O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Czy luty był dla Putina najlepszym miesiącem w ciągu 25 lat rządów?

Czy przywódca Rosji Władimir Putin miał właśnie swój najlepszy miesiąc w ciągu 25 lat sprawowania władzy? – pyta w czwartek amerykański "Newsweek", wskazując na ostatnie decyzje administracji prezydenta USA Donalda Trumpa, które - jak zauważa tygodnik - wzmocniły pozycję i znaczenie Moskwy.

Przywódca Rosji Władimir Putin. Fot. PAP/EPA/	MIKHAIL METZEL / SPUTNIK / KREMLIN / POOL
Przywódca Rosji Władimir Putin. Fot. PAP/EPA/ MIKHAIL METZEL / SPUTNIK / KREMLIN / POOL

Według pisma konfrontacja, do jakiej doszło między prezydentem USA Donaldem Trumpem a prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim 28 lutego w Białym Domu, "była być może najgorszym momentem w serii kroków podjętych przez administrację (Trumpa)". "Newsweek" przytacza opinie niektórych analityków i ekspertów ds. Rosji, którzy stwierdzili, że "stanowią one jasny obraz kapitulacji Ameryki wobec Moskwy".

Więcej

Siergiej Ławrow Fot. ABEDIN TAHERKENAREH/PAP/EPA

Ławrow: rozmieszczenie europejskich sił pokojowych w Ukrainie uznamy za udział NATO w wojnie [WIDEO+INFOGRAFIKA]

Jak zauważa tygodnik, pierwsze decyzje sprzyjające polityce Rosji, zapadły niemal natychmiast po objęciu prezydenckiego fotela przez Trumpa. Wraz z Elonem Muskiem, szefem ministerstwa (departamentu) wydajności państwa (DOGE), zaczął systematyczny demontaż Agencji Stanów Zjednoczonych ds. Rozwoju Międzynarodowego (USAID). Uznają oni działalność agencji USAID, zajmującą się pomocą zagraniczną, za nieefektywną, marnotrawną i niezgodną z polityką prezydenta. Przeznaczony na ten cel budżet wynosił ponad 1 proc. całkowitych wydatków federalnych w 2023 r.

"Newsweek" zauważył, że wśród inicjatyw USAID był program, mający na celu pomoc w utrzymaniu sieci energetycznej w Kijowie, która jest celem powtarzających się ataków Rosji.

 Likwidacja USAID

Moskwa przyjęła likwidację USAID z zadowoleniem, uznając ją za "maszynę do ingerencji w sprawy międzynarodowe".

Kolejnym krokiem administracji Trumpa były radykalne zmiany, które dotknęły FBI i CIA czyli dwie główne agencje wywiadowcze i kontrwywiadowcze. "Korzystne dla Putina i sił prorosyjskich była decyzja Pam Bondi (prokuratorka generalna) o zamknięciu KleptoCapture, specjalnej jednostki rządowej, której zadaniem było egzekwowanie sankcji wobec Rosji i przejmowanie aktywów rosyjskich oligarchów" – czytamy na łamach magazynu.

Więcej

Zobacz galerię (14)
Donald Trump i Wołodymyr Zełenski. Fot. EPA/JIM LO SCALZO / POOL

Spotkanie Trumpa i Zełenskiego w Gabinecie Owalnym zakończyło się kłótnią. "Igrasz z III wojną światową"

Wśród działań Waszyngtonu, które mają sprzyjać Moskwie, "Newsweek" wymienił także oświadczenie szefa Pentagonu Pete’a Hegsetha, że USA nie wyślą wojsk do Ukrainy w ramach gwarancji bezpieczeństwa oraz rozmowę telefoniczną Trumpa z Putinem na temat negocjacji w sprawie zawieszenia broni w Ukrainie, co zostało zinterpretowane jako kres amerykańskiej polityki izolowania Rosji na arenie międzynarodowej.

Pożywka dla prokremlowskiej propagandy

Gazeta przytacza analizę amerykańskiego think tanku Instytut Studiów nad Wojną (ISW), który zwrócił uwagę, że konflikt między Trumpem a Zełenskim stał się "pożywką dla prokremlowskiej propagandy, która była szeroko rozpowszechniana w kraju", m.in. Kreml przedstawiał amerykańskie wysiłki pokojowe w Ukrainie jako zbieżne z celem Rosji. Rosyjscy urzędnicy mieli także wyrażać optymizm, licząc, że USA wstrzymają pomoc wojskową dla Ukrainy.

"Newsweek" podał, że Trump spełnił tę nadzieję w poniedziałek, podejmując taką właśnie decyzję. Redakcja zauważa, że decyzja zapadła zaledwie kilka godzin po tym, gdy pojawiły się doniesienia, że Departament Stanu rozważa złagodzenie sankcji wobec Rosji, nałożonych jako środek odstraszający, w momencie, gdy Putin dokonał inwazji na Ukrainę.(PAP)

mzb/ mal/gn/

Zobacz także

  • Przewodniczący Polski 2050 Szymon Hołownia. Fot. PAP/Tomasz Wojtasik

    Sprawa finansowania Polski 2050. Partia odpowiada na artykuł "Newsweeka"

  • Siedziba Ringier Axel Springer w Warszawie. Fot. PAP/Marcin Obara

    Jest nowy redaktor naczelny "Newsweeka"

  • Warszawa. Fot. PAP/Leszek Szymański

    Ile byłoby ofiar i rannych, gdyby doszło do ataku na Warszawę z użyciem rosyjskiego pocisku jądrowego? Szacunki

  • Posłowie na sali plenarnej Sejmu w Warszawie. Fot. PAP/Tomasz Gzell

    Mają mieszkania, ale pobierają dotacje. "W sprawie poselskich ryczałtów panuje cicha zgoda"

Serwisy ogólnodostępne PAP