O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Niecodzienne odkrycie na pastwisku. Znaleziono naszyjnik sprzed ponad 2,5 tys. lat

Rolnik z okolic mazurskiej wsi Bartosze podczas prac na pastwisku znalazł i przekazał do urzędu ochrony zabytków naszyjnik z brązu wykonany 2,5 tys. lat temu. Artefakt - po przeprowadzeniu specjalistycznych badań - trafi do któregoś z muzeów w regionie.

Zdj. ilustracyjne. Fot. PAP/Łukasz Gągulski
Zdj. ilustracyjne. Fot. PAP/Łukasz Gągulski

Jak poinformował Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków, odnaleziony w okolicach miejscowości Bartosze w powiecie ełckim naszyjnik jest wykonany z brązowego pręta o okrągłym przekroju i na całej długości zdobiony grupami podwójnych rowków.

Artefakt ma ponad 2,5 tys. lat; został datowany na V okres epoki brązu lub tzw. Hallstatt C. Według służb konserwatorskich należy go łączyć ze schyłkiem społeczności grupy mazurskiej kultury łużyckiej lub pierwszymi przejawami działalności ugrupowań kultury kurhanów zachodniobałtyjskich.

Chronologię naszyjnika określili specjaliści z centrum archeologii stosowanej przy Instytucie Archeologii UMK w Toruniu. Zabytek zostanie tam przekazany do analiz metaloznawczych. Następnie trafi do któregoś z muzeów w regionie.

"Naszyjnika datowanego na tę epokę od dawna nikt na naszym terenie nie znalazł. Mieliśmy parę siekierek pochodzących z poszukiwań i trochę zapinek, ale młodszych - z okresu rzymskiego" - powiedziała PAP Magdalena Kozicka, specjalista ds. archeologii w ełckiej delegaturze WUOZ.

Dodała, że cenny zabytek został odnaleziony przez syna właściciela gospodarstwa podczas prac prowadzonych na pastwisku, które miały poprawić dostęp bydła do oczka wodnego. Znalazca przekazał zabytek do delegatury WUOZ w Ełku. (PAP)

mbo/ dki/ ał/

Zobacz także

  • Fot. PAP/Lech Muszyński

    Odrestaurowane artefakty. Prezentacja dokumentów niemieckich jednostek stacjonujących na Lisiej Górze [NASZE WIDEO]

  • Prezentacja i przekazanie do Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu przedmiotów i zdjęć dotyczących Zbrodni Katyńskiej, fot. PAP/Marcin Bielecki

    Do muzeum w Kołobrzegu przekazano kilkadziesiąt artefaktów dotyczących Zbrodni Katyńskiej [WIDEO]

  • Dr Florek poinformował, że znalezione przedmioty, wskazują, że w XI-XII w. mógł się tam znajdować dwór rycerski. Fot. PAP/Marcin Bielecki (zdjęcie ilustracyjne)

    Artefakty z XI i XII wieku. Niesamowite odkrycie w powiecie sandomierskim

Serwisy ogólnodostępne PAP