Ukraina wejdzie do UE? Reuters: Kijów dokonał wielkiego postępu w zakresie reform [RELACJA NA ŻYWO]

2023-06-19 06:48 aktualizacja: 2023-06-20, 07:06
Ursula von der Leyen, Wołodymyr Zełenski. Fot. PAP/EPA/STEPAN FRANKO
Ursula von der Leyen, Wołodymyr Zełenski. Fot. PAP/EPA/STEPAN FRANKO
W raporcie Komisji Europejskiej, który zostanie opublikowany w tym tygodniu, znajdzie się ocena, że Ukraina spełniła dotychczas dwa spośród siedmiu wymogów warunkujących rozpoczęcie przez ten kraj negocjacji akcesyjnych z Unią Europejską - ujawniła w poniedziałek agencja Reutera za informatorami w instytucjach UE zastrzegającymi sobie anonimowość. Władze w Kijowie dokonały największych postępów w zakresie reformy sądownictwa i prawa medialnego. Wśród wymogów stawianych przed Ukrainą, wciąż oczekujących na wypełnienie, znalazły się też m.in. skuteczniejsza walka z korupcją i praniem brudnych pieniędzy, ograniczenie roli oligarchów w życiu publicznym, reforma Sądu Konstytucyjnego i organów ścigania, a także ochrona praw mniejszości narodowych - powiadomił Reuters.

22:19 Na południu Francji ukryło się w związku z wybuchem wojny na Ukrainie około 80 oligarchów z Ukrainy - poinformował w poniedziałek madrycki dziennik “El Mundo”, wytykając im brak solidarności ze swoim narodem.

Gazeta przypomina z ironią, że bogaci Ukraińcy z Lazurowego Wybrzeża nazywani są “Batalionem Monako”.

“Nazywają ich tak, bo kiedy ich rodacy przygotowywali się do walki, a kobiety i dzieci uciekały z kraju, oni pakowali się do wyjazdu w przyjemnym kierunku: na elitarne Lazurowe Wybrzeże”, napisał hiszpański dziennik.

22:00 Karin Kneissl była ministrem spraw zagranicznych Austrii, zna politykę w Wiedniu i Brukseli od podszewki. Teraz ogłosiła, że będzie pracować dla Władimira Putina. Została szefową think tanku w Petersburgu - pisze portal dziennika "Welt", przypominając, że w 2018 r. Kneissl zaprosiła Putina na swoje wesele, "a nawet ukłoniła mu się po tańcu".

Przez prawie półtora roku Karin Kneissl była ministrem spraw zagranicznych Austrii (od grudnia 2017 r. do czerwca 2019 r.), w tym czasie brała udział w licznych tajnych spotkaniach w UE. Teraz 58- latka "ogłosiła, że zmienia stronę i w przyszłości będzie pracować dla Władimira Putina" - pisze w poniedziałek  "Welt".

21:27 W raporcie Komisji Europejskiej, który zostanie opublikowany w tym tygodniu, znajdzie się ocena, że Ukraina spełniła dotychczas dwa spośród siedmiu wymogów warunkujących rozpoczęcie przez ten kraj negocjacji akcesyjnych z Unią Europejską - ujawniła w poniedziałek agencja Reutera za informatorami w instytucjach UE zastrzegającymi sobie anonimowość.

Władze w Kijowie dokonały największych postępów w zakresie reformy sądownictwa i prawa medialnego. Wśród wymogów stawianych przed Ukrainą, wciąż oczekujących na wypełnienie, znalazły się też m.in. skuteczniejsza walka z korupcją i praniem brudnych pieniędzy, ograniczenie roli oligarchów w życiu publicznym, reforma Sądu Konstytucyjnego i organów ścigania, a także ochrona praw mniejszości narodowych - powiadomił Reuters.

21:07 Pomoc militarna Danii dla Ukrainy zostanie zwiększona do 21,9 mld duńskich koron (3,21 mld dol.) w latach 2023-2028 - poinformowało w poniedziałek ministerstwo obrony Danii.

Pomoc zostanie dostarczona za pośrednictwem funduszu na rzecz Ukrainy, utworzonemu przez Danię w marcu. Fundusz obejmował początkowo 7 mld duńskich koron, które miały być przeznaczone na pomoc humanitarną, wznowienie przedsiębiorczości oraz potrzeby wojskowe.

20:13 W marcu 2023 r. łączny import ropy naftowej i produktów ropopochodnych z Rosji do UE spadł do 1,4 mln ton (Mt) w porównaniu ze średnią miesięczną wartością 15,2 mln ton w ciągu trzech lat od 2019 do 2022 r. To spadek o 90 proc. - podał Eurostat.

Rosja była znaczącym źródłem ropy dla UE, ale jej agresja na Ukrainę skłoniła UE do przyjęcia szóstego pakietu unijnych sankcji (czerwiec 2022 r.), który obejmował embargo na import rosyjskiej ropy do UE. Zakaz importu ropy naftowej transportowanej drogą morską wszedł w życie 5 grudnia 2022 r., natomiast zakaz importu produktów ropopochodnych wszedł w życie 5 lutego 2023 r. UE zaczęła szukać innych źródeł dostaw już przed wejściem w życie embarga.

19:41 Objęta sankcjami rosyjska firmy zbrojeniowe była w stanie sprowadzić setki tysięcy sztuk amunicji snajperskiej z USA i innych zachodnich krajów - podał w poniedziałek portal Politico. Nie jest jasne, w jaki sposób naboje trafiły do Rosji.

Portal powołuje się na deklaracje celne m.in. z sierpnia i października ub.r. złożone przez Promtechnologię, producenta rosyjskich karabinów snajperskich ORSIS T-5000 oraz inną firmę zbrojeniową, Tetis. Dokumenty wymieniają setki tysięcy sztuk amunicji snajperskiej - opisanej w deklaracji jako naboje myśliwskie na użytek cywilny - wyprodukowane przez amerykańską firmę Hornady. W jednym z dokumentów jako źródło tego samego typu pocisków wymieniono firmę ze Słowenii.  

18:43 Rosyjskie zorganizowane grupy przestępcze poparły inwazję Kremla na Ukrainę i uznały rekrutację swoich przedstawicieli na wojnę za zgodną z mafijnym "kodeksem honorowym"; na froncie zginęli już wpływowi członkowie co najmniej 10 ugrupowań kryminalnych - ujawnił w poniedziałek niezależny rosyjski kanał na Telegramie Możem Objasnit'.

Agresję na sąsiedni kraj popierają liderzy właściwie wszystkich głównych organizacji przestępczych z różnych regionów Rosji - od Biełgorodu w pobliżu granicy z Ukrainą po Kraj Zabajkalski na Syberii. Jest znamienne, że kryminaliści walczą już nie tylko w szeregach najemniczych oddziałów Grupy Wagnera, ale także w regularnej armii. Co więcej, część rosyjskich dowódców chwali sobie "współpracę" z przedstawicielami mafii, podkreślając, że jest to lepszy "materiał" na żołnierzy, niż rezerwiści trafiający do wojska w ramach mobilizacji - czytamy na łamach opozycyjnego kanału 

17:21 Wśród sprzętu wojskowego, który ma zostać w najbliższym czasie dostarczony na Ukrainę, zauważono między innymi oznaczenia nigeryjskich sił zbrojnych - poinformował portal Defence Express powołując się na film opublikowany przez brytyjskie ministerstwo obrony.

Brytyjskie Ministerstwo Obrony opublikowało zawiadomienie o pierwszej fali dostaw sprzętu wojskowego na Ukrainę, która rozpocznie się w lipcu tego roku. Sprzęt ten został ufundowany przez Międzynarodowy Fundusz na rzecz Ukrainy stworzony przez Wielką Brytanię latem 2022 roku i obejmuje różne lotnicze urządzenia rozpoznawcze - napisał portal Defence Express.

17:08 Pierwsza dama Ukrainy Olena Zełenska spotkała się w Tel Awiwie z prezydentem Izaakiem Herzogiem i jego żoną Michal Herzog, rozpoczynając tym samym swoją pierwszą oficjalną wizytę w Izraelu. Tematem poniedziałkowych rozmów mają być głównie kwestie humanitarne, z naciskiem na leczenie dzieci i młodzieży po przebytej traumie spowodowanej rosyjską agresją.

Po spotkaniu z prezydentem Zełenska udała się z panią Herzog do Centrum Medycznego Sheba, które jest jednym z najlepszych szpitali dziecięcych w Izraelu, aby spotkać się z przedstawicielami organizacji zajmującymi się leczeniem dzieci, które doznały traumy w wyniku działań wojennych i terroryzmu.

16:55 Część pojazdów i broni ofiarowanych Ukrainie przez Zachód trafia w stanie niezdatnym do użytku na polu bitwy, zaś wiele kontraktów na dostawę sprzętu pozostaje niezrealizowanych - podał w poniedziałek "New York Times", powołując się na dokumenty i wypowiedzi ukraińskiego MON. Kłopoty te miały opóźnić rozpoczęcie ukraińskiej kontrofensywy.

Jak pisze dziennik, audyt przeprowadzony przez ukraiński resort obrony wykazał, że niezrealizowane lub tylko częściowo zrealizowano kontrakty na dostawy broni są warte 800 mln dolarów. I choć według źródeł "NYT" w niektórych przypadkach Ukraina otrzymała zwrot pieniędzy lub ostatecznie otrzymała brakującą broń, to ministerstwo wydało "setki milionów dolarów" na umowy, które nie zostały wypełnione. Dotyczy to zarówno prywatnych spółek, jak i ukraińskich państwowych firm zbrojeniowych.

16:45 Tylko 23 proc. ankietowanych Ukraińców chciałoby zmiany prezydenta Wołodymyra Zełenskiego po wygraniu wojny z Rosją - wynika z opublikowanego w poniedziałek sondażu Kijowskiego Międzynarodowego Instytutu Socjologii (KMIS).

Jednocześnie badanie wykazało, że zdecydowana większość Ukraińców, bo aż 73 proc., chciałaby zmiany władz centralnych po wojnie na takim lub innym szczeblu.

Najwięcej - 69 proc. - respondentów pragnie zmiany parlamentu po wojnie. Zmiany rządu chciałoby 47 proc. zapytanych.

16:43 Rosja zmienia przepisy, by wcielać do wojska kolejne grupy społeczne napisał w InfoAlercie na Twitterze pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn. To kolejny sygnał, że wojna nie idzie po myśli Kremla - dodał.

W poniedziałkowej serii wpisów Żaryn zwrócił uwagę, że w obliczu braku sukcesów "niezwyciężonej" armii rosyjskiej i rosnących strat osobowych Duma zamierza uchwalić przepisy, które umożliwią podpisywanie kontraktów wojskowych skazańcom i osobom niepełnosprawnym.

16:24 Rosyjskie siły wykorzystują na froncie czołgi kamikadze wypełnione ładunkami wybuchowymi; potwierdza to nagranie spod Marjinki w obwodzie donieckim, gdzie nasze wojska zniszczyły niedawno taki pojazd wroga - powiadomił w poniedziałek ukraiński portal Militarny.

Materiał wideo opublikowali w mediach społecznościowych propagandyści związani z Kremlem. Zdalnie sterowany rosyjski czołg, prawdopodobnie przestarzała maszyna typu Т-54/55 lub Т-62, natknął się na minę przeciwpancerną i zatrzymał około 100 metrów od ukraińskich pozycji. Chwilę później pojazd został ostrzelany z granatnika i eksplodował. Według najeźdźców wnętrze czołgu było wypełnione 6 tonami materiałów wybuchowych i amunicji, ale nie jesteśmy w stanie zweryfikować tych doniesień przekazywanych przez wroga - powiadomił serwis.

15:38 W wyniku powodzi wywołanej wysadzeniem przez Rosjan tamy na Dnieprze w Nowej Kachowce zginęło ponad 500 mieszkańców okupowanego miasta Oleszki w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy - powiadomił w poniedziałek portal Centrum Narodowego Sprzeciwu, prowadzony przez Siły Operacji Specjalnych ukraińskiej armii.

Ci ludzie ponieśli śmierć tylko dlatego, że najeźdźcy odmówili ewakuacji cywilom nie posiadającym rosyjskich paszportów. Zlekceważyli wszystkie normy międzynarodowego prawa humanitarnego i zwykłe zasady człowieczeństwa, pozostawiając mieszkańców Oleszek na śmierć. Działania wroga noszą wszelkie znamiona ludobójstwa. Sprawcy tej zbrodni zostaną ukarani - zadeklarował rządowy serwis.

Jak podkreślono, dane dotyczące 500 ofiar powodzi w Oleszkach mają wstępny charakter, co oznacza, że mogło tam zginąć jeszcze więcej osób.

15:29 Torturowana przez Federalną Służbę Bezpieczeństwa (FSB) przez pięć miesięcy kobieta była zmuszana do występowania w rosyjskich filmach propagandowych. Ostatecznie przez Rosję udało jej się przedostać do Estonii - podaje brytyjski dziennik "Guardian".

Kobieta została zatrzymana w ukraińskim mieście Enerhodar w październiku ubiegłego roku. Jej sąsiedzi poinformowali wcześniej rosyjskich okupantów, że jej mąż jest ukraińskim oficerem - przypomina dziennik.

"Przywiązali mi ręce do kostek, jeden z nich trzymał mnie za szyję, drugi szczypał w nos, dusząc mnie" - opowiada Ukrainka. Tłumaczy, że żądali ujawnienia miejsca pobytu męża i informacji o innych wojskowych w mieście.

Dodaje, że poza tym Rosjanie owijali jej szyję drutem, przykładali pistolet do skroni i razili prądem.

Kobieta wyjaśnia, że oficer FSB zmusił ją do wystąpienia w rosyjskich wiadomościach, aby złożyć skargę na rzekomy ukraiński ostrzał.

Ostatecznie zdecydowano, że zostanie wydalona z więzienia, ponieważ "nie da się jej wyedukować". Została przeniesiona w pobliże frontu, gdzie ponownie została zmuszona do udziału w sfałszowanym filmie, rzekomo pokazującym jej wydalenie na Ukrainę przez punkt kontrolny. Nagranie pojawiło się w telewizji RIA Novosti.

14:34 MSZ Ukrainy domaga się dostępu swojego konsula do 11 ukraińskich jeńców wojennych, którzy mieli być wywiezieni z Rosji bez wiedzy władz w Kijowie i znajdują się „w izolacji” na terytorium Węgier – powiadomił rzecznik resortu spraw zagranicznych.

MSZ Ukrainy oraz instytucje odpowiedzialne za sprawy jeńców wojennych w dalszym ciągu podejmują działania na rzecz sprowadzenia do kraju 11 ukraińskich jeńców wojennych, przebywających na terytorium Węgier – oświadczył rzecznik MSZ Ołeh Nikołenko w poniedziałek.

Jak zaznaczył, jeńcy mieli trafić na Węgry z Rosji bez wiedzy ukraińskich władz oraz organizacji międzynarodowych.

13:32 Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) zlikwidowała zakrojony na szeroką skalę proceder polegający na pobieraniu przez wysoko postawionych urzędników haraczu od ukraińskich przedsiębiorców eksportujących zboże; zyski urzędników wynosiły 1 mln USD miesięcznie - poinformowała w poniedziałek SBU.

Haracz był nakładany przez funkcjonariuszy odeskiego oddziału Głównej Dyrekcji Państwowej Służby Ukrainy ds. Bezpieczeństwa Żywności i Ochrony Konsumentów oraz Laboratorium Fitosanitarnego w Odessie. Urzędnicy domagali się łapówek w zamian za bezproblemowe przeprowadzenie badań laboratoryjnych i wydawanie certyfikatów zgodności dla produktów rolnych.

13:15 Liderzy państw NATO nie zaproszą oficjalnie Ukrainy do dołączenia do Sojuszu Północnoatlantyckiego na szczycie w Wilnie, który odbędzie się w połowie lipca - oświadczył w poniedziałek w Berlinie sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg na wspólnej konferencji prasowej z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem.

"Nie rozmawiamy na temat wysłania formalnego zaproszenia na szczycie w Wilnie i podczas przygotowań do szczytu" - powiedział reporterom Stoltenberg, zaznaczając, że przywódcy NATO będą jednak dyskutować na temat tego, w jaki sposób bardziej zbliżyć Ukrainę do Sojuszu.

Ostrzegł także przed zaakceptowaniem przez świat zamrożonego konfliktu na Ukrainie w zamian za zakończenie wojny.

13:15 Brytyjski premier Rishi Sunak zapewnił w poniedziałek prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego o niezachwianym poparciu i powiedział, że wierzy, iż na lipcowym szczycie NATO w Wilnie członkowie Sojuszu zademonstrują silny sygnał wsparcia dla Ukrainy.

Jak przekazano w komunikacie wydanym przez Downing Street po rozmowie telefonicznej obu przywódców, Sunak wyraził uznanie dla odwagi żołnierzy ukraińskich na linii frontu kontrofensywy i powiedział, że jest jasne, iż robią oni duże postępy.

Szef rządu "powiedział prezydentowi Zełenskiemu, że Wielka Brytania zdecydowanie popiera Ukrainę, gdy ta nadal odpiera inwazję sił rosyjskich. Premier dodał, że małe kroki naprzód przyniosą sukces. Premier poinformował o swojej niedawnej wizycie w USA i spotkaniu z prezydentem (Joe) Bidenem i powiedział, że jest jasne, iż USA i Wielka Brytania są zgodne w swoim niezachwianym poparciu dla Ukrainy" - napisano.

12:07 Żaden strategiczny cel Kremla nie został dotąd osiągnięty, za to trwająca wojna wpłynęła na bezprecedensową współpracę Ukrainy i NATO oraz wzrost znaczenia Sojuszu - podkreślał w poniedziałek szef MSZ Zbigniew Rau otwierając w Warszawie naradę ambasadorów.

11:06 Rosja mogła wywieźć z Ukrainy 200-300 tys. dzieci – oświadczyła ukraińska rzeczniczka praw dziecka Daria Herasymczuk. Udało się dotychczas sprowadzić na Ukrainę tylko 373 deportowanych dzieci.

„Z naszych obliczeń wynika, że może chodzić o 200-300 tys. dzieci” – powiedziała Herasymczuk w wywiadzie dla agencji Interfax-Ukraina. „Dlaczego nie możemy podać dokładnej liczby? Po pierwsze, terytoria Ukrainy są okupowane. Nie mamy dokładnej informacji, co stało się z dziećmi. Dopiero po wyzwoleniu danej miejscowości możemy dokładnie ustalić, czy jest tam rodzina z konkretnym dzieckiem. Jeśli nie, rozpoczynamy poszukiwania” – powiedziała doradczyni prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

Jak dodała, „pomimo tego, że może chodzić o 200-300 tys. deportowanych i przymusowo wywiezionych dzieci, strona ukraińska potwierdziła dotąd 19 499 takich przypadków”.

Władze ukraińskie już wcześniej wielokrotnie wskazywały na ogromny problem z ustaleniem losów deportowanych dzieci, a także z rozbieżnością między pojawiającą się w mediach, w tym po stronie rosyjskiej, liczbą nawet kilkuset tysięcy dzieci, a potwierdzoną przez władze liczbą przypadków.

Na stronie https://childrenofwar.gov.ua władze ukraińskie aktualizują potwierdzone dane o deportowanych dzieciach.

Dane te, jak powiedziała Herasymczuk, znajdują się w Narodowym Biurze Informacyjnym. To urząd, który otrzymuje zgłoszenia od rodziców, bliskich, świadków, władz lokalnych, a następnie je weryfikuje.

„Szukamy dziecka także na podstawie zweryfikowanych danych od MSW, policji, SBU, Biura Prokuratora Generalnego. Po dokładnym sprawdzeniu informacje trafiają do rejestru Narodowego Biura Informacyjnego. Kiedy więc mówimy o 19 499 dzieci, (są to te przypadki, w których) mamy dane osobowe każdego, wiemy, kim są te dzieci i skąd zostały wywiezione. Nie oznacza to jednak, że wiemy, gdzie te dzieci się znajdują” – powiedziała Herasymczuk.

10:11 Wojska ukraińskie mogą na pewien czas zrobić przerwę w operacjach kontrofensywnych przeciwko siłom rosyjskim, aby przenalizować swoją taktykę – twierdzi amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

„Siły ukraińskie mogą zrobić pauzę operacyjną w swoich działaniach kontrofensywnych, by przeanalizować taktykę w kontekście przyszłych operacji” – ocenia ISW w najnowszym raporcie. 

09:47 Sąd wojskowy w Rostowie nad Donem, na południu Rosji, uznał czterech mieszkańców okupowanego Krymu za winnych usprawiedliwiania terroryzmu, planowania ataku terrorystycznego oraz nielegalnej produkcji i składowania materiałów wybuchowych, skazując ich na kilka lat w kolonii karnej o zaostrzonym rygorze - podał w poniedziałek portal Radia Swoboda.

Oskarżeni zostali zatrzymani w czerwcu 2020 roku. Według śledczych byli powiązani z "ukraińskimi radykałami walczącymi w Donbasie" i planowali zdetonowanie domowej roboty bomby na targu w Symferopolu na Półwyspie Krymskim.

Podsądni nie przyznali się do winy. Twierdzą, że oskarżenia przeciwko nim zostały sfabrykowane, a jeden z nich uważa, że podczas przeszukania jego mieszkania rosyjskie służby podłożyły tam materiały wybuchowe i ulotki nawołujące do "obalenia Putina".

Mykoła Łahutin został skazany na siedem lat kolonii karnej, Wałentyn Choroszajew - na siedem lat i trzy miesiące, a Andrij Kulijew - na siedem lat i sześć miesięcy. Czwarty oskarżony w tym samym procesie, Danyło Reszetnyczenko, został skazany na dwa lata pozbawienia wolności, ponieważ był sądzony jedynie za "usprawiedliwianie terroryzmu".

09:19 W ciągu ostatnich dziesięciu dni Rosja najprawdopodobniej rozpoczęła przemieszczanie elementów swojej Grupy Sił Dniepr ze wschodniego brzegu Dniepru w celu wzmocnienia sektorów Zaporoże i Bachmut - przekazało w poniedziałek brytyjskie ministerstwo obrony.

Jak poinformowano w codziennej aktualizacji wywiadowczej, potencjalnie dotyczy to kilku tysięcy żołnierzy z 49. armii, w tym 34. samodzielnej brygady zmotoryzowanej, a także sił powietrznodesantowych i jednostek piechoty morskiej.

Wyjaśniono, że przesunięcie wojsk Grupy Sił Dniepr prawdopodobnie jest odzwierciedleniem oceny Rosji, że duży ukraiński atak przez Dniepr po zniszczeniu tamy w Nowej Kachowce i będącej efektem tego powodzi jest teraz mniej prawdopodobny.

08:59 Rosja odmawia misji humanitarnej ONZ dostępu na kontrolowane przez siebie tereny na lewym (wschodnim) brzegu Dniepru - przekazała koordynatorka oenzetowskiej misji na Ukrainie Denise Brown. Będziemy nadal starać się nieść pomoc wszystkim ofiarom powodzi w regionie - podkreśliła.

ONZ współpracuje z rządami Ukrainy i Rosji w sprawie skutecznego dostarczania pomocy humanitarnej wszystkim ludziom dotkniętym destrukcyjnymi skutkami zniszczenia zapory w Nowej Kachowce - podkreśliła w wydanym w niedzielę oświadczeniu Brown.

"Jednak jak dotąd władze Rosji odrzucały nasze prośby o dostęp do obszarów znajdujących się pod jej tymczasową kontrolą wojskową" - dodano. Wzywamy Moskwę do działań zgodnych z jej zobowiązaniami wynikającymi z międzynarodowego prawa humanitarnego - zaznaczono w komunikacie Biura ONZ ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej (OCHA).

08:12 Wyzwolenie spod rosyjskiej okupacji miejscowości Piatychatky w obwodzie zaporoskim potwierdziła w poniedziałek rano wiceminister obrony Ukrainy. Hanna Malar przekazała, że w trakcie dwóch tygodni walk na tym kierunku wyzwolono w sumie osiem miejscowości.

W ciągu dwóch tygodni walk na kierunkach berdianskim i melitopolskim wyzwolone zostały miejscowości: Nowodariwka, Lewadne, Storożewe, Makariwka, Błahodatne, Łobkowe, Nieskuczne i Piatychatky – powiadomiła Malar.

O walkach o Piatychatky media informowały w ostatnich dniach.

07:32 Nad obwodem odeskim, na południu Ukrainy, w nocy z niedzieli na poniedziałek obrona powietrzna strąciła cztery rosyjskie rakiety manewrujące Kalibr – powiadomiły władze lokalne. Obwód dniepropietrowski atakowały cztery drony. W ciągu doby na froncie miały miejsce 24 starcia z siłami wroga.

Obwód odeski został ostatniej nocy zaatakowany czterema pociskami rakietowymi, wystrzelonymi z rosyjskich okrętów na Morzu Czarnym. „Wszystkie cztery Kalibry zostały zestrzelone” – przekazał przedstawiciel lokalnych władz Serhij Bratczuk, powołując się na wojsko. 

Nad obwodem dniepropietrowskim siły ukraińskiej obrony powietrznej strąciły cztery drony. „Zniszczono cztery bezzałogowce. Prawdopodobnie Shahedy-136 i Orłan-10” – przekazał na Telegramie szef władz regionu Serhij Łysak. 

05:24 Władimir Putin poparł propozycję niektórych rosyjskich dowódców wojskowych, aby utworzyć grupę roboczą w administracji  prezydenta integrującą ich z prokremlowską przestrzenią informacyjną i wzmacniającą  poparcie ze strony rosyjskich ultranacjonalistów - ocenia w poniedziałkowym raporcie ISW.

Poinformowano, że w skład grupy roboczej wejdą członkowie Administracji Prezydenta Federacji Rosyjskiej i będzie ona miała na celu koordynację pomysłów dotyczących prowadzenia wojny z Ukrainą.

Instytut podkreślił jednak, że nie jest jasne, czy prowojenni rosyjscy blogerzy wezmą udział w grupie roboczej przy Administracji Prezydenta, a jeśli tak, to w jaki sposób?

Według ISW: „Poparcie przez Putina grupy zadaniowej, która skupiłaby się na prowadzeniu narracji z wojny, sugeruje, że rosyjski prezydent zamierza nadal publicznie angażować się w relacje z prokremlowskimi prowojennymi blogerami, starając się poszerzyć swoje wpływy w społeczności ultra-nacjonalistycznej."

03:26 W okupowanym Mariupolu wzrosła śmiertelność wśród ludności cywilnej: wskaźniki są trzykrotnie wyższe niż  podczas epidemii COVID -19 –  poinformował w poniedziałek  ukraiński portal  ZN na podstawie analiz Centrum Narodowego Oporu.

Śmiertelność wśród mieszkańców okupowanego Mariupola z przyczyn naturalnych jest obecnie 2,6 razy wyższa niż w czasie pandemii koronawirusa. To około 400 osób tygodniowo. Takie statystyki przedstawia Centrum Narodowego Oporu.

Przyczyną jest przestawienie miejskiego systemu ochrony zdrowie na potrzeby rosyjskiej armii. Najeźdzcy zatrudnili personel medyczny na potrzeby swoich rannych żołnierzy, twierdzi Centrum.

01:25 Obwody: zaporoski, dniepropietrowski , doniecki, odeski i mikołajowski są zagrożone atakami rakietowymi, poinformowały w Telegramie Siły Powietrzne Ukrainy. W tych obwodach ogłoszono alarm przeciwlotniczy.

O godzinie 02:05, czasu lokalanego, ogłoszono alarm lotniczy w obwodach zaporożskim, dniepropietrowskim, donieckim, odeskim, mikołajowskim i sumskim, informuje Ukraińska Prawda. Oprócz zagrożenia atakiem rakietowym w 5 obszarach Siły Powietrzne zgłosiły ruch nieokreślonego UAV (prawdopodobnie „Shahed”) w kierunku północno-zachodnim.

Ukrinform poinformował o rakietach lecących w stronę Odessy: „Rakiety w kierunku Odessy znad Morza Czarnego! Zostań w schronie!”. 

23:34 Rosja straci zdobyte terytoria. Nie ma i nigdy nie będzie alternatywy dla naszych kroków deokupacyjnych. Nasze wojsko walczy : pozycja po pozycji, krok po kroku posuwamy się naprzód, powiedział w niedzielnym wystąpieniu wideo prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Jedyne, o co powinna się teraz martwić Rosja, państwo terrorystyczne, to jak przygotować swoje społeczeństwo, społeczeństwo rosyjskie, na to, że stracą wszystko, dla czego zaczęli niszczyć przyszłość swojego państwa, powiedział Zełenski.

Prezydent Ukrainy zapowiedział w przyszłym tygodniu „nowe ważne rozmowy z partnerami – związane z walką naszej armii, szczególnie dotyczące broni, by nasi żołnierze mieli wszystko, czego potrzebują”.

23:01 Organizacja Narodów Zjednoczonych poinformowała w niedzielę, że Rosja „jak dotąd odrzucała naszą prośbę o dostęp do obszarów znajdujących się pod jej tymczasową kontrolą wojskową” po wysadzeniu  tamy w  Kachowce , wywołaniu powodzi i odcięciu dostaw dla ludności cywilnej.

„ONZ będzie nadal angażować się w poszukiwanie niezbędnego dostępu. Wzywamy rosyjskie władze do działania zgodnie z ich zobowiązaniami wynikającymi z międzynarodowego prawa humanitarnego” – powiedziała w oświadczeniu koordynatorka ONZ ds. pomocy humanitarnej na Ukrainie Denise Brown. „Nie można odmówić pomocy ludziom, którzy jej potrzebują”,dodała.

22:34 Rosja straci zdobyte terytoria. Nie ma i nigdy nie będzie alternatywy dla naszych kroków deokupacyjnych. Nasze wojsko walczy : pozycja po pozycji, krok po kroku posuwamy się naprzód, powiedział w niedzielnym wystąpieniu wideo prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Jedyne, o co powinna się teraz martwić Rosja, państwo terrorystyczne, to jak przygotować swoje społeczeństwo, społeczeństwo rosyjskie, na to, że stracą wszystko, dla czego zaczęli niszczyć przyszłość swojego państwa, powiedział Zełenski.

Prezydent Ukrainy zapowiedział w przyszłym tygodniu „nowe ważne rozmowy z partnerami – związane z walką naszej armii, szczególnie dotyczące broni, by nasi żołnierze mieli wszystko, czego potrzebują”.

22:26 Organizacja Narodów Zjednoczonych poinformowała w niedzielę, że Rosja „jak dotąd odrzucała naszą prośbę o dostęp do obszarów znajdujących się pod jej tymczasową kontrolą wojskową” po wysadzeniu tamy w Kachowce , wywołaniu powodzi i odcięciu dostaw dla ludności cywilnej.

„ONZ będzie nadal angażować się w poszukiwanie niezbędnego dostępu. Wzywamy rosyjskie władze do działania zgodnie z ich zobowiązaniami wynikającymi z międzynarodowego prawa humanitarnego” – powiedziała w oświadczeniu koordynatorka ONZ ds. pomocy humanitarnej na Ukrainie Denise Brown. „Nie można odmówić pomocy ludziom, którzy jej potrzebują”,dodała.

(PAP)