwczołgowy Kornet – powiadomił szef władz obwodu Ołeh Syniehubow. Na miejscu zginęło dwoje wolontariuszy.
"W wyniku bezpośredniego trafienia wystrzelonego przez okupantów pocisku (przeciwpancernego) Kornet zginęli dwaj mieszkańcy miejscowości Zołocziw” – napisał w sobotę w komunikatorze Telegram szef administracji wojskowej obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow.
W samochodzie znajdowali się 42-letni mężczyzna i 53-letnia kobieta. Syniehubow powiadomił, że byli to wolontariusze. Do ostrzału doszło na drodze w okolicach wsi Hurjiw Kozaczok niedaleko od granicy z Rosją
13:29 Od początku pełnoskalowej wojny ponad trzy tysiące par zawarło związek małżeński, korzystając z procedury umożliwiającej zdalny ślub – pisze portal Ukraińska Prawda, powołując się na resort sprawiedliwości.
"W czasie pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainie zarejestrowano 3328 zdalnych ślubów” – powiadomił w sobotę resort sprawiedliwości na Facebooku w poście zatytułowanym "Historia miłości w czasie wojny".
1700 par wzięło ślub zdalny w sensie dosłownym, tzn. bez obecności jednego z narzeczonych. Jeszcze ponad 1,5 tys. ślub zawarto na podstawie aktów, zarejestrowanego przez dowódców wojskowych, a 51 – przez szefów placówek medycznych.
13:14 Papieski jałmużnik kardynał Konrad Krajewski uczestniczył w Rzymie w przygotowaniach do transportu pomocy humanitarnej dla mieszkańców Chersonia na Ukrainie, zalanego w wyniku wysadzenia tamy w Nowej Kachowce. Miejscem zbiórki i załadunku darów jest grekokatolicka bazylika Świętej Zofii w Wiecznym Mieście.
Kardynał Krajewski, cytowany przez portal Vatican News w sobotę, powiedział, że gdy papież Franciszek był jeszcze w szpitalu po operacji, polecił kierowanej przez niego Dykasterii ds. Posługi Miłosierdzia przekazać pomoc dla ludności terenów, zniszczonych w rezultacie wysadzenia zapory.
Jak podkreślił polski kardynał, transport środków higienicznych, pieluszek i żywności zostanie dostarczony przez „odważnych kierowców”. Dodał, że do tej pory, od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę, z terenu rzymskiej bazyliki grekokatolickiej, gdzie trwa zbiórka pomocy, wysłano na Ukrainę 106 ciężarówek.
12:13 W akwenie Morza Czarnego znajdują się obecnie dwa rosyjskie okręty wojenne, mogące przenosić w sumie do 16 pocisków manewrujących Kalibr – powiadomiła Marynarka Wojenna Ukrainy.
Ostatni atak rakietowy na Ukrainę z zastosowaniem Kalibrów miał miejsce w piątek.
11:53 Rosyjskie dowództwo wprowadziło nowe regulacje w sprawie leczenia rannych na ukraińskim froncie, zgodnie z którym ewakuowani do Rosji mają być tylko oficerowie – twierdzi sztab generalny armii ukraińskiej.
Według informacji strony ukraińskiej takie działania mają na celu ukrycie dużych strat, które Rosjanie ponoszą na froncie.
"Dowództwo wprowadziło nowy tryb leczenia wojskowych, zgodnie z którym ewakuacji podlegają tylko oficerowie. Podoficerowie i szeregowi, niezależnie od skali obrażeń, mają być leczeni na terytoriach czasowo okupowanych” – twierdzi w komunikacie sztab generalny armii ukraińskiej.
11:00 W ciągu minionej doby w obwodzie chersońskim w wyniku rosyjskich ostrzałów zginęły dwie osoby, 25 zostało rannych – powiadomiły władze regionu. W obwodzie donieckim zginęła co najmniej jedna osoba.
Dwie osoby zginęły, a 25 zostało rannych w ciągu minionej doby – powiadomił w sobotę Ołeksandr Prokudin, szef władz obwodu chersońskiego.
Jak dodał, z moździerzy, artylerii, wyrzutni Grad i dronów ostrzeliwane były Chersoń oraz miejscowości obwodu. Doszło do szeregu zniszczeń infrastruktury cywilnej, atakowane były dzielnice mieszkalne.
10:42 W wyniku wysadzenia zapory Kachowskiej Elektrowni Wodnej w obwodzie chersońskim wciąż zalane jest 28 miejscowości, w tym 17 na okupowanych terenach – powiadomiły w sobotę władze regionu. W obwodzie mikołajowskim podtopionych jest 35 budynków.
"Podtopionych jest 11 miejscowości (1509 budynków) na prawym (zachodnim) brzegu Dniepru i 17 miejscowości na terytoriach tymczasowo okupowanych” – powiadomiła Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych. W punkcie pomiarowym Chersoń poziom wody w Dnieprze wynosi 1,09 m i stopniowo obniża się.
Na terenie obwodu ewakuowano 2782 osoby, uratowano 716 osób, w tym 30 dzieci i 40 osób o ograniczonej mobilności. W regionie funkcjonuje 14 punktów ewakuacyjnych.
Służby wypompowują wodę z zalanych budynków, a także dostarczają mieszkańcom wodę pitną, żywność i produkty pierwszej potrzeby.
10:02 Za kilka dni na Ukrainę wyruszy transport z darami od świętokrzyskich samorządów i strażaków z regionu. Za wschodnią granicę pojadą m.in. pompy do wody, kamizelki ratunkowe, węże strażackie i autobus.
Akcja ma na celu wsparcie Ukrainy w walce ze skutkami katastrofy ekologicznej i humanitarnej spowodowanej wysadzeniem przed Rosjan zapory Kachowskiej Elektrowni Wodnej na rzece Dniepr. Wojewoda Świętokrzyski Zbigniew Koniusz zwrócił się do świętokrzyskich samorządów z apelem o wsparcie i przekazanie asortymentu, którego strona ukraińska najbardziej potrzebuje. Na apel odpowiedziało 17 samorządów i siedem jednostek ochotniczej straży pożarnej.
10:01 To miasto żyje w ciągłym strachu. Do niedawna mieszkańcy Margańca, jednego z najczęściej ostrzeliwanych przez Rosjan miejsc Ukrainy, bali się nadlatujących z ich strony pocisków i myśleli co będzie, jeśli okupanci wywołają katastrofę w położonej w sąsiedztwie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. Teraz zastanawiają się, jak wytrwać bez wody, którą stracili z winy najeźdźcy.
„U nas alarmy ogłaszane są przeważnie dopiero po tym, gdy coś wybuchnie. Nauczyliśmy się już, jaki odgłos wydają nadlatujące pociski i jak na nie reagować. Teraz uczymy się, jak żyć bez wody” – wyjaśnia PAP kobieta przed budynkiem rady miejskiej.
Marganiec w obwodzie dniepropietrowskim leży na prawym brzegu Zbiornika Kachowskiego, który wysycha po tym, jak 6 czerwca wojska rosyjskie wysadziły tamę w Nowej Kachowce na Dnieprze. Z godziny na godzinę z kranów przestała płynąć woda.
09:15 Jak poinformowano w codziennej aktualizacji wywiadowczej brytyjskie ministerstwo obrony, zdjęcia pokazują, że ponad 20 dodatkowych rosyjskich śmigłowców zostało rozmieszczonych na lotnisku w Berdiańsku, około 100 km za linią frontu.
"W ciągłej rywalizacji między środkami lotniczymi a przeciwlotniczymi, Rosja prawdopodobnie zyskała tymczasową przewagę na południu Ukrainy, zwłaszcza dzięki śmigłowcom szturmowym, wykorzystującym pociski rakietowe o większym zasięgu przeciwko celom naziemnym" - oceniono. (PAP)
08:56 Na nowych zdjęciach satelitarnych firmy Maxar widać zniszczoną zaporę Kachowskiej Elektrowni Wodnej na Dnieprze oraz terminal rzeczny, zalany po wysadzeniu tamy – pisze ukraiński projekt Schemy (Radio Wolna Europa).
"Na zdjęciu z 16 czerwca, które posiadają Schemy, widać szczegółowo zniszczoną zaporę" – piszą ukraińscy dziennikarze.
Firma opublikowała także zdjęcie terminalu rzecznego Nibułon we wsi Kozacke, niedaleko od zapory. "Wcześniej (po zniszczeniu zapory) znajdował się on pod wodą. Na nowym zdjęciu widać, że woda wycofała się” – zaznaczono.
07:37 Siły ukraińskie kontynuowały w piątek działania kontrofensywne co najmniej na trzech odcinkach frontu – pisze w najnowszym raporcie amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW).
"Siły ukraińskie kontynuowały w piątek działania kontrofensywne przynajmniej na trzech odcinkach frontu i według doniesień osiągnęły postępy" – pisze ISW.
Według ukraińskiego sztabu generalnego skuteczne operacje miały być przeprowadzone na południowy zachód od Bachmutu w rejonie miejscowości Stupoczki, na zachodzie obwodu donieckiego w rejonie Wuhłedaru, a także na zachodzie obwodu zaporoskiego.
Powołując się na dostępne nagrania, których lokalizację udało się potwierdzić, ISW ocenia, że Ukraińcy mieli ograniczone lokalne postępy w rejonie Jahidnego pod Bachmutem. Z kolei źródła rosyjskie twierdziły, że wojska ukraińskie kontynuowały ataki na północny zachód, zachód i południowy zachód od Bachmutu.
06:38 Przed członkostwem w NATO Ukraina będzie potrzebowała gwarancji bezpieczeństwa ze strony społeczności międzynarodowej. Ukraina dysponuje w tej chwili jedną z najbardziej doświadczonych w boju armii. W tym kontekście przystąpienie do NATO jest w interesie całego Zachodu - mówi w rozmowie z PAP europosłanka Anna Fotyga (PiS).
W czwartek PE przyjął rezolucję wzywająca NATO do zaproszenia Ukrainy do NATO oraz do integracji europejskiej tego państwa.
"Negocjacje prowadził doświadczony europoseł Petras Austrevicius, wraz z którym zabiegałam o debatę i rezolucję. Dzięki silnemu głosowi naszego regionu udało się. Rezolucja zawiera bardzo wyraźne zapisy o pespektywie członkostwa w NATO dla Ukrainy. Mówimy też, że w okresie przejściowym dojścia do pełnego członkostwa, potrzebne będą specjalne gwarancje społeczności międzynarodowej. To będzie jak sądzę koalicja chętnych państw, które są zaangażowane w pomoc Ukrainie” – powiedziała.
00:27 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w piątek w wieczornym wystąpieniu wideo, że każdy metr terytorium wydartego rosyjskim siłom okupacyjnym ma "ogromne znaczenie" dla ukraińskiej kontrofensywy.
W nagraniu Zełenski podkreślił, jak ważny dla trwającej kontrofensywy jest "ruch naprzód" ukraińskich wojsk.
"Każdy żołnierz, każdy kolejny krok, każdy metr ukraińskiej ziemi odzyskanej od wroga ma ogromne znaczenie" - dodał Wołodymyr Zełenski.
Wojska ukraińskie kontynuują operacje kontrofensywne na trzech odcinkach frontu i mają pewne zdobycze terytorialne – przekazywał w najnowszych raportach amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
20:43 Nuklearna retoryka Władimira Putina jest "wysoce nieodpowiedzialna" - oświadczyła w piątek wicerzeczniczka Białego Domu Olivia Dalton, odnosząc się do słów rosyjskiego prezydenta podczas forum ekonomicznego w Petersburgu. Szef dyplomacji USA Antony Blinken stwierdził natomiast, że nie widzi potrzeby zmiany rozmieszczenia amerykańskiej broni jądrowej.
Według dziennikarzy podróżujących w piątek na pokładzie Air Force One z prezydentem Bidenem, Dalton potępiła rosyjskie groźby jądrowe jako "wysoce nieodpowiedzialne" i potwierdziła amerykańskie zobowiązania w ramach NATO.
19:46 Hiszpańska armia wysłała na Ukrainę cztery czołgi Leopard 2A4 - podało w piątek cytowane przez media ministerstwo obrony Hiszpanii. To kolejne pojazdy przekazane Kijowowi po kwietniowym transporcie na Ukrainę sześciu Leopardów.
Wysłanie kolejnych czołgów, które przeszły generalny remont, potwierdziła w piątek hiszpańska minister obrony Margarita Robles, przebywająca w Brukseli na dwudniowym spotkaniu ministrów obrony państw NATO.
19:29 Rząd Szwecji ogłosił w piątek 12. pakiet pomocy dla Ukrainy. Darowizna o łącznej wartości 250 mln koron (ok. 21 mln euro) zasili fundusze brytyjski oraz NATO na zakup broni oraz umożliwi szkolenia ukraińskich pilotów na myśliwcach Gripen.
Jak podkreślono w komunikacie, szkolenia pilotów i personelu lotniczego na JAS 39 Gripen mają związek z prośbą strony ukraińskiej o możliwość przetestowania i oceny szwedzkich samolotów bojowych w związku z koniecznością modernizacji sił powietrznych Ukrainy.
19:14 Rozmowy pokojowe z Rosją są możliwe tylko po całkowitym wycofaniu wojsk agresora z naszego kraju; pozwolenie na jakiekolwiek negocjacje teraz, gdy nasze ziemie są okupowane, skutkowałoby zamrożeniem wojny, czyli bólu i cierpienia - oznajmił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po piątkowym spotkaniu w Kijowie z delegacją siedmiu państw Afryki.
To jest nasze stanowisko, które przedstawiłem dzisiaj w jednoznaczny sposób politykom z krajów afrykańskich - dodał Zełenski, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.
18:44 Ukraińska ofensywa to gra na czas, również ze względu na zbliżające się wybory w USA i szanse na dalsze amerykańskie dofinansowanie, które z uwagi na kampanię wyborczą może zostać zablokowane w Kongresie przez Republikanów - pisze w piątek portal Axios.
Sukcesy i tempo ukraińskiej kontrofensywy mają wielkie znaczenie w Waszyngtonie, gdzie przedwyborcza polityka partyjna jest głównym zagrożeniem dla pomocy finansowej dla Kijowa - wyjaśnia Axios.
16:59 Prezydent USA Joe BIden poparł propozycję sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga, by zrezygnować z wymogu przejścia przez mechanizm Planu Działań na rzecz Członkostwa (Membership Action Plan; MAP) w ramach akcesji Ukrainy do Sojuszu - podały "Washington Post" i Politico. Ma to potencjalnie skrócić jej drogę do członkostwa.
Jak donosi "Washington Post", Biden wstępnie zgodził się na zrezygnowanie z MAP-u - zwykle wieloletniego procesu, przez który przechodzi większość nowych członków - podczas niedawnej rozmowy ze Stoltenbergiem w Białym Domu.
15:05 Wyemitowany przez ukraińską pocztę znaczek z wizerunkiem zatopionego okrętu Moskwa, flagowej jednostki rosyjskiej Floty Czarnomorskiej, oraz fragmentem cytatu "Rosyjski okręcie wojenny, p... się" został uznany za najlepszy znaczek pocztowy na świecie w 2022 roku - poinformował portal Ukrainska Prawda.
Ukraiński operator pocztowy otrzymała trzy wyróżnienia w prestiżowym konkursie World Post & Parcel Awards, a znaczek ze słynnym cytatem został uznany za najlepszy na świecie w 2022 roku. Ukrposzta zwyciężyła też w kategorii Filatelistyczna Kampania Roku. Zwycięski znaczek został wyemitowany w 5 milionach egzemplarzy - napisała Ukrainska Prawda.
"Rok 2022 był rokiem restartu, wzrostu i prawdziwego rozkwitu dla ukraińskiej filatelistyki. Przykład Ukrposzty udowodnił, że branża ta może cieszyć się dużym zainteresowaniem i popularnością. Ukraińska filatelistyka stała się tematem zainteresowania nie tylko w kraju, ale i na świecie" - napisał ukraiński operator pocztowy na swojej stronie internetowej.,
14:57 Sojusznicy zgadzają się, że Ukraina zbliżyła się do NATO w ciągu ostatniej dekady - powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg po zakończeniu dwudniowego spotkania ministrów obrony krajów należących do Sojuszu.
Stoltenberg podkreślił również, że konieczne jest utworzenie "struktury", która zapewni Ukrainie bezpieczeństwo po zakończeniu wojny. Sekretarz generalny podkreślił, że trwają prace nad utworzeniem Rady NATO-Ukraina, która byłaby platformą politycznej koordynacji między Sojuszem a Kijowem.
Jens Stoltenberg zastrzegł jednocześnie, że kwestia oficjalnego zaproszenia Ukrainy do NATO nie będzie tematem na zbliżającym się szczycie w Wilnie (11-12 lipca).
14:28 Rosjanie są zainteresowani destabilizacją naszego kraju, dlatego po hydroelektrowni w Nowej Kachowce mogą wysadzić też okupowaną Zaporoską Elektrownię Atomową - oznajmił w opublikowanym wywiadzie dla amerykańskiej stacji NBC News prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
"Rosja chce wysadzić (ten obiekt). Podobnie jak w przypadku tamy (na Dnieprze w Nowej Kachowce), oni nie są zainteresowani bezpieczeństwem Ukrainy. Przeciwnie - nieustannie potrzebują destabilizacji. Chcą też wywrzeć presję na świat, żeby wpłynął na Ukrainę i (zmusił ją) do zamrożenia konfliktu" - ostrzegł Zełenski.
Zaporoska Elektrownia Atomowa, największa siłownia jądrowa w Europie, jest okupowana od początku marca ubiegłego roku. Na jej terenie stacjonują rosyjscy żołnierze, są tam też obecni pracownicy rosyjskiego państwowego koncernu Rosatom. W ostatnich miesiącach wojska najeźdźcy wielokrotnie ostrzeliwały teren elektrowni, stwarzając w ten sposób - w ocenie władz w Kijowie - zagrożenie radiacyjne o trudnych do przewidzenia konsekwencjach.
14:21 Kijów bada, czy belgijska broń przekazana Ukrainie mogła być użyta na terytorium Rosji - powiedział minister obrony Ukrainy swojej belgijskiej odpowiedniczce podczas spotkania w Brukseli. O szczegółach informuje agencja Belga.
Na początku tego miesiąca "Washington Post" opublikował zdjęcia przedstawiające rosyjskich bojowników antyputinowskich niosących belgijskie karabiny podczas ataku na terytorium Rosji. W mediach pojawiają się też informacje, że siły te korzystają z pojazdów taktycznych i karabinów przekazanych Ukrainie przez USA, Polskę i Czechy.
Belgijski premier Alexander De Croo powiedział, że „potraktuje to bardzo poważnie”, jeśli przekazana broń będzie faktycznie używana w Rosji, ponieważ naruszyłoby to warunki dostaw broni. Kraj zwrócił się do Ukrainy o wyjaśnienie, co się stało.
13:48 Ukraiński więzień polityczny Wołodymyr Jakymenko, odbywający wyrok 15,5 roku pozbawienia wolności w kolonii karnej w Rosji, podciął sobie żyły w geście protestu przeciwko konieczności szycia mundurów dla żołnierzy wroga; mężczyzna przeżył, chociaż odmówiono mu pomocy medycznej - powiadomił w piątek rzecznik praw człowieka Ukrainy Dmytro Łubinec.
Jakymenkę skazano na podstawie sfabrykowanych dowodów, rzeczywistą przyczyną jego aresztowania były proukraińskie poglądy. Nasz rodak przebywa w więzieniu w Pugaczowie w obwodzie samarskim, w europejskiej części Rosji - oznajmił Łubinec w komunikacie na Telegramie (https://tinyurl.com/mkc87fyd).
Jak dodał, powołując się na informacje przekazane przez żonę Jakymenki Alonę, osadzony Ukrainiec jest zmuszany do szycia mundurów na potrzeby rosyjskich żołnierzy i otrzymuje za to wynagrodzenie w wysokości zaledwie 12 rubli (około 60 groszy) miesięcznie. Więzień już kilkakrotnie odmawiał, za co był - w ramach kary - wysyłany na wartę. Zabraniano mu także kontaktowania się z adwokatem.
12:59 W wyniku przeprowadzonego w piątek rosyjskiego ataku rakietowego w Kijowie nie doszło do uszkodzenia obiektów infrastruktury – poinformował mer stolicy Witalij Kliczko.
Uściślenie. W Kijowie w dzielnicy Padół było słychać głośne wybuchy w wyniku działania obrony powietrznej obok stolicy. W ataku nie doszło do uszkodzenia obiektów czy budynków w Kijowie" - napisał w Telegramie Kliczko.
12:56 Ostrzeliwując w piątek Kijów, gdzie przebywają z wizytą przywódcy państw afrykańskich, Władimir Putin po raz kolejny zademonstrował, że jest gotów lekceważyć bezpieczeństwo zagranicznych liderów; Rosjanie atakują naszą stolicę zawsze wówczas, gdy gościmy tam delegacje wysokiego szczebla - zauważył szef biura prezydenta Ukrainy Andrij Jermak.
"Putina nie obchodzi (bezpieczeństwo przywódców odwiedzających Kijów), ponieważ czuje się zupełnie bezkarny. W sytuacji afrykańskich liderów może znaleźć się każdy inny (zagraniczny lider). Pamiętamy, że rakiety przyleciały także wówczas, gdy na Ukrainie przebywali prezydent USA Joe Biden (w lutym 2023 roku - PAP) i sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres (w kwietniu 2022 roku - PAP)" - podkreślił Jermak w komentarzu na Telegramie.
12:26 Na trzy lata kolonii karnej skazano młodą kobietę, która wsparła finansowo białoruskich ochotników z pułku im. Konstantego Kalinowskiego, walczących po stronie ukraińskiej przeciwko Rosji - poinformował w piątek niezależny białoruski portal Nasza Niwa.
Wyrok zapadł w środę - podała Nasza Niwa. Była dyrektor firmy informatycznej Anastasija Pietroczenko została skazana z artykułu dotyczącego "finansowania działalności ekstremistycznej". Kobieta przebywała w areszcie od października 2022 r., gdy zatrzymano ją za przelanie pieniędzy na działalność pułku im. Konstantego Kalinowskiego.
Walczący po stronie ukraińskiej, złożony z białoruskich ochotników pułk zawdzięcza swoją nazwę Kastusiowi Kalinouskiemu (Konstantemu Kalinowskiemu), polsko-białoruskiemu działaczowi niepodległościowemu i uczestnikowi powstania styczniowego, zabitemu w 1864 roku w Wilnie z rozkazu rosyjskich władz.
11.46 Władimir Putin "buduje zaufanie" przeprowadzając największy od tygodni atak rakietowy na Kijów w czasie wizyty afrykańskich przywódców w naszej stolicy. Rosyjskie rakiety to wiadomość dla Afryki: Rosja chce więcej wojny, a nie pokoju - napisał w piątek na Twitterze szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba.
Rosjanie przeprowadzili w piątek największy od wielu dni atak rakietowy na Kijów; mer miasta Witalij Kliczko poinformował o wybuchu w historycznej dzielnicy Padół. Według mediów było słychać odgłosy kilku eksplozji w stolicy.
Wcześniej władze Kijowa potwierdziły, że uruchomiono obronę powietrzną w związku z trwającym atakiem rakietowym. Siły Powietrzne Ukrainy potwierdziły, że zarejestrowano odpalenie pocisków manewrujących Kalibr z rosyjskich okrętów na Morzu Czarnym.
11.40 "Atak rakietowy wroga w jednej z dzielnic obwodu kijowskiego uszkodził prywatne domy. Wybuchł pożar. Są ofiary. Na miejscu pracuje policja, ratownicy medyczni i Państwowa Służba Sytuacji Nadzwyczajnych. Wzywam wszystkich do pozostania w schronach podczas alarmu przeciwlotniczego" - poinformował na Telegramkie Andrii Nebytov, szef regionalnej policji krajowej.
11:25 Podczas rosyjskiego ataku rakietowego zestrzelono w piątek nad Ukrainą sześć aerobalistycznych pocisków Kindżał oraz sześć pocisków manewrujących Kalibr – powiadomiły Siły Powietrzne Ukrainy zastrzegając, że to wstępne ustalenia.
Zniszczono także dwa rosyjskie drony zwiadowcze.
W trakcie ostrzału władze Kijowa potwierdziły co najmniej jedną eksplozję w ukraińskiej stolicy; media informowały o kilku wybuchach. W obwodzie kijowskim są ranni, w wyniku ataku rakietowego doszło do pożaru.
10:56 W kijowskiej dzielnicy Padół doszło do eksplozji, nad ukraińską stolicę nadlatują kolejne rosyjskie rakiety - przekazał w piątek mer Kijowa Witalij Kliczko. Wcześniej w większości regionów Ukrainy ogłoszono alarm przeciwlotniczy, uprzedzając o rosyjskim ataku rakietami Kalibr.
"Wybuch w stolicy. W dzielnicy Padół. W kierunku Kijowa lecą kolejne rakiety” – napisał Kliczko w Telegramie.
Siły Powietrzne wezwały mieszkańców, by ukryli się w schronach. Powiadomiono, że w ataku wykorzystywane są rakiety balistyczne.
Media poinformowały o odgłosach kilku wybuchów w stolicy. Wcześniej władze Kijowa potwierdziły, że uruchomiono obronę powietrzną w związku z trwającym atakiem rakietowym.
10:35 W obwodzie kijowskim i na obrzeżach Kijowa działa obrona powietrzna – powiadomiły w piątek władze ukraińskiej stolicy. Wcześniej ogłoszono na terytorium Ukrainy alarm przeciwlotniczy, uprzedzając o rosyjskim ataku pociskami rakietowymi Kalibr.
10:14 Kontynuujemy działania ofensywne na niektórych obszarach, zajmując kolejne wzniesienia i tereny leśne w celu stopniowego wyparcia wroga z podejścia do Bachmutu. Rosjanie widzą to i stawiają desperacki opór - powiedział w piątek dowódca ukraińskich sił lądowych, generał Ołeksandr Syrski.
Dowódca dodał, że sytuacja na wschodnim odcinku frontu pozostaje napięta.
"Pomimo ofensywy naszych wojsk na południu i utraty (przez Rosjan) terytorium i miejscowości w tym rejonie, wróg nadal przesuwa najlepsze jednostki na kierunek bachmucki, łącząc te działania z potężnym ostrzałem artyleryjskim i atakami lotnictwa na pozycje naszych wojsk" - powiedział Syrski cytowany przez kanał Military Media Center na Telegramie.
09:01 Na Ukrainę przybył prezydent Republiki Południowej Afryki Cyril Ramaphosa – przekazała w piątek kancelaria afrykańskiego lidera. Informowała ona wcześniej, że w ramach afrykańskiej „misji pokojowej” Ramaphosa planuje spotkać się z prezydentem Ukrainy, a następnie – Rosji.
„Prezydent RPA Cyril Ramaphisa przybył na stację Nemiszajewe (w obwodzie kijowskim), gdzie powitał go specjalny przedstawiciel Ukrainy ds. Afryki i Bliskiego Wschodu ambasador Maksym Subch i ambasador RPA na Ukrainie Andre Groenewald” – napisano na Twitterze południowoafrykańskiego prezydenta.
[ARRIVAL]: His Excellency President @CyrilRamaphosa has arrived at Nemishaeve Railway Station in Ukraine and is received by Ukraine's Special Envoy for Africa & the Middle East Ambassador Maksym Subhk and South African Ambassador to Ukraine Mr Andre Groenewald.… pic.twitter.com/Jk8V8n2v9O
— Presidency | South Africa 🇿🇦 (@PresidencyZA) June 16, 202308:50 Ukraina planuje wysłać kilkudziesięciu pilotów na szkolenie z obsługi wyprodukowanych w USA myśliwców F-16 - powiedział w piątek rzecznik ukraińskiego dowództwa sił powietrznych Jurij Ihnat, cytowany przez agencję Reutera.
Ihnat dodał, że obecnie opracowywane są programy szkoleniowe dla ukraińskich pilotów.
"Robimy wszystko, aby rozpocząć szkolenia jak najwcześniej" - powiedział wojskowy, dodając, że piloci wybrani do tego programu będą mieli doświadczenie bojowe. "To nie będzie szkolenie, lecz przekwalifikowanie" - zaznaczył.
08:35 Zabity w ataku na stanowisko dowodzenia generał-major Siergiej Goriaczow, szef sztabu 35. armii ogólnowojskowej, jest pierwszym rosyjskim generałem, który zginął na Ukrainie od początku tego roku - przekazało w piątek brytyjskie ministerstwo obrony.
W codziennej aktualizacji wywiadowczej poinformowano, że Goriaczow prawie na pewno zginął na południu Ukrainy 12 czerwca lub około tej daty i wskazano, że ponieważ dowódca 35. armii generał-porucznik Aleksandr Sanczik - jak się uważa - wypełnia lukę w wyższym sztabie, to istnieje realna możliwość, iż Goriaczow był w chwili śmierci pełniącym obowiązki dowódcy armii.
Przypomniano, że to elementy 35. armii w marcu 2022 roku były obecne podczas masakry cywilów w Buczy koło Kijowa, a w czerwcu 2022 roku jej siły zostały w dużej mierze zniszczone w pobliżu Iziumu w obwodzie charkowskim.
08:29 W ciągu minionej doby w obwodzie chersońskim Ukrainy w wyniku rosyjskich ostrzałów zginęły dwie osoby, a dwie zostały ranne – powiadomiły władz regiony. W obwodzie donieckim rannych zostało 11 osób.
„W ciągu doby przeciwnik przeprowadził 54 ostrzały, wystrzeliwując 223 pociski z moździerzy, artylerii, (wieloprowadnicowych wyrzutni) Grad, dronów, lotnictwa; były także uderzenia rakietowe” – napisał w Telegramie szef administracji wojskowej w obwodzie chersońskim Ołeksandr Prokudin. Pociski trafiły m.in. w dzielnice mieszkaniowe.
W rosyjskich atakach zginęło dwoje ludzi, dwie osoby zostały ranne – dodał Prokudin.
07:33 Rosyjskie systemy walki radioelektronicznej komplikują ukraińskie kontrnatarcie – pisze w najnowszym raporcie Instytut Studiów nad Wojną (ISW). W ocenie amerykańskiego think tanku siły ukraińskie kontynuowały w czwartek ataki co najmniej na trzech kierunkach frontu.
Ośrodek cytuje rosyjskie źródła, tzw. blogerów wojennych, którzy chwalą rosyjskie systemy walki radioelektronicznej Murmansk i Krasucha, a także skuteczne stosowanie taktyki obronnej przez siły rosyjskie.
ISW przyznaje także, że zaobserwował efektywne stosowanie taktyki defensywnej przez Rosjan, polegającej na tym, że pierwsza linia obrony odpiera lub hamuje ukraińskie ataki, a druga linia kontratakuje na oddziały Sił Zbrojnych Ukrainy, którym udało się przerwać pierwszą linię.
Think tank powtarza przy tym swoje wcześniejsze oceny, że pierwszy etap ukraińskich ataków i rosyjskich działań obronnych nie powinny być ekstrapolowane w celu przewidywania wyniku całości operacji kontrofensywnych.
04:20 Od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę samoloty Kanadyjskich Sił Zbrojnych dostarczyły Ukrainie ponad 5 tys. ton pomocy wojskowej, napisała w piątek na Twitterze kanadyjska minister obrony Anita Anand, poinformował Ukrinform.
„Jednostka Kanadyjskich Sił Powietrznych w Prestwick w Szkocji dostarczyła ponad 5 tys. ton pomocy przyznanej Ukrainie przez Kanadę, jej sojuszników i partnerów” – napisała Anand.
Update: the @RCAF_ARC air detachment in Prestwick, Scotland has now delivered over ten million pounds of Ukraine-bound aid donated by Canada, its Allies, and partners.
— Anita Anand (@AnitaAnandMP) June 14, 2023
We’ll continue to #StandWithUkraine by providing this important airlift support. pic.twitter.com/RSW80cWYPDDodała, że Kanada będzie nadal wspierać Ukrainę, przewożąc te ważne ładunki.
03:33 Hiszpania wyśle Ukrainie 20 pojazdów opancerzonych i 4 czołgi Leopard 2A4, a także zorganizuje szpital wojskowy, oświadczyła minister obrony Hiszpanii Margarita Robles na posiedzeniu Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy w formacie Rammstein, poinformowała w piątek Ukraińska Prawda.
Robles poinformowała, że w poniedziałek 19 czerwca, do Polski przybędzie 20 gąsienicowych pojazdów opancerzonych i dołączą do nich 4 czołgi Leopard 2A4, które były w naprawie. Sprzęt pojedzie na Ukrainę z Polski, dodała minister.
22:37 Ukraina powinna otrzymać rosyjskie aktywa w charakterze reparacji za rosyjską agresję - oznajmił w czwartek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, odnosząc się do projektu ustawy amerykańskich senatorów w tej sprawie.
22:00 Będziemy uważnie obserwować system chłodzenia Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej - zapowiedział w czwartek dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafael Grossi. Opublikował nagranie na tle okupowanego przez Rosjan obiektu na południu Ukrainy.
21:20 Specjalna sprawozdawczyni ONZ ds. tortur, Alice Jill Edwards, alarmowała w czwartek, że rosyjskie wojsko na Ukrainie dopuszcza się "powszechnego "stosowania fizycznych i psychicznych tortur wobec cywilów i jeńców wojennych.
Według Edwards ONZ jest w posiadaniu raportów i zeznań, które wydają się wskazywać, że rosyjskie siły zbrojne na Ukrainie konsekwentnie i celowo zadają ciężki fizyczny i psychiczny ból i cierpienie ukraińskiej ludności cywilnej i jeńcom wojennym.
(PAP)
Wojna w Ukrainie: Rosja zwiększyła liczbę śmigłowców w rejonie kontrofensywy [RELACJA NA ŻYWO]
2023-06-16 07:45 aktualizacja: 2023-06-17, 13:59
Ukraińscy żołnierze, Fot. Instagram/ministry_of_defense_ua
Od czasu rozpoczęcia ukraińskiej kontrofensywy na południu Ukrainy, Rosja wzmocniła swoje siły śmigłowców szturmowych w regionie, co prawdopodobnie dało jej tam tymczasową przewagę - przekazało w sobotę brytyjskie ministerstwo obrony.
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.