Niemiecki historyk i autor książki o Powstaniu Warszawskim: wiedzy o powstaniu i o Polsce jest więcej

2024-07-30 18:09 aktualizacja: 2024-07-31, 07:53
Stephan Lehnstaedt. Fot. PAP/Tomasz Gzell
Stephan Lehnstaedt. Fot. PAP/Tomasz Gzell
Niemiecki historyk prof. Stephan Lehnstaedt z berlińskiego Touro University jest autorem książki "Der Warschauer Aufstand 1944" (Powstanie Warszawskie 1944). Lehnstaedt zauważył, że w tym roku jest spore zainteresowanie niemieckich mediów rocznicą wybuchu powstania, a wiedzy o powstaniu i o Polsce jest więcej.

Wydana w tym roku książka "Der Warschauer Aufstand 1944" to "mały przegląd, pisany na zlecenie niemieckiej Bundeswehry, ale pierwsza monografia niemieckiego autora o Warszawie 1944 od 1962 roku", jak informował w kwietniu, jeszcze przed wydaniem publikacji, sam autor. "Mieszkałem w Warszawie przez sześć lat i tam dowiedziałem się, jak ważne jest to powstanie do dziś. Od tamtej pory ten temat nigdy mnie nie opuścił" - mówił wtedy Lehnstaedt w rozmowie z PAP.

"Nie mam jeszcze żadnych danych dotyczących sprzedaży. Bundeswehra twierdzi, że na książkę jest zapotrzebowanie z koszar", poinformował teraz PAP niemiecki historyk. Oprócz tego odbyła się premiera książki w berlińskim muzeum Topografia terroru "i sala była pełna. (Dziennik) "Tagesspiegel" opublikował bardzo pozytywną recenzję, ale ze zdjęciem z powstania w getcie…"

"A w tej chwili mam wiele próśb o wywiady: DW (Deutsche Welle), Spiegel, RBB, DLF (Deutschlandfunk), DPA i innych. Zainteresowanie rocznicą jest bardzo miłe" - przyznał Stephan Lehnstaedt.

Niemiecki historyk zapytany, czy może to oznaczać, że wiedza o Powstaniu Warszawskim mocniej przebije się do niemieckiej świadomości zauważył, że okrągłe rocznice zawsze cieszą się zainteresowaniem w mediach. "To normalne. W przyszłym roku będzie spokojnie. Ale odrobina wiedzy zawsze zostaje" - przyznał Lehnstaedt. "Upamiętnianie historyczne przebiega powoli, dlatego trzeba uzbroić się w dużo cierpliwości. Ale tak, wiedzy o Powstaniu Warszawskim i o Polsce jest więcej".

"Oczywiście nadal zajmuję się badaniami nad Polską podczas II wojny światowej" - podkreślił historyk z berlińskiego Touro University zapytany o swoje plany. "Obecnie pracuję z Pawłem Machcewiczem i niemiecko-polskim zespołem nad podręcznikiem "Polska pod okupacją", który powinien ukazać się na początku 2027 roku. Niemiecko-Polska Fundacja Nauki wspiera ten cel kwotą 300 tys. euro. Będzie to więc pierwsza synteza naukowa od ponad 50 lat". Na początku przyszłego roku ukaże się niemieckie wydanie książki Rafała Lemkina o ludobójstwie. "Redaktorami są Daniel Brewing i ja".

"A w przyszłym roku ukaże się także moja monografia na temat żydowskiego oporu wobec Holokaustu w Europie – połowa książki będzie poświęcona Polsce" - poinformował Stephan Lehnstaedt.

W ostatnich dniach w niemieckich mediach ukazały się już teksty poświęcone Powstaniu Warszawskiemu. Zamieściły je m.in. portale dzienników "Welt", "Sueddeutsche Zeitung", "taz" i "Tagesspiegel".

Z Berlina Berenika Lemańczyk(PAP)

ał/