Niemiecki Knauf na ukraińskiej liście "sponsorów wojny". "Kierownictwo ściśle powiązane z kremlowskim reżimem"

2023-11-23 16:04 aktualizacja: 2023-11-23, 16:18
Fabryka Knauf Fot. PAP/Jan Woitas
Fabryka Knauf Fot. PAP/Jan Woitas
Ukraina wpisała niemieckiego producenta materiałów budowlanych Knauf na listę "sponsorów wojny". Głównym powodem jest wspieranie mobilizacji rosyjskich obywateli na wojnę z Ukrainą - poinformowała ukraińska Narodowa Agencja ds. Zapobiegania Korupcji (NAZK).

Niemiecka firma wspiera mobilizację Rosjan, wysyłając swoich pracowników na wojnę przeciwko Ukrainie. To jednak nie jedyny powód wpisania Knaufa na niechlubną listę "sponsorów wojny" - czytamy w komunikacie NAZK.

Knauf, największy niemiecki inwestor w branży budowlanej w Rosji, tylko w 2022 roku wpłacił około 117 mln dolarów do budżetu Rosji z tytułu podatków. Posiada m.in. zakłady produkcji akustycznych płyt sufitowych i systemów zawieszenia w specjalnej strefie ekonomicznej w rosyjskim Tatarstanie - tej samej, w której produkuje się drony kamikadze Shahed. Od 1993 roku Knauf zainwestował w rosyjską gospodarkę ponad 1,65 mld euro. Firma jest reprezentowana w Rosji przez 10 spółek zależnych, 20 zakładów produkcyjnych i szereg innych podmiotów gospodarczych. Zatrudnia w tym kraju 4 tys. osób.

Po inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 roku firma wystosowała oświadczenie, w którym powiadomiła, że nie widzi powodu, by opuszczać rynek agresora. "Pozostaniemy w Rosji tak długo, jak pozwoli nam na to sytuacja polityczna i handlowa. Jesteśmy odpowiedzialni za ponad 4 tys. pracowników i ich rodziny, a także za klientów i dostawców" - informowało wówczas przedsiębiorstwo.

Kierownictwo Knauf jest również ściśle powiązane z kremlowskim reżimem - czytamy w powiadomieniu NAZK. Współwłaściciel firmy Nikolaus Wilhelm Knauf przez 23 lata (od 1999 do 2022 roku) był konsulem honorowym Federacji Rosyjskiej w Norymberdze.

W październiku 2022 roku niemieckie media informowały, że rosyjscy menedżerowie fabryki Knauf w Krasnogorsku pod Moskwą uzgodnili z władzami listy osób, które uznano za niezbędne do zapewnienia nieprzerwanej działalności zakładu oraz takich, które mogą zostać wysłane na wojnę. Niektórzy powołani do armii mieli być przewożeni do wojskowych komend uzupełnień firmowym minibusem.

NAZK to powołany do życia w 2015 roku centralny organ ukraińskiej władzy wykonawczej o specjalnym statusie, którego głównym zadaniem jest rozwój i wdrażanie państwowej polityki antykorupcyjnej. Prowadzi listę "międzynarodowych sponsorów wojny". Wpisywane są na nią zagraniczne przedsiębiorstwa, które nie wycofały się z działalności w Rosji pomimo jej agresji na Ukrainę.

Na liście figurują przedsiębiorstwa z 17 krajów, najwięcej z Chin, USA, Grecji, Niemiec i Francji. Są wśród nich takie podmioty, jak m.in. Nestle, PepsiCo, Philip Morris International, Bacardi, Unilever, Mars, Mondelez, Yves Rocher, Raiffeisen Bank, Auchan, Procter & Gamble, Bonduelle czy Leroy Merlin. (PAP)

kno/