O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

NFZ zapłaci szpitalom za nadwykonania. Znamy termin realizacji

Narodowy Fundusz Zdrowia zapłaci szpitalom za nadwykonania świadczeń limitowanych do końca kwietnia 2025 r. - poinformował PAP w poniedziałek NFZ. W marcu Fundusz zakończył rozliczenia z placówkami medycznymi za nadwykonania świadczeń nielimitowanych oraz za programy lekowe i chemioterapię.

Pracownicy medyczni na korytarzu szpitalnym Fot. PAP/Albert Zawada
Pracownicy medyczni na korytarzu szpitalnym Fot. PAP/Albert Zawada

"Postępujemy zgodnie z zapowiedziami i przyjętym kalendarzem płatności za nadwykonania w 2024 r., który jest znany m.in. dyrektorom szpitali" – podkreślił dyrektor Biura Komunikacji Społecznej i Promocji w Centrali NFZ Paweł Florek.

Poinformował, że najpóźniej do końca kwietnia br. NFZ zakończy rozliczenia z placówkami medycznymi za nadwykonania w świadczeniach limitowanych. Ministerstwo Zdrowia przekazało Funduszowi pieniądze na ten cel. Zostały one rozdzielone między oddziały wojewódzkie NFZ

Więcej

Sala porodowa Fot. PAP/Adam Warżawa

Prezes NFZ: chcemy poprawić jakość świadczeń na porodówkach

Na początku marca NFZ poinformował, jak zamierza rozliczać te nadwykonania.

W ramach rozliczeń nadwykonań w świadczeniach limitowanych pełne kwoty zapłaci za ok. 450 rodzajów świadczeń, m.in. świadczenia diagnostyki onkologicznej lub leczenia onkologicznego (poza pakietem onkologicznym), podanie leków w programach lekowych i w chemioterapii, świadczenia diagnostyki lub leczenia chorób rzadkich, świadczenia dializoterapii, żywienia dojelitowego i pozajelitowego, wentylacji mechanicznej w warunkach stacjonarnych, świadczenia opieki koordynowanej w POZ, programy pilotażowe.

Pozostałe, ok. 100 pozycji, rozliczy po niższej cenie, płacąc od 50 do 70 proc. wartości. Dotyczy to m.in. endoprotezoplastyki (70 proc.), hospitalizacji w trybie planowym i jednodniowym (60 proc.), stomatologii dla dorosłych (70 proc.), fizjoterapii ambulatoryjnej i domowej (50 proc.), świadczenia opieki długoterminowej w ZOL (70 proc).

Więcej

Pacjenci w szpitalu, zdjęcie ilustracyjne, fot. PAP/Bartłomiej Zborowski

Pacjenci czekają coraz dłużej na szpitale. "Podmioty celowo wstrzymują przyjęcia w oczekiwaniu na przelewy z NFZ"

Florek poinformował też, że NFZ przeliczył również ryczałt dla placówek, które należą do sieci szpitali. "Przekroczenie ryczałtu w roku poprzednim przez szpital X, wpływa na wysokość jego ryczałtu w bieżącym roku. Dlatego do szpitali, które wykonały więcej świadczeń w ryczałcie w 2024 r., popłyną większe środki z ryczałtu na 2025 r." - wyjaśnił.

Oznacza to, że finansowanie ryczałtu wzrośnie o ponad 1,8 mld zł w porównaniu do pierwotnych szacunków na ten rok. Ryczałt został przeliczony w marcu 2025 r., ale jest wypłacany szpitalom z wyrównaniem od stycznia 2025 r.

W ub. tygodniu prezes NFZ Filip Nowak spotkał się z szefem Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych Waldemarem Malinowskim. Poinformował wtedy przedstawicieli szpitali powiatowych o terminach i przebiegu rozliczeń z placówkami medycznymi za 2024 r. "Dyskusja dotyczyła też wzrastających kosztów realizacji tzw. ustawy podwyżkowej" - dodał Florek. (PAP)

akar/ agz/ know/

Zobacz także

  • Korytarz szpitalny. Zdj. ilustracyjne. Fot. PAP/ Albert Zawada

    Wypłaty dla szpitali stają się coraz chudsze. Może być jeszcze trudniej

  • Adrian Zandberg. Fot. PAP/Lech Muszyński

    Zandberg: rząd przygotowuje się na prywatyzację ochrony zdrowia poprzez jej zagłodzenie

  • Kolejka do przychodni NFZ. Zdj. ilustracyjne. Fot. PAP/Leszek Szymański

    Środki dla NFZ na 2025 rok. Kiedy MZ zatwierdzi plan finansowy?

  • Fot. PAP/Leszek Szymański

    Luka w budżecie NFZ. Ile do zapłaty pozostało szpitalom?

Serwisy ogólnodostępne PAP