Galant określił umowę jako "ogromne osiągnięcie przemysłu obronnego" - pisze portal Times of Israel. Minister podkreślił, że Niemcy silnie wspierają bezpieczeństwo Izraela i dodał: "Dziś jesteśmy dumni, że możemy zrobić to samo dla Niemiec, naszego strategicznego partnera".
Z kolei minister Pistorius stwierdził na wspólnej konferencji prasowej, że podpisanie kontraktu jest "historycznym dniem" dla obu krajów.
Podpisana umowa uruchomi 560 milionów euro z funduszy zatwierdzonych przez niemiecki parlament w czerwcu, co pozwoli Izraelowi rozpocząć produkcję trzech baterii systemu Arrow 3. Pierwsze baterie mają trafić do Niemiec w ciągu dwóch lat, a pełna gotowość operacyjna zakupionego uzbrojenia ma zostać osiągnięta do 2030 roku.
Środki na zakup mają pochodzić ze specjalnego funduszu w wysokości 100 miliardów euro, który został zatwierdzony przez Bundestag w odpowiedzi na rosyjską inwazję na Ukrainę.
System Arrow 3 został opracowany wspólnie przez Izraelską Organizację Obrony Przeciwrakietowej i Agencję Obrony Przeciwrakietowej Stanów Zjednoczonych, a wyprodukowany przez koncern Israel Aerospace Industries.
System Arrow 3 ma być rozmieszczony w Brandenburgii na wschodzie RFN. "Stamtąd będzie chronić Niemcy i ich partnerów. Oraz odstraszać rosyjską armię. Z inicjatywy Niemiec ma stać się częścią europejskiego systemu obrony powietrznej" - poinformował dziennik "Bild".
Według producenta system został zaprojektowany do "przechwytywania i niszczenia najnowszych zagrożeń dalekiego zasięgu", zwłaszcza tych przenoszących broń masowego rażenia, gdy są one jeszcze poza atmosferą ziemską. Obecnie trwają już prace nad jeszcze bardziej zaawansowanym systemem, Arrow 4. (PAP)
mar/